![Analiza o Srbiji: Korupcija sveprisutna, deset odsto stanovništva je u SNS, Vučić satima na TV-u Analiza o Srbiji: Korupcija sveprisutna, deset odsto stanovništva je u SNS, Vučić satima na TV-u](/application//images/021-default.jpg)
Novinar Hareca o Vučićevom savetniku iz Izraela: Agent haosa, spin doktor i otrovna mašina
Prvog januara izraelske novine "Harec" (Hareetz) objavile su priču o srpskoj kupovini izraelskog oružja za više stotina miliona evra.
![Novinar Hareca o Vučićevom savetniku iz Izraela: Agent haosa, spin doktor i otrovna mašina Novinar Hareca o Vučićevom savetniku iz Izraela: Agent haosa, spin doktor i otrovna mašina](https://www.021.rs//images/59e21f76ae8ccbbf1f2241d7eab91a1f/Aleksandar_Vucic_Miting_SNS_19052024_(281).jpg)
Foto: 021.rs (Ilustracija)
Izraelski novinar Josij Melman govorio je za N1 o tom oružju, ali i o zajedničkom "prijatelju" Aleksandra Vučića i Benjamina Netanjahua, Sruliku Aajnhornu.
O oružju koje je Srbija nabavila kaže da je reč o lanserima, artiljerijskim bacačima sličnim američkom i britanskom naoružanju koje se koristi u ratu protiv Rusije u Ukrajini.
"Ne samo Velika Britanija i SAD, već i Nemačka i Francuska isporučuju Ukrajini granate, rakete i drugo oružje, tenkove i tako dalje. Tako da je uporedivo s tim. Što se tiče dronova, Hermes-900 je veoma efikasan, efikasan dron, ali ne bih ga nazvao vrhunskim. Zavisi i od toga koliko je unapređen i da li je Srbija kupila noviji model ili neke manje moderne, možda pet, deset godina stare bespilotne letelice, koje su još uvek dobre, a u službi su izraelske vojske, Odbrambenih snaga Izraela. A ovo je važna tačka. Izraelska vojna industrija je ponosna na prodaju oružja koje je dokazano u borbi. Drugim rečima, korišćeni su u ratovima Izraela u regionu. I ovo je neka vrsta marketinga za izraelsko oružje. To je kao sertifikat o izvrsnosti proizvoda", navodi Melman za N1.
Kako kaže sagovornik N1, odnosi između Srbije i Izraela su se u poslednje vreme izuzetno poboljšali.
"Pa, odnosi su se u poslednje vreme izuzetno poboljšali. Naš predsednik Isak Hercog, koji jeste samo figura, ali ipak ima veoma važnu ulogu, došao je u Srbiju, sastao se sa Vučićem. Bilo je mnogo delegacija i lidera iz Srbije koji su došli u Izrael. Odnosi Netanjahua i Vučića su veoma dobri. I poboljšali su se tokom poslednjih nekoliko godina, a posebno u poslednjoj godini. Izrael je to učinio očajnički zbog municije, zbog rata sa Hamasom u Gazi. Srbija je postala jedan od dobavljača municije svih vrsta granata, raketa i eksploziva. Moj list Hareetz i moj kolega u Avi Šarf i drugi su takođe otkrili da je obavljeno nekoliko letova iz Beograda za Izrael, u izraelske vazdušne baze, snabdevajući Izrael ovim eksplozivom i granatama", objašnjava Melman.
Srulik Aajnhorn bio je savetnik i Netanjahua i Vučića, a sada je optužen zbog curenja informacija nemačkim medijima.
"Taj tip Srulik Ajnhorn je spin doktor. Radio je za Netanjahua kao spin doktor. Takve tipove nazivamo otrovnom mašinom, jer truju izraelsku demokratiju širenjem glasina, teorija zavere i lažnih vesti. Nakon što je radio za Netanjahua, otvorio je svoju kompaniju i pružao konsultantske usluge drugim zemljama u regionu, a posebno Srbiji i Vučiću. I ne bih se iznenadio da je on na neki način učestvovao u guranju dogovora oko oružja između Elbita i Srbije, ali pretpostavljam da se o takvom ugovoru pregovaralo mnogo, mnogo meseci, tako da ako je on imao ikakvog učešća, to nije bila ključna uloga. Ipak, pošto je veoma blizak Vučiću, pretpostavljam da ima neki uticaj na njega", navodi Melman.
Činjenica je, kaže on, da je Ajnhorn tražen u Izraelu, kako bi ga vlasti ispitale zbog njegovog učešća u odavanju državnih tajni preko Netanjahuove kancelarije nemačkom listu Bild.
"Pretpostavljam da to ne sprečava Vučića da ima veze sa Ajnhornom i da ga i dalje drži za svog konsultanta. U Izraelu je bilo mnogo priča o ovom čoveku i njegovoj sumnjivoj prošlosti. Činjenica je da se on ne vraća u Izrael iako ga traže da ga ispitaju službe bezbednosti, Šin Bet, jer su on i neke njegove kolege bile umešane u odavanje tajni. Pošto ovaj tip ima neke međunarodne kontakte, Netanjahuova kancelarija ga je zamolila da plasira priču za međunarodne medije i pronašli su nemački list Bild da to urade", kaže sagovornik N1.
Perception Media, u vlasništvu Ajnhorna, hvali se da su Vučića doveli do skoro 62 odsto glasova na izborima. Tako su napisali na svom sajtu, da su stručnjaci za upravljanje krizama.
"Pokušavaju da potkopaju istinu. Žele da izazovu zabunu u javnosti. kako ne bi dozvolili da javnost pravi razliku između istine i laži i da u stvari živi u ovakvom haosu. Dakle, na neki način, Srulik Ajnhorn je agent haosa", dodaje Melman.
Opširnije na N1.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Nenadić: Borba protiv korupcije nije prioritet ni izvršne ni zakonodavne vlasti u Srbiji
11.02.2025.•
0
Programski direktor Transparentnost Srbija Nemanja Nenadić izjavio je da borba protiv korupcije nije prioritet ni izvršne ni zakonodavne vlasti u Srbiji.
Kakvi su efekti studentskog poziva na generalni štrajk: Koliko je bilo izdatih računa?
11.02.2025.•
0
U petak, 24. januara, kada su studenti pozvali na generalni štrajk, izdato je manje računa nego dva petka pre toga, kako na teritoriji Južnobačkog okruga tako i na teritoriji cele Srbije.
Iz prevrnutog vagona u Vrčinu curi sumporna kiselina, Dačić kaže da nema štetnih isparenja
11.02.2025.•
3
Na železničkoj stanici u Vrčinu večeras je došlo do prevrtanja jednog vagona-cisterne iz kojeg curi sumporna kiselina.
Novi avion Er Srbije promoviše EXPO 2027
11.02.2025.•
0
Na beogradski aerodrom "Nikola Tesla" danas je stigao četvrti širokotrupni avion erbas A330-200, koji ima vizuelni identitet specijalizovane izložbe EXPO 2027, saopštila je kompanija Er Srbija.
Glumci podržali studente, održana šetnja "Putujućeg pozorišta" po Beogradu
11.02.2025.•
0
Protestna šetnja "Putujućeg pozorišta", glumaca i građana u Beogradu završena je ispred zgrade Ministarstva za rad, zapošljavanjе, boračka i socijalna pitanja.
Prevrnuo se vagon sa sumpornom kiselinom u Vrčinu
11.02.2025.•
3
Vagon sa sumpornom kiselinom prevrnuo se u Vrčinu, u beogradskoj opštini Grocka.
Predstavnici škola iz 20 gradova pozivaju na dvodnevnu obustavu nastave
11.02.2025.•
0
Predstavnici iz 20 gradova i tri foruma škola u kojima su prosvetni radnici u štrajku pozvali su na obustavu nastave u četvrtak i petak, 13. i 14. februara.
Forum beogradskih gimnazija krenuo u formiranje novog sindikata prosvete
11.02.2025.•
1
Forum beogradskih gimnazija saopštio je danas da je formirao radnu grupu koja će se baviti osnivanjem novog republičkog sindikata radnika u prosveti pod nazivom Forum škola Srbije.
VIDEO Vučić: Skup na Sretenje biće u Sremskoj Mitrovici
11.02.2025.•
42
Skup Srpske napredne stranke na Sretenje biće održan u Sremskoj Mitrovici, najavio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Miloš Jovanović najavljuje blokade aerodroma; Brnabić: Novi DSS je teroristička organizacija
11.02.2025.•
18
Poslanik koalicije NADA i predsednik Nove Demokratske stranke Srbije (Novi DSS) Miloš Jovanović najavio je da će ta koalicija u narednom periodu sprovoditi različite pritiske na vlast.
Koalicija za slobodu medija i ANEM: Vlast ne želi javne servise, već poslušne megafone vlasti
11.02.2025.•
1
Koalicija za slobodu medija i ANEM saopštili su da je Ministarstvo informisanja odbacilo sve primedbe struke podnete na nacrt izmena Zakona o javnim medijskim servisima.
Profesor Bakić: Pismo Vlade Srbije još jedan pokušaj providne obmane međunarodne zajednice
11.02.2025.•
5
Profesor Jovo Bakić kaže da je pismo Vlade Srbije članicama EU, u kome se navodi da su svi studentski zahtevi ispunjeni, još jedan pokušaj providne obmane međunarodne javnosti.
Zbog planiranja ubistva: Tužilaštvo traži 15 godina zatvora za Darka Šarića
11.02.2025.•
2
Tužilaštvo traži po 10 godina zatvora za njegovog bivšeg advokata Dejana Lazarevića, ali i za optužene pripadnike MUP-a Danila Stojanovića, Milutina Radovanovića i Duška Mirkovića.
MUP o aktiviranom biber-spreju u školi u Kraljevu: Osmoro dece primljeno u dom zdravlja
11.02.2025.•
1
Policijskoj upravi u Kraljevu jutros oko 9 časova direktor Osnovne škole "Jova Kursula" u Kraljevu prijavio je da je jedan učenik aktivirao biber-sprej u školskom toaletu.
Državljanin Srbije kao dobrovoljac ruske vojske poginuo u Kurskoj oblasti
11.02.2025.•
6
Državljanin Srbije Marko Matović, koji je kao dobrovoljac u ruskoj vosjci poginuo početkom januara u borbama u Kurskoj oblasti, sahranjen je u beogradskom naselju Batajnica.
Slovenački akademci podržali studente i prosvetare u Srbiji: Pomno pratimo vašu inspirativnu borbu
11.02.2025.•
2
Podrška studentima, đacima, profesorima, učiteljima i akademskoj zajednici stiže i iz Slovenije. Pismo podrške potpisuje 150 članova slovenačke akademske zajednice.
Vlada "namakla" milijarde da umiri prosvetu i nezadovoljstvo na ulici: Odakle taj novac dolazi?
11.02.2025.•
42
Vlada Srbije (u ostavci) skinula je novac sa računa ministarstava, Skupštine pa i predsednika, kako bi "namakla" novac za obećano povećanje zarada u prosveti i umirila nezadovoljstvo na ulicama.
Učenik aktivirao biber-sprej u toaletu škole u Kraljevu: Više dece završilo u bolnici
11.02.2025.•
5
Jedna učenik OŠ "Jovo Kursula" u Kraljevu aktivirao je biber-sprej u toaletu.
Smenjen direktor Srbijašuma napustio poslanički klub SPS-a
11.02.2025.•
0
Narodni poslanik Igor Braunović odlučio je da napusti poslanički klub Socijalističke partiju Srbije u Narodnoj skupštini.
Svakog meseca će se menjati poziv na broj na računima za struju
11.02.2025.•
6
Elektroprivreda Srbije je saopštila da će se počev od računa za januar 2025. godine svakog meseca menjati poziv na broj.
Komentari 9
Kamere na glasanju
Pera
Vernik
Obzirom da ove firme placa narod Srbije i da je Vucic permanentno u kampanji, postavlja se pitanje : Koliko placaju Srbi da bi Vucic što duze ostao na vlasti ?
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar