Umeće diplomatije srpske službenice u Hrvatskoj: "Naljutila se zbog interpretacije polurečenice"

Bivše diplomate i ambasadori Srbije reagovali su na "gest" ambasadorke Srbije u Hrvatskoj Jelene MIlić, koja je u jednom momentu napustila prijem Srpskog narodnog vjeća u Zagrebu, na Badnje veče.
Umeće diplomatije srpske službenice u Hrvatskoj: "Naljutila se zbog interpretacije polurečenice"
Foto: Screenshot(Youtube/Nova S)
Posledice studentskih blokada u Srbiji počele su, izgleda, da se osećaju i u regionu, osim što su na kraju godine potpuno uzburkale domaću političku scenu. Konkretno, deo jednog pisma zahvalnosti na nagradi koji glasi "... I hvala mladima u Srbiji koji nas ovih dana uče kako se leti i kako se svetli" bio je dovoljan da ambasadorka Srbije u Hrvatskoj Jelena Milić demonstrativno napusti prijem koji je u Zagrebu organizovalo Srpsko narodno vijeće (SNV) na Badnje veče.
 
To je samom prijemu dalo znatno veću medijsku pažnju nego u redovnim okolnostima, ali je otvorilo i pitanje - koga zastupa ambasador, državu ili aktuelne nosioce izvršne vlasti. Na ta pitanja odgovarale su bivše diplomate, sagovornici NIN-a i Danas-a.
Do "skandala" je došlo nakon što je obelodanjeno da su dobitnici godišnje nagrade SNV-a "Svetozar Pribićević" za unapređenje hrvatsko-srpskih odnosa spisateljica Jasminka Petrović, koja je napisala knjigu "Leto kada sam naučila da letim", kao i Radivoje Andrić koji je režirao istoimeni film rađen po knjizi. Kako nijedno od dvoje laureata nisu bili prisutni da preuzmu nagradu, okupljenima je pročitano njihovo pismo.
 
"Zahvaljujemo Srpskom narodnom veću jer su prepoznali poruku oproštaja i pomirenja u knjizi i filmu 'Leto kada sam naučila da letim'. Hvala svim saradnicima, čitaocima i gledaocima jer dele naša uverenja o slobodi i ljubavi. Hvala izdavaču i producentu u Hrvatskoj, jer uspeh knjige i filma nije ostao polovičan. Tek uz njihovu podršku uspeh je celovit. Hvala deci širom regiona koja vide dalje i lepše od nas. I hvala mladima u Srbiji koji nas ovih dana uče kako se leti i kako se svetli", navedeno je u pismu Jasminke Petrović i Radivoja Andrića.
 
Nakon čitanja pisma, ambasadorka Milić je napustila skup. Obrazlažući svoj potez, ona je istakla da joj se nije svideo način na koji je Srpsko narodno vijeće reagovalo na pismo.
 
"Da budemo sasvim jasni, otišla sam jer je deo zvaničnika SNV-a aplaudirao na deo pisma, koje ne želim da cenzurišem i to nije moj posao, ali ja sam ambasador Srbije u Hrvatskoj. Dakle, rukovodstvo SNV-a je aplaudiralo na deo pisma u kojem se spominje podrška mladima u Srbiji. Nažalost, velik deo tih mladih smatra da su moje državno rukovodstvo ubice i da imaju krvave ruke", rekla je Milić.
 
Za Milić je to bila "flagrantna uvredu države" dodajući da bi tako reagovao i bilo koji drugi ambasador. Hrvatskim novinarima Milić je objasnila da je "suviše jasno da se referira na trenutne demonstracije" i podsetila ih na to da, kako je rekla, "bila jedna od vođa nenasilnog pokreta otpora protiv Miloševića i da ona zna šta su nenasilne metode borbe i šta su diktatorski režimi".
 
"A sad sam ambasador zemlje koja je kandidat za EU. Ne znam gde mladi koji sada demonstriraju treba da polete, mi ne znamo njihove političke artikulacije", dodala je Milić napominjući da je zahtev za kažnjavanje odgovornih za nasreću "legitiman", ali da proces utvrđivanja, kako je rekla, "nije tako brz".
Pupovac: "Naknadno opravdanje ambasadorke, svi su dobili aplauz"
 
Milorad Pupovac, predsednik Srpskog narodnog vijeća istakao da mu je žao što je ambasadorka Milić napustila prijem, tumačeći njenu izjavu kao naknadno opravdanje.
 
"Bojim se da je to naknadno opravdavanje za ono što se dogodilo, aplauz su dobili svi nagrađeni. Kako god je neko predstavljen i kako je izašao, tako je dobio aplauz, pa tako i oni koji su bili odsutni i koji su želeli da se zahvale pisanim putem u jednoj prelepoj poruci. Ovo što je izdvojeno je mali segment koji u celoj poruci nema tu vrstu snage, specifičnosti poruke, a pogotovo ne način na koji se interpretira da bismo mi vređali državu ili optuživali bilo koga za krivična dela. To je nešto što izlazi iz okvira uobičajenog razumevanja stvari. Zašto se to događa, ja ne bih želeo da interpretiram, zašto se to čini - ni to ne bih želeo da tumačim, posebno na današnji dan", kazao je Pupovac na Badnje veče.
 
Manje uvijenu izjavu dao je predsednik Saveta SNV, politikolog i profesor Dejan Jović, koji je na društvenim mrežama ocenio postupak ambasadorke Milić kao "skandalozan".
 
"Jelena Milić neka napušta šta hoće i kad hoće, ali neće dočekati da SNV cenzuriše izjave zahvalnosti naših laureata. A napadati državljane zemlje koju predstavlja, profesore, umetnike, studente, u medijima zemlje 'primateljice', više je nego neprimereno, to je skandalozno", naveo je Jović.
 
Spektakl, diplomatska procena i jedna mala, možda preventivna, cenzura
 
Diplomate i bivši ambasadori sa kojima su razgovarali NIN i Danas imaju podeljeno mišljenje i različite stavove o postupku ambasadorke Jelene Milić.
 
Zoran Milivojević napuštanje skupa vidi kao procenu ambasadorke prema nečemu što je unutrašnje pitanje Srbije.
 
"To je bila njena reakcija i ne bih to nazvao ni diplomatskim gafom, niti delom protokola. Ona je procenila da nije bilo ni mesto ni vreme za pominjanje osetljivih pitanja iz domena unutrašnje politike Srbije. Po pravilu, kad god se na takvim skupovima otvori neko pitanje koje je u suprotnosti sa zvaničnim stavovima države oni se napuštaju. Ona je procenila da je SNV na neki način pružio vid podrške blokadama i onda je odregovala. Teško je sa ove distance oceniti da li je ispravno procenila", kaže Milivojević.
 
On, pak, smatra da su predstavnici SNV-a morali znati za sadržaj pisma pre nego što je pročitano, te da su mogli da reaguju unapred.
 
"Oni su mogli da upozore dobitnike da povedu računa o tekstu pisma, da izbace taj deo ili da ga ne pročitaju. Naprosto nije bilo mesta za davanje podrške nečemu što je politički problem u zemlji i što odudara od zvanične politike. Ambasadori nekih zapadnih zemalja se u sličnim okolnostima nikada ne bi ni našli u situaciji da se u njihovom prisustvu pročita takvo pismo", ističe Milivojević.
 
S druge strane, Srećko Đukić ističe da za potez Jelene Milić uopšte nije bilo povoda.
 
"Naravno da se dešava da diplomata napusti skup ukoliko vređaju njegovu državu ili narod, ali ovde nije bilo ni naznaka vređanja. Ovde je u pitanju potreba Jelene Milić da bude u centru pažnje i da se dodvori predstavnicima vlasti u Srbiji. Tim pre što na navedenom skupu nije bio prisutan nijedan predstavnik vlasti u Srbiji, pa je ona uzela na sebe da odigra tu ulogu. To jedan danak srpskoj diplomatiji koja je aposlutno nesposobna da se nosi sa bilo kakvim izazovima u odnosima sa susedima i šire", kaže Đukić.
 
On dodaje da je Milić, ukoliko je smatrala da je navedeno pismo neprimereno mogla na druge, diskretnije načine da skrene pažnju organizatorima prijema.
 
"Ona je mogla u razgovoru sa čelnicima SNV-a da izrazi nezadovoljstvo, a ne da pravi spetakl. Ali, ona je želela da pravi spektakl, da se pokaže kao veliki ’patriota’. Pritom bi bilo zanimljivo videti koliko je za vreme svog mandata zbog vređanja Srbije uložila protesta hrvatskom Ministarstvo spoljnih poslova, koliko je puta uložila notu i koliko demantija napisala na pisanja hrvatske štampe", navodi Đukić.
 
Sagovornici Danasa zaključuju da "ni jedan častan diplomata ne bi napustio skup Srpskog nacionalnog vijeća, ako mu je stalo do Srba i srpsko-hrvatskih odnosa". 
 
"Jer ako bi se tako lako napuštali skupovi, kao što je to učinila Jelena Milić, ambasadorka Srbije u Hrvtskoj, onda teško da bi neki diplomata uopšte i prisustvovao bilo kom skupu. Takvi potezi nisu samo ogrešenje o smisao diplomatije, koja je antipod ultimatumima i provokativnim gestovima, nego nas zakucavaju u inferiorni tabor onih koji su zapustili kulturu dijaloga", kazao je Milovan Božinović, karijerni diplomata.
 
"Na takvim skupovima ambasador nema mogućnosti da uzme reč i kaže šta treba. Napuštanje takvog skupa, demonstrativno je izraz protesta. Takva situacija je bila kod nas, u nedavnoj prošlosti, kada je britanski ambasador napustio jedan skup u Sava centru kada je Emir Kusturica govorio neprimereno o Velikoj Britaniji. Potom je predsednik Vučić javno, zamolio britanskog ambasadora da ostane i ne napušta salu", objašnjava bivša ambasadorka pri OEBS-u, Branka Latinović za Danas.
 
Latinović je dodala da to što se dogodilo u Zagrebu, "ne može da se uporedi ni sa jednom ovakvom situacijom".
 
Ona kaže da je ambasadorka Milić prisustvovala jednom svečanom skupu verskog karaktera - dočeku Badnje večeri, Srpskog nacionalnog vijeća, koji je vremenom postao najznačajniji događaj srpskog naroda u Hrvatskoj. 
 
Na tom prijemu, kako je rekla, tradicionalno prisustvuje predsednik hrvatske vlade sa grupom ministara, kao i drugi pozvani.
 
"Taj skup je postao simbol pomirenja, tolerancije, zajedničkog života i ravnopravnosti i pune integracije srpskog naroda u Hrvatskoj. I kad ambasadorka Milić kaže da je napustila takav jedan skup, a da je Božić simbol praštanja, mirenja onda se to ne može razumeti kao dobra poruka, posebno jer je izazvana zbog jedne rečenice koju su napisali autori i koji su Srbi. To deluje neubedljivo i primer je odsustva diplomatskog takta", ističe Latinovićeva.
 
Osveta Pupovcu jer nije podržao "srpski svet"
 
Prema rečima Latinović, naša ambasadorka Milić u Zagrebu je morala da zna da ambasador zemlje koju predstavlja nikada ne koristi termin režim, već isključivo - predstavnici vlasti moje zemlje i slično.
 
"Moj je neki utisak, da je njeno postupanje u stvari poruka Srpskom nacionalnom vijeću i Miloradu Pupovcu zato što nisu aktivno podržali projekat stvaranja Srpskog sveta", zaključuje bivša ambasadorka Latinović.
 
Vujović: Ambasadorka delovala kao Vučićev izaslanik i lojalista
 
I dugogodšnji diplomata Nebojša Vujović kaže za Danas da nikada ne bi napustio jedan takav skup.
 
On primećuje da je ambasadorka Milić, nakon napuštanja skupa, delovala kao direktan Vučićev izaslanik i lojalista, a ne kao častan profesionalac koji zastupa ukupne interese države Srbije.
 
"Ona je ovakvim ponašanjem isekla granu na kojoj sedi, jer je pokazala da je samo Vučićev trbuhozborac i prenosilac poruka. Očigledno je da se Vučićeva nervoza prenosi i širi na njegove tzv. lojalne saradnike", navodi Vujović.
 
Milovan Božinović smatra da je ambasadorka Milić napravila, očigledno planirani incident, sa ciljem da organizatore uceni tražeći od njih da manifestaciju politizuju na način kako to čini aktuelna srpska vlast.
 
"Njen poduhvat - neka vrsta protokolarnog terorističkog upada u tuđ program - učinio je da budu medijski skrajnute teme koje su SNV bile prioritet - mukotrpna sanacija porušenih mostova međudržavne saradnje i, prioritetno, afirmacija srpske zajednice kao konstitutivnog i konstruktivnog faktora hrvatske društvene i političke situacije danas i ubuduće. Ovo utoliko pre što je Hrvatska danas praktično okončala sve ključne korake ka integraciji u EU, NATO i druge organizacije čime se, bez ostatka 'vesternizovala'", ističe Božinović.
 
Prema njegovim rečima, srpske zajednice u Hrvatskoj u poslednje vreme nema na zvaničnim državnim manifestacijama u Srbiji i čini se da se vraćaju tradiciji davnašnje relativno dobre integrisanosti u hrvatsko društvo, čemu je prethodio džinovski poduhvat prevazilaženja i zaceljenja rana, pre svega iz ratova tokom raspada SFRJ, ali i Drugog svetskog rata, koji u glavama ekstrema sa obe strane nikako nije završen.
 
Zbog svega toga, kako kaže Božinović, demonstrativno i provokativno napuštanje ove manifestacihe je jedan naopako zamišljen gest, pogotovo "ako se uzme u obzir da je ambasadorku naljutila nategnuta interpreracija jedne polurečenice dobitnika nagrade SNV".
 
"Mučan je utisak da takvi potezi nisu samo ogrešenje o smisao diplomatije, koja je antipod ultimatumima i provokativnim gestovima, nego nas zakucava u inferiorni tabor onih koji su zapustili kulturu dijaloga, što je suština diplomatije, drže se samo svoje „jedine“ istine i postaju rizik i teret svima koji bi ih videli na svojim manifestacijama. Nevolja će biti još veća ako se za ovim nepromišljenim potezom naše diplomatije u Zagrebu povedu i druga naša predstavnisštva u svetu, ako to postane uzor 'patriotske odbrane države'", navodi ovaj diplomata.
 
Đukić: Ovo je pokazivanje lojalnosti hazjajinu (vođi) bez direktnog povoda
 
Sličan stav ima i Srećko Đukić, nekadašnji ambasador Srbije u Belorusiji, koji ističe da je mnogo što-šta prebrodio u karijeri, naročito tokom protesta devedesetih godina i da se napisao demantija. Ali, kaže on, "ovaj potez ambasadorke Milić zapravo je bez povoda i predstavlja samo udvorički potez".
 
"Nijedan častan diplomata ne bi napustio skup SNV, ako mu je stalo do Srba i srpsko-hrvatskih odnosa. Ovde to nije slučaj. Ovde se nastojalo da se po bilo koju cenu postane „neko“ i da se pokaže i dokaze vernost hazjajinu. Jer, preletači, a ovde je zaista u pitanju preletačica, i to još kako daleka od patriota u čije se jato sjatila, da se dokaže, pokaže, da potvrdi beskrajnu vernost i predanost", zaključuje Đukić, dok njegov kolega bivši ambasador Duško Lopandić dodaje da "takvom neodmerenom gestu ne treba pridavati važnot, jer je poruka ambasadorke pre svega bila iskazivanje lojanosti šefu".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Inicijativa "Most ostaje" i sutra ispred RTS-a

Inicijativa "Most ostaje" najavila je odavanje pošte poginulima u padu nadstrešnice u Novom Sadu za sutra ispred zgrade RTS-a i ponovo pozvala Javni servis da tada prekine program na 15 minuta.