Nasilje nad životinjama u Srbiji: Teško dokazivo krivično delo za koje se retko ide u zatvor
U Srbiji se godišnje prijavi oko 200 slučajeva nasilja nad životinjama a za ubijanje i zlostavljanje životinja retko koji počinilac završi iza rešetaka.
Foto: Pixabay (ilustracija)
Vlasnički pas rase lagoto romanjolo povređen je 6. januara na šetalištu u niškoj Tvrđavi, kada ga je nepoznati muškarac izbo nožem. Kako prenose Južne vesti, događaj je prijavljen policiji, obavešteno je i Osnovno javno tužilaštvo u Nišu, a za počiniocem se i i dalje traga.
"Mi smo odmah postupili po prijavi. Pas je odveden veterinaru radi sanacije povreda. U toku je rad na utvrđivanju činjenica i okolnosti", navode iz policije.
Nedeljnik "Vreme" piše o tome kakve su kazne predviđene za nasilje nad životinjama i koliko se one revnosno sprovode.
Šta ako se počinilac i pronađe?
U srpskim medijima se često pojavljuju brojni slučajevi nasilja nad životinjama. I pas novinara nedeljnika "Vreme" Nedima Sejdinovića bio je žrtva, nažalost, sa fatalnim ishodom.
Sejdinović je ceo događaj opisao u tekstu "Monstrumi među nama: Kako su ubili Lazu", u kojem se detaljno opisuje slučaj trovanja njegovog psa koji je nedugo zatim i uginuo.
"Odlazimo samo do kraja ulice, par stotina metara. Vodim ga na lancu, a potom ga na kraju džade puštam, da se sam vrati. Voli on to. Čim sam skinuo povodac, prihvata se nekakve male konzerve, koju prethodno nisam ni video, jer je bila u narasloj travi. Ne stižem da mu je uzmem. Nosi je kući, a ja za njim brzim hodom. Stiže, naravno, pre mene. Konzervu, koju je prethodno lizao, uzimam i bacam u smeće. Nije prošlo ni minut-dva, Laza počinje da se trese i okreće ukrug. Duško i ja ga hitro smeštamo na zadnje sedište automobila i vozimo do najbližeg veterinara. On balavi i trese se. Balavim i ja, oči su mi suzne. Odmah mi je bilo jasno da nešto jako nije dobro", pisao je Sejdinović.
Pas je prevezen do veterinara u roku od nekoliko minuta. Međutim, već je bilo kasno - otrov je bio toliko jak da mu nije bilo spasa.
Kreozan, furadan i metomil: Ilegalni i smrtonosni otrovi za životinje
Svaki od ovih otrova, čija je primarna upotreba zaštita bilja, moguće je pronaći na crnom tržištu. Nezvanično, od različitih sagovornika smo saznali da ovih supstanci ima i na pijacama - ako znate gde da tražite, piše "Vreme".
Najčešće se u Srbiju unose putem šverca, odnosno ilegalnim kanalima.
"Uglavnom su to zemlje u našem okruženju, na primer Rumunija, gde su nakon zabrane ostale velike zalihe tih supstanci", kaže za profesorka Vanja Bajović sa Pravnog fakulteta u Beogradu.
Zlostavljanje i ubijanje životinja je krivično delo ali je teško dokazivo
Osnovno krivično delo kojim se štiti dobrobit životinja jeste Ubijanje i zlostavljanje životinja. Zbog ovog se godišnje podnese oko 200 krivičnih prijava, od čega tek desetak rezultira krivičnom presudom, tvrdi Bajović.
"To nesumnjivo spada pod obeležja krivičnog dela, međutim, u praksi nije bilo nijednog slučaja u kom je učinilac koji je ubio životinju tako što ju je otrovao osuđen na to krivično delo", ističe Bajović.
Na pitanje zašto, sagovornica "Vremena" objašnjava da je trovanje životinja izuzetno teško dokazivo.
"Retko kada vi na licu mesta uhvatite nekoga kako truje životinju, obično smrtna posledica nastupi naknadno, a onda je teško dokazati ko je postavio taj otrov, pa čak i ako su snimile to kamere, da neko vršlja po travi, hrani pse sa nekim mesom, teško je na osnovu samog snimka dokazati sadržinu otrova koji se tu nalazi", dodaje Bajović.
Kazne do 3 godine zatvora, na papiru
Odredbe Krivičnog zakonika koje se tiču ubijanja i zlostavljanja životinja, između ostalog, predviđaju novčanu kaznu ili zatvor do dve godine za svakog ko kršeći propise ubije, povredi muči ili na drugi način zlostavlja životinju.
Ako je došlo do ubijanja, mučenja ili povređivanja većeg broja životinja, ili je delo učinjeno u odnosu na životinju koja pripada posebno zaštićenim životinjskim vrstama, počinilac će se kazniti novčanom kaznom ili zatvorom do tri godine, piše u zakonu.
Novčane kazne kreću se od 1.200 do milion dinara, u zavisnosti od toga koja životinja je u pitanju i pod kojim je stepenom zaštite. Najviše novčane kazne predviđene su za zaštićene životinjske vrste, poput mrkog medveda.
Zatvorske kazne su, sa druge strane, izuzetno retke.
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, tokom 2021. godine podneta je 231 krivična prijava za ovo krivično delo.
Iste godine doneto je 25 osuđujućih presuda, od čega je osam osoba kažnjeno novčano, a u 16 slučajeva je izrečena uslovna osuda. Samo jedno lice osuđeno je na kaznu zatvora od 6 meseci.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Uhapšen muškarac koji je nožem ranio partnerku u Beogradu
09.01.2025.•
0
Muškarac star 56 godina izbo je nožem svoju partnerku u stanu u Mirijevu, danas posle podne.
Umeće diplomatije srpske službenice u Hrvatskoj: "Naljutila se zbog interpretacije polurečenice"
09.01.2025.•
0
Bivše diplomate i ambasadori Srbije reagovali su na "gest" ambasadorke Srbije u Hrvatskoj Jelene MIlić, koja je u jednom momentu napustila prijem Srpskog narodnog vjeća u Zagrebu, na Badnje veče.
Bračni par poginuo u udesu kod Ljubovije
09.01.2025.•
0
U saobraćajnoj nesreći koja se dogodila na putu Ljubovija - Bajina Bašta, nastradale su dve osobe, rečeno je u MUP-u.
Dvojica muškaraca iz Novog Sada i Vlasotinca posekli tuđu bukovu šumu
09.01.2025.•
1
Policija je podnela krivičnu prijavu protiv dvojice ljudi zbog sumnje da su u okolii Crne Trave posekli 150 stabala bukve u vrednosti od dva miliona dinara, saopštio je MUP.
Studenti o pretnjama i objavljivanju ličnih podataka: Ne plašimo se, zakon je na našoj strani
09.01.2025.•
1
Studenti koji blokiraju fakultete suočavaju sa brojnim pritiscima i pretnjama a često su targetirani u tabloidima i izloženi opasnosti zbog toga što se njihovi lični podaci neovlašteno objavljuju.
Radar: Vučić doprineo da Miškoviću platimo milione evra
09.01.2025.•
19
Postupak pred Međunarodnim arbitražnim tribunalom u Vašingtonu, po tužbi Miškovićevog preduzeća Mera Invest, koštao je Srbiju 32,7 miliona evra.
Inicijativa "Most ostaje" i sutra ispred RTS-a
09.01.2025.•
0
Inicijativa "Most ostaje" najavila je odavanje pošte poginulima u padu nadstrešnice u Novom Sadu za sutra ispred zgrade RTS-a i ponovo pozvala Javni servis da tada prekine program na 15 minuta.
Vučević prosvetarima dao novu ponudu
09.01.2025.•
64
Predstavnici četiri reprezentativna sindikata u prosveti održali su sastanak s premijerom Milošem Vučevićem.
Dečaku iz Prijepolja amputirana dva prsta zbog petarde
09.01.2025.•
4
Osmogodišnjem dečaku iz Prijepolja amputirana su dva prsta ruke zbog povreda izazvanih petardom, nezvanično se saznaje.
Stopirali pozive nasrtljivih trgovaca: Više od 29 hiljada potrošača upisano u registar "Ne zovi"
09.01.2025.•
11
Od 5. oktobra prošle godine, u registar "Ne zovi" u koji se upisuju potrošači koji ne žele da primaju pozive trgovaca koji im nude razne proizvode i usluge, upisalo se 29.683 građana.
EU o učešću Srbije u Danu RS: "Izbegavati postupke koji negativno utiču na dobrosusedske odnose"
09.01.2025.•
4
Evropska unija pozvala je Srbiju da "izbegava postupke koji negativno utiču na dobrosusedske odnose i da bude podjednako posvećena evropskoj perspektivi jedinstvene i suverene Bosne i Hercegovine".
Proizvođači mleka sutra u Ministarstvu sa mlekarama o smanjenju otkupnih cena
09.01.2025.•
1
Proizvođači mleka u Srbiji sutra će u Ministarstvu poljoprivrede razgovarati sa predstavnicima mlekara o razlozima smanjenja otkupnih cena sirovog mleka od pet do 11 dinara po litru.
FOTO Pao deo fasade Mašinskog fakulteta u Nišu: "I ostatak sklon padu"
09.01.2025.•
5
Niko, srećom, nije povređen kada je otpao deo fasade sa dela zgrade Mašinskog fakulteta u Nišu, ali je policija proverila to mesto i taj deo zgrade ogradila trakom.
Lojalisti i "žuti": Znaju li naprednjaci ko je ko?
09.01.2025.•
16
Poslednjeg dana 2024. godine predsednik Srbije plasirao je u javnost novu priču, onu o "diviziji" unutar SNS-a, lojalistima koji se zaklinju na krv.
GSP Beograd zatražio izmenu ugovora za tramvaje koje je poručio - moraju da budu "nemanjićko plavi"
09.01.2025.•
1
Gradsko saobraćajno preduzeće Beograd izmenilo je ugovor sa turskom firmom "Bozankaja" od koje kupuje 25 tramvaja i sada traži da ta firma isporuči tramvaje čija je boja "ultramarin plava".
Skoro 4.000 univerzitetskih profesora podržalo studente u blokadi
09.01.2025.•
5
Skoro 4.000 univerzitetskih profesora pružilo je podršku studentima u blokadi.
Objavljen oglas za prijavu penzionera za besplatan boravak u banjama: Ovo su uslovi
09.01.2025.•
3
PIO fond je objavio oglas za prijavljivanje penzionera za besplatan boravak u banjama.
Skerlić: Vučić kao građanin treba da bude ispitan u policiji o postojanju lojalista SNS
09.01.2025.•
8
"Zadnjeg dana prošle godine Aleksandar Vučić obavestio je javnost o postojanju paravojne formacije 'lojalisti'. Pretragom APR-a lako je utvrditi ona nije registrovana kao udruženje."
Ivanji: Studenti razdrmali društvo, sad su na redu svi drugi - potrebni konkretni koraci
09.01.2025.•
15
Studenti su razmrdali društvo, a sada su na redu svi drugi, jer jedno je moralna podrška, a drugo konkretni koraci koji bi pokazali da se i drugi priključuju njihovom protestu.
Komentari 5
Nikola
Treba uvesti obavezno čipovanje svih kućnih ljubimaca, te stroge kazne za napuštanje istih. Ne može sva briga da bude na udruženjima za zaštitu životinja. Evidencija i odgovornost se mora uvesti.
Oliva
Srbija je decenijama iza od drugih zemalja u zaśtiti životinja
Kod nas maltene samo možeš da se biješ goloruk protiv počinioca i sam trčiš da spaseš životinju
Brijena
Za trovanje bi, naravno, trebali monstrumi ići u zatvor, valjda bi ih to odvratilo od zlodela.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar