Lojalisti i "žuti": Znaju li naprednjaci ko je ko?

Poslednjeg dana 2024. godine predsednik Srbije plasirao je u javnost novu priču, onu o "diviziji" unutar SNS-a, lojalistima koji se zaklinju na krv.
Lojalisti i "žuti": Znaju li naprednjaci ko je ko?
Foto: 021.rs
Među tim lojalistima SNS-a, kojih prema Vučićevom predanju ima negde oko 17.000, nalazi se i predsednikov brat Andrej. 
 
To društvo se sastaje u crkvi, takav im je običaj, zaklinje se na krv, a Vučić je rekao za njih da su malo ekstremni, nije sve to baš po njegovom ukusu, ali neki njemu bliski ljudi su u tom kružoku. 
 
Vučić je dodao i da samo pozitivno može da govori o njima, "iako su malo ekstremni" po njegovom ukusu. Kada je javnost ovo protumačila kao ekstremnu frakciju SNS-a koja je spremna da se obračunava sa građanima, Vučić je to odbacio kao izmišljotine. A kako bi odbranili predsednika, naprednjački funkcioneri su jedan po jedan poručivali kako su svi oni, u stvari, lojalisti.
Između ostalog, lojalisti su pre nekoliko godina upozoravali Vučića da sa "žutim ološem" ne može u koaliciju, da je to crvena linija koja ne sme da se pređe. Nije se ušlo sa u koaliciju sa "žutim ološem", sintagmom koju naprednjaci često koriste poslednjih dana.
 
To je nastavak priče o "DOS-ovski lopužama", što je bio transparent koji su naprednjaci u jednom trenutku raširili u Skupštini Srbije. Ako naprednjaci nastoje da u potpunosti ocrne vlast pre njih, to će teško moći da urade, s obzirom na to da istaknuti funkcioneri naprednjaka imaju upravo i "žutu" i "DOS-ovsku prošlost". 
Ministri, gde ste bili?
 
Najistaknutiji među njima su aktuelni ministar finansija Siniša Mali, te bivši ministar Goran Vesić, obojica bivši članovi Demokratske stranke. Mali je nekada bio i direktor Centra za tendere u Agenciji za privatizaciju.
 
 
Marko Đurić je od početka lojalan Srpskoj naprednoj stranci i Aleksandru Vučiću, ali i ovaj ministar imao je, izgleda, period "mladačke zablude", pa tako na internetu postoji snimak obuke iz "Otpora".
 
Saradnju sa bivšom vlašću imala je i sadašnja ministarka za evropske integracije, inače vanstranačka ličnost, Tanja Miščević. Ona je od 2005. do 2008. bila direktorka Kancelarije za evropske integracije Vlade Srbije, bila je i članica pregovaračkog tima Vlade Srbije za pregovore o zaključenju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju... Poslovima u vezi sa pristupanjem Srbije Evropskoj uniji nastavila je da se bavi i nakon promene vlasti.
 
I sadašnja ministarka bez portfelja Tatjana Macura nekada je bila opozicija Aleksandru Vučiću. Nekada istaknuta funkcionerka Demokratske stranke Gordana Čomić takođe je bila ministarka "naprednjačke" Vlade Srbije.
 
Nije "žuta", a ni "dos-ovka", ali je, po tumačenju SNS-a, bila lažljivica i to u kampanji za izbore posle kojih je imenovana za ministarku u Vladi Srbije. Naravno, reč je o Milici Đurđević Stamenkovski. 
 
  
 
Ministar Ivica Dačić oduvek je "crveni", ali je ipak, kada je trebalo, sarađivao i sa "žutima". Isto važi i za Slavicu Đukić Dejanović, ministarku prosvete, koja je bila predsednica Skupštine Srbije od 2008. do 2012. godine. Sličan politički put, u kontekstu saradnje sa demokratama, imao je i Milan Krkobabić, ministar za brigu o selu. 
 
Ministar bez portfelja Nenad Popović je bio istaknuti član Demokratske stranke Srbije i poslanik u dva saziva. Stranku je napustio nakon što DSS posle parlamentarnih izbora 2014. nije prešao cenzus, te je podneo ostavku na mesto potpredsednika. 
 
Nisu naprednjaci uzimali samo iz DSS-a ili DS-a, već i iz G17+, čija je članica bila bivša ministarka Zorana Mihajlović, a kratkotrajno i Maja Gojković. 
 
Što se tiče Maje Gojković, ovde ništa ne ide na račun SNS-a. Sadašnja premijerka Vojvodine, a bivša ministarka kulture, bila je, u stvari, samo dosledna sebi. Iako je promenila više partija, ona je to nazvala "urbanom legendom".
 
  
 
Čovek za svaku vlast bio je i Rasim Ljajić, koji je ministar postao posle petooktobarskih promena, a fotelju je zadržao i po dolasku naprednjaka na vlast.
Funkcioneri i lojalisti
 
Demokrate su otvorile vrata politike i Aleksandru Šapiću. 
 
Nekada bivši predsednik Izvršnog odbora Demokratske stranke Radoslav Milojčić Kena postao je poslanik naprednjaka u Skupštini Srbiji.
 
Među istaknutim "skupštinskim" naprednjacima su i Milenko Jovanov i Nebojša Bakarec, obojica su "potekli" iz Demokratske stranke Srbije koja je bila jedan od stubova DOS-a. 
 
  
 
Današnji direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković, bio je poslanik iz redova DSS-a i portparol ove stranke. 
 
Dejan Bulatović, doskora veliki protivnik Aleksandra Vučića, promenio je ploču, pa je sada jedan od glasnijih pobornika njegove politike, rado viđen gost na prorežimskim televizijama. Učestvovao je na demonstracijama devedesetih, bio pretučen, bio je član Srpskog pokreta obnova, pa je osnivao različite pokrete i sarađivao sa Demokratskom stranku na lokalu. Bio je i potpredsednik Stranke slobode i pravde, omogućivši Draganu Đilasu da kraćim putem osnuje stranku.
 
Preletanje je još izraženije na lokalu, ali je manje vidljivo. Retki su primeri koji privuku veliku pažnju, poput Boška Ničića, koji je sarađivao sa Demokratskom strankom. On je na lokalnim izborima 2017. godine u Zaječaru "potukao" i Srpsku naprednu stranku, a onda učinio ono što pobednici u normalnim okolnostima ne rade - svoj pokret je priključio SNS-u.
 
Osim toga, bilo je preletanja i iz Srpske radikalne stranke u SNS, ali to je bio estetski zahvat za koji nije bila potrebna ni anestezija. Tek odbacivanjem radikalskog odela, naprednjaci su postali ono što su oduvek uistinu i bili - radikali. 
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Teoretičar politike

    09.01.2025 16:19
    Neko kaže >> Bice potrebno bar jos 100 godina da narod u Srbiji shvati da su i SNS i Djilasovi iz jedne kuhinje izasli.

    Suština je da udaljimo ove štetočine što kradu i kvare. Neka malo ostanu bez nameštenih tendera i novca, pa će ubuduće možda više paziti ako opet dođu na vlast. A paziće i ovi što ih zamene.

    Naš pravi problem je što vlast želi da bude apsolutna i nezamenjiva.
  • This

    09.01.2025 15:06
    Daće Bog da ispadne da nisam u pravu kada kažem da nismo svesni na šta su ovi sve spremni. Izgubiće vlast svakako, ali cena i posledice, biće golemi
  • Nemus

    09.01.2025 14:30
    Ološ neradničko-lopovski!
    Pacovi su za srpske političare pojam čistote, higijene, obraza, časti, poštenja, a i nemerljivo je manja šteta od njih! Zapravo šteta koju svi glodari zajedno nanesu Srbiji, nije ni milijarditi deo onoga što unerede sline, tj. srpski političari!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Inicijativa "Most ostaje" i sutra ispred RTS-a

Inicijativa "Most ostaje" najavila je odavanje pošte poginulima u padu nadstrešnice u Novom Sadu za sutra ispred zgrade RTS-a i ponovo pozvala Javni servis da tada prekine program na 15 minuta.