![Studenti Filozofskog u Beogradu poručili Vučeviću da nije nadležan da otpušta prosvetare Studenti Filozofskog u Beogradu poručili Vučeviću da nije nadležan da otpušta prosvetare](/images/59e21f76ae8ccbbf1f2241d7eab91a1f/300x175_prosvetni_radnici_3.jpg)
Vučević prosvetarima dao novu ponudu
Predstavnici četiri reprezentativna sindikata u prosveti održali su sastanak s premijerom Milošem Vučevićem.
![Vučević prosvetarima dao novu ponudu Vučević prosvetarima dao novu ponudu](https://www.021.rs//images/5945c6899cb6555d815a6679bc1878a6/ucionica_5_pxb.jpg)
Foto: Pixabay
Vučević je nakon sastanka rekao da nije postignut dogovor sa prosvetarima, ali da se "ide u dobrom pravcu kako bi se postigao sporazum".
On je rekao da je predložio da povećanja plata nastavnika budu u martu i oktobru.
"Razmenili smo pitanja, ponekad i uglove gledanja. Predlog Vlade je da imamo u toku ove godine dva povećanja plata za nastavnike i stručno osoblje, martovska da bude povećana za 5 i oktobarska za 5 posto", rekao je on.
Vučević je dodao da je predlog i povećanje od sedam odsto od januara 2026. godine prosvetnim radnicima kao i celom javnom sektoru.
Kako je naveo, sa 11 odsto povećanja u januaru 2025. godine, dva povećanja u martu i oktobru i povećanjem u januaru 2026, nastavnicima će biti povećane plate za 31 odsto za 13 meseci.
"Od oktobra bismo došli na nivo koji je i u zahtevima prosvetara, a to je da je početna plata u prosveti jednaka prosečnoj plati u Srbiji", kazao je Vučević.
Rekao je da se "povećanje plata kumulativno računa, da ne bi neko prosto sabirao".
Naveo je i da ne postoji rok do kog sindikati moraju da daju odgovor.
Sindikati su saopštili i da je na sastanku Vlada Srbije predložila da se nastave prekinuti pregovori o izmenama Posebnog kolektivnog ugovora za zaposlene u osnovnim i srednjim školama i domovima učenika. Sastanak je zakazan za petak, 10. januar, u Ministarstvu prosvete.
"O svim detaljima sa pregovora i o dinamici pregovora o PKU obavestićemo članove i javnost u narednim danima. Konačna odluka biće doneta na osnovu stava zaposlenih u prosveti", navedeno je u saopštenju sindikata.
Sastanku, koji je trajao skoro tri sata, prisustvovali su i ministar finansija Siniša Mali i ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović.
Ključni zahtev prosvetnih radnika odnosi se na povećanje cene rada prema potpisanom Protokolu u oktobru 2023. godine tako da početna plata nastavnika bude izjednačena sa prosečnom republičkom zaradom.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Nenadić: Borba protiv korupcije nije prioritet ni izvršne ni zakonodavne vlasti u Srbiji
11.02.2025.•
0
Programski direktor Transparentnost Srbija Nemanja Nenadić izjavio je da borba protiv korupcije nije prioritet ni izvršne ni zakonodavne vlasti u Srbiji.
Kakvi su efekti studentskog poziva na generalni štrajk: Koliko je bilo izdatih računa?
11.02.2025.•
0
U petak, 24. januara, kada su studenti pozvali na generalni štrajk, izdato je manje računa nego dva petka pre toga, kako na teritoriji Južnobačkog okruga tako i na teritoriji cele Srbije.
Iz prevrnutog vagona u Vrčinu curi sumporna kiselina, Dačić kaže da nema štetnih isparenja
11.02.2025.•
3
Na železničkoj stanici u Vrčinu večeras je došlo do prevrtanja jednog vagona-cisterne iz kojeg curi sumporna kiselina.
Novi avion Er Srbije promoviše EXPO 2027
11.02.2025.•
0
Na beogradski aerodrom "Nikola Tesla" danas je stigao četvrti širokotrupni avion erbas A330-200, koji ima vizuelni identitet specijalizovane izložbe EXPO 2027, saopštila je kompanija Er Srbija.
Glumci podržali studente, održana šetnja "Putujućeg pozorišta" po Beogradu
11.02.2025.•
0
Protestna šetnja "Putujućeg pozorišta", glumaca i građana u Beogradu završena je ispred zgrade Ministarstva za rad, zapošljavanjе, boračka i socijalna pitanja.
Prevrnuo se vagon sa sumpornom kiselinom u Vrčinu
11.02.2025.•
3
Vagon sa sumpornom kiselinom prevrnuo se u Vrčinu, u beogradskoj opštini Grocka.
Predstavnici škola iz 20 gradova pozivaju na dvodnevnu obustavu nastave
11.02.2025.•
0
Predstavnici iz 20 gradova i tri foruma škola u kojima su prosvetni radnici u štrajku pozvali su na obustavu nastave u četvrtak i petak, 13. i 14. februara.
Forum beogradskih gimnazija krenuo u formiranje novog sindikata prosvete
11.02.2025.•
1
Forum beogradskih gimnazija saopštio je danas da je formirao radnu grupu koja će se baviti osnivanjem novog republičkog sindikata radnika u prosveti pod nazivom Forum škola Srbije.
VIDEO Vučić: Skup na Sretenje biće u Sremskoj Mitrovici
11.02.2025.•
42
Skup Srpske napredne stranke na Sretenje biće održan u Sremskoj Mitrovici, najavio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Miloš Jovanović najavljuje blokade aerodroma; Brnabić: Novi DSS je teroristička organizacija
11.02.2025.•
18
Poslanik koalicije NADA i predsednik Nove Demokratske stranke Srbije (Novi DSS) Miloš Jovanović najavio je da će ta koalicija u narednom periodu sprovoditi različite pritiske na vlast.
Koalicija za slobodu medija i ANEM: Vlast ne želi javne servise, već poslušne megafone vlasti
11.02.2025.•
1
Koalicija za slobodu medija i ANEM saopštili su da je Ministarstvo informisanja odbacilo sve primedbe struke podnete na nacrt izmena Zakona o javnim medijskim servisima.
Profesor Bakić: Pismo Vlade Srbije još jedan pokušaj providne obmane međunarodne zajednice
11.02.2025.•
5
Profesor Jovo Bakić kaže da je pismo Vlade Srbije članicama EU, u kome se navodi da su svi studentski zahtevi ispunjeni, još jedan pokušaj providne obmane međunarodne javnosti.
Zbog planiranja ubistva: Tužilaštvo traži 15 godina zatvora za Darka Šarića
11.02.2025.•
2
Tužilaštvo traži po 10 godina zatvora za njegovog bivšeg advokata Dejana Lazarevića, ali i za optužene pripadnike MUP-a Danila Stojanovića, Milutina Radovanovića i Duška Mirkovića.
MUP o aktiviranom biber-spreju u školi u Kraljevu: Osmoro dece primljeno u dom zdravlja
11.02.2025.•
1
Policijskoj upravi u Kraljevu jutros oko 9 časova direktor Osnovne škole "Jova Kursula" u Kraljevu prijavio je da je jedan učenik aktivirao biber-sprej u školskom toaletu.
Državljanin Srbije kao dobrovoljac ruske vojske poginuo u Kurskoj oblasti
11.02.2025.•
6
Državljanin Srbije Marko Matović, koji je kao dobrovoljac u ruskoj vosjci poginuo početkom januara u borbama u Kurskoj oblasti, sahranjen je u beogradskom naselju Batajnica.
Slovenački akademci podržali studente i prosvetare u Srbiji: Pomno pratimo vašu inspirativnu borbu
11.02.2025.•
2
Podrška studentima, đacima, profesorima, učiteljima i akademskoj zajednici stiže i iz Slovenije. Pismo podrške potpisuje 150 članova slovenačke akademske zajednice.
Vlada "namakla" milijarde da umiri prosvetu i nezadovoljstvo na ulici: Odakle taj novac dolazi?
11.02.2025.•
42
Vlada Srbije (u ostavci) skinula je novac sa računa ministarstava, Skupštine pa i predsednika, kako bi "namakla" novac za obećano povećanje zarada u prosveti i umirila nezadovoljstvo na ulicama.
Učenik aktivirao biber-sprej u toaletu škole u Kraljevu: Više dece završilo u bolnici
11.02.2025.•
5
Jedna učenik OŠ "Jovo Kursula" u Kraljevu aktivirao je biber-sprej u toaletu.
Smenjen direktor Srbijašuma napustio poslanički klub SPS-a
11.02.2025.•
0
Narodni poslanik Igor Braunović odlučio je da napusti poslanički klub Socijalističke partiju Srbije u Narodnoj skupštini.
Svakog meseca će se menjati poziv na broj na računima za struju
11.02.2025.•
6
Elektroprivreda Srbije je saopštila da će se počev od računa za januar 2025. godine svakog meseca menjati poziv na broj.
Komentari 74
Pitagora
Analiticar
Vojvođanka
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar