Stručnjaci o sankcijama NIS-u: Nacionalizacijom bi se zamerili Rusima

Kancelarija za kontrolu strane imovine američkog Ministarstva finansija dodala je danas Naftnu industriju Srbije (NIS) na listu sankcija usmerenih protiv Rusije.
Stručnjaci o sankcijama NIS-u: Nacionalizacijom bi se zamerili Rusima
Foto: 021.rs
Stručnjak iz Saveza energetičara Srbije Željko Marković ističe da cela stvar još nije najjasnija.
 
"O sankcijama se priča dosta dugo, još od kada je počeo rat u Ukrajini. I ova objava koja je sada napisana, da NIS može ući u rizik od uvođenja sekundarnih sankcija, nije najjasnija, odnosno to kakve su one tačno. I predsednik Vučić kada je govorio o tome je rekao da bi sankcije trebalo da budu primenjene ali da nisu još sve stvari najjasnije. On je naveo da bi se NIS-u ostavilo 45 dana da posluje kao što je i do sada ali bez prava da sklapa nove ugovore, a da je taj prostor dat manjinskom vlasniku odnosno Srbiji, da vidi kako može da izvrši transfer – preuzimanje većinskog ruskog paketa", rekao je Marković za portal nova.rs.
On navodi i da to znači da, kako je razumeo, mora da se preuzme kompletno vlasništvo – dakle da nije moguća situacija da 51 odsto NIS-a bude vlasništvo u rukama Srbije, a 30 ili 40 odsto u rukama Rusije, već da bi Rusi morali kompletno da se povuku.
 
"Kakve bi bile posledice, dok ne stupe na snagu sankcije, mi za sada ne znamo, a sve zavisi od Amerkanaca. Mi ne znamo ni da li će se Evropska unija priključiti tim sankcijama. Ako se oni priključe, jedna od posledica bi bila da bi i glavni put kojim se nafta preuzima za rafineriju u Pančevu, a to je Jadranski naftovod koji se nalazi na hrvatskoj teritoriji i koja je deo EU, bio pod sankcijama odnosno ne bi mogla više da se transportuje nafta. Rafinerija bi ostala bez uvozne sirovine. A neki eventualni transportni putevi preko Crnog mora bi takođe bili pod sankcijama jer se oko nas svuda nalaze članice EU", objašnjava Marković.
Dodao je da sekundarne sankcije tumači na osnovu američkog saopštenja i da to znači da ukoliko NIS ne bi vršio transfer novca prema Rusiji, da možda i ne bi bio pod sankcijama, ali da je to pitanje i da ćemo u vezi toga imati bolja saznanja za nekoliko dana.
 
"Jedna od opcija je i nacionalizacija, ali to je ja mislim loša opcija, jer se onda zamerate, odnosno otimate, u slučaju da Rusi neće da daju svoj deo. Mi se snabdevamo i gasom od Rusije i vi ako radite nešto što nije u dogovoru sa njima onda rizikujete da izgubite i taj ugovor", objasnio je Marković.
 
On dodaje da su u ovom trenutku to sve spekulacije jer ne posedujemo sve tačne podatke i ne možemo da damo neku sigurnu pretpostavku.
 
Međutim, navodi da "svaki poremećaj u bilo kom energentu izaziva cenovne poremećaje u drugim, a to se može videti trenutno – kako se energetska kriza reflektuje na inflaciju svuda u svetu".
 
Još jutros došlo do porasta cene sirove nafte
 
Broker Nenad Gujaničić kaže da je ova informacija nezvanično cirkulisala u evropskim i globalnim berzanskim krugovima, pa je još jutros došlo do porasta cene sirove nafte.
 
"To je neka prva globalna posledica, ali ono što je bitno nije samo taj dokument već i instrukcije koje je naše rukovodstvo dobilo", rekao je Gujaničić za nova.rs.
 
Kako ukazuje, predsednik Aleksandar Vučić je izašao sa informacijom da u NIS-u ne sme više biti ruskog vlasništva. 
 
"Ako pretpostavimo da je to tačno, onda zapravo ne govorimo o sankcijama NIS-u već o meri američke administracije da se spoljnopolitičko igranje Srbije na dve stolice završi. U tom smislu mi bismo mogli postepeno da postanemo kolateralna šteta spoljne politike, jer nismo ni na zapadu ni na istoku i pre ili kasnije moramo da se odlučimo a faktički sa ovim ultimatumom američka administracija nam jasno govori gde treba da idemo", kaže Gujaničić.
 
Prema njegovom mišljenju, "jedino rešenje je da naša država otkupi paket akcija koji ima Gasprom, a da bi u slučaju da oni to ne budu želeli verovatno nastupila nacionalizacija tog udela što bi imalo izuzetno negativne posledice po odnos sa Rusima".
 
"Taj pritisak je da bi se mi opredelili u spoljnoj politici, jer Srbija više ne može da sedi na nekoliko stolica. To je jednostavan mehanizam da se prekine blizak odnos, odnosno saradnja sa Rusijom, jer svi mi znamo da je Srbija relativno uspešno plivala na tom frontu, s jedne strane snabdevala Ukrajinu oružjem s druge imala proruske ministre u vladi", rekao je Gujaničić.
 
On smatra da "samo snabdevanje našeg tržišta i samo funkcionisanje Naftne industrije Srbije neće doći u pitanje".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Jole

    10.01.2025 23:25
    Treba nacionalizovati sve zapadno a sa Rusima se kulturno i ljudski dogovoriti.
  • dz0

    10.01.2025 23:17
    Srpski je interes iznad Ruskog ili bilo čijeg, to pravi stručnjak treba da kaže....
  • Paja

    10.01.2025 22:58
    Odmah prekinuti ugovor sa Amerikancima za zgradu Generalštaba, koja im je sramotno i izdajnički poklonjena. Najveća bruka i sramota i smejanje žrtvama NATO agresije.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Inicijativa "Most ostaje" i sutra ispred RTS-a

Inicijativa "Most ostaje" najavila je odavanje pošte poginulima u padu nadstrešnice u Novom Sadu za sutra ispred zgrade RTS-a i ponovo pozvala Javni servis da tada prekine program na 15 minuta.