Put Srbije ka EU sve sporiji: Ovo su razlozi

Nijedno otvoreno poglavlje - to je rezultat Srbije u pregovorima sa EU za protekle tri godine.
Put Srbije ka EU sve sporiji: Ovo su razlozi
Foto: 021.rs
Otvaranje seta poglavlja, odnosno Klastera 3 (o konkuretnosti i inkluzivnom rastu), vlast u Beogradu sada najavljuje za početak 2025, piše Radio slobodna Evropa.
 
"Mislim da je to sasvim moguće, ali samo ako Holandija i druge skeptične države članice EU promene svoj stav", ističe za RSE Tobi Vogel iz međunarodnog nevladinog Centra za politiku demokratizacije iz Brisela.
Dok Evropska komisija, na čelu sa Ursulom fon der Lajen, zagovara otvaranje novih poglavlja sa Srbijom, blokada je usledila iz druge evropske institucije - Saveta Evropske unije. Da bi se otvorio klaster, potrebna je jednoglasna odluka svih država članica EU.
 
U decembru 2024. glasovi protiv došli su iz više država, poput Holandije, skandinavskih i baltičkih država. Nova šansa za Srbiju dolazi tokom šestomesečnog predsedavanja Poljske Savetom EU. Predsedavanje je preuzela od Mađarske 1. januara.
 
"Poljska želi da ubrza pregovore o pristupanju sa Srbijom; ona deli dominantno mišljenje u EU da bi ubrzavanje procesa vezalo Beograd za zapadni blok", ukazuje Vogel.
Zašto klaster nije otvoren u decembru?
 
Savet EU je u decembru poručio da će se otvaranje Klastera 3 sa Srbijom uzeti u obzir nakon što zemlja značajno napreduje na polju vladavine prava, odnosno u poglavljima 23 i 24, kao i u procesu normalizacije odnosa sa Kosovom.
 
"Faktori koji su doveli do zastoja u pregovorima Srbije sa EU neće nestati u narednim mesecima; štaviše, neki od njih bi mogli postati još izraženiji. Samo promena stava ključnih država članica EU može deblokirati Klaster 3", naglašava Vogel.
 
Otvaranje poglavlja u pristupnim pregovorima Srbije sa Unijom stoji od decembra 2021. godine. Tada je Srbija otvorila prvi klaster - set poglavlja, po novoj metodologiji usvojenoj početkom 2020. godine. Do sada su otvorena 22 poglavlja u pregovorima od ukupno 35. Privremeno su zatvorena samo dva poglavlja.
 
"Šire gledano, opsesija otvaranjem i zatvaranjem poglavlja nije od pomoći. Bez obzira na to da li će EU odlučiti da otvori Klaster 3 i kada će to učiniti, jasno je da Srbija, posmatrano u celini, nije ni blizu spremna za članstvo, čak i ako bi to vlada želela", ocenjuje Vogel.
 
Odnos sa Kosovom i vladavina prava kao ključni problemi
 
Od 2014. godine, kada je Srbija i zvanično otpočela pregovore, briselski zvaničnici su kao glavnu prepreku u evrointegracijama isticali odnos Srbije i Kosova. Dijalog Beograda i Prištine, pod okriljem Brisela, u zastoju je. EU od Srbije očekuje da primeni sve obaveze iz sporazuma sa Kosovom, uzdrži se od zapaljivih poteza i retorike, kao i da procesuira odgovorne za oružani napad na kosovsku policiju u Banjskoj.
 
Od septembra 2023, kada se napad dogodio, a odgovornost preuzeo bivši potpredsednik Srpske liste Milan Radoičić, zvanični Beograd odbija da ga izruči Prištini, a optužnice u Srbiji nema. Kao problemi u poslednjem evropskom izveštaju o napretku Srbije nabrajaju se i stanje vladavine prava - rasprostranjena korupcija, državna kontrola nad medijima, uticaj vlasti na pravosuđe, nedostatak presuda za ratne zločine iz devedesetih i veličanje zločinaca, ali i neusklađenost sa spoljnom politikom EU.
 
Sankcije Rusiji kao uslov za članstvo u EU
 
Stav zvaničnog Beograda da ne uvede sankcije Rusiji nepromenjen je nakon gotovo tri godine ruske invazije na Ukrajinu. Uvođenje sankcija Kremlju postalo je jedan od ključnih zahteva za Srbiju ako želi u EU.
 
Prema analizi nevladinog ISAC fonda, stopa usklađenosti Srbije sa evropskom spoljnom i bezbednosnom politikom u prvoj polovini 2024. bila je 47 odsto.
Crna Gora, Severna Makedonija, Bosna i Hercegovina i Albanija, sa druge strane, potpuno su pratili Brisel. A tokom 2024. Crna Gora i Albanija dobili su zamah u pregovorima sa Briselom. Albanija je uspela da otvori dva klastera. Najdalje je u pregovorima otišla Crna Gora - krajem 2024. zatvorila je tri poglavlja.
 
"Evropskoj uniji treba uspešna priča o politici proširenja. Trenutno je ta uspešna priča Albanija, a postoje nade da bi Crna Gora mogla postati članica tokom trenutnog petogodišnjeg mandata Evropske komisije", ističe Vogel.
 
Ceo tekst Radija slobodna Evropa o tome zašto Srbija ne otvara poglavlja u pregovorima sa EU čitajte OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • @Tanja

    12.01.2025 09:45
    Ma vrh samo kad mi nismo mafijasko batinaska totalitarna prćija..
  • Vazali

    12.01.2025 09:42
    Pridruzimo se i kazu nam sada idete da ratujete za nas protiv Rusije ili Kine.
    Bolje da ostanemo nezavisni.
  • Djomla

    12.01.2025 09:20
    1 od 6
    Komentara je da treba sve da ispunimo da udjemo u eu..bilo bi lepo kad bi usli da se ne lazemo ali obecavaju nam od djindjica na ovamo i samo pomeraju dok isporucite ovoga dok priznate ovo.otprilike dok vas ne bude bilo srba i srbije tad cemo vas primiti i kad vas primimo ima da igrate kako mi sviramo.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija