
Koliko je realno i šta je potrebno da se i drugi priključe studentskim blokadama?
Protestne aktivnosti koje se odvijaju u Srbiji od pada nadsteršnice Železničke stanice u Novom Sadu ukazuju na postepeno širenje osećanja opšteg nezadovoljstva među raznim društvenim sferama.

Foto: 021.rs
Protestima koje već nedeljama predvode studenti priključili su se srednjoškolci, advokati a, prema oceni sagovornika lista Danas, dalje širenje je realna mogućnost.
Zahtevi studenata još nisu ispunjeni, kao ni svi građanski zahtevi ispostavljeni nakon tragedije u Novom Sadu koja se dogodila 1. novembra. U nedeljama nakon tragedije svedočili smo širenju građanskog nezadovoljstva prouzrokovanog reakcijama vlasti čiji funkcioneri kontinuirano beže od odgovornosti.
Opšte nezadovoljstvo postepeno se širilo od građana i aktivista do studenata i gimnazijalaca, a elan i doslednost ispostavljenim zahtevima ne jenjava, čak ni u vreme praznika. Postavlja se pitanje, šta je potrebno da se dogodi kako bi se preostale sfere društva uključile u demonstracije?
Naim Leo Beširi, izvršni direktor Instituta za evropske poslove, po ovom pitanju poručuje da aktuelni studentski protesti i blokade predstavljaju prekretnicu u društvenom životu koja ukazuje na porast opšteg nezadovoljstva, ali da svakako ostaje pitanje "da li će se protestima priključiti i druge sfere društva zavisi od nekoliko ključnih faktora".
"Prvo, mobilizacija drugih društvenih grupa zahteva postojanje zajedničkih ciljeva i osećaja solidarnosti. Ukoliko studenti svojim delovanjem uspeju da artikulišu šire zahteve koji pogađaju i radnike, intelektualce, nezavisne profesije i građane iz različitih društvenih slojeva, veća je verovatnoća da će protesti dobiti širi karakter. Na primer, teme poput urušavanja pravosuđa, loših uslova rada, ekonomske nejednakosti i narušavanja osnovnih sloboda već utiču na širok spektar građana i mogu biti tačke okupljanja", objašnjava sagovornik beogradskog lista.
S druge strane, poručuje Beširi, percepcija rizika i koristi od protesta igra ključnu ulogu. On dodaje da većina sfera društva koje se još nisu suprotstavile režimu možda okleva zbog straha od posledica, poput gubitka posla, represije ili stigmatizacije.
"Ako protesti nastave da rastu i pokažu sposobnost da dodatno vrše pritisak na vlasti, to bi moglo podstaći druge grupe da prevaziđu strah i pridruže se pokretu. Umnogome, protesti u poslednja dva meseca doprineli su da se strah od autoritarnog režima značajno smanji, pa imamo proteste i u mestima u kojima gotovo nikad protesta nije bilo", kaže on.
Beširi poručuje da, istorijski gledano, režimi poput Vučićevog se najčešće suočavaju s ozbiljnim otporom kada različite društvene grupe pronađu zajednički interes i koordiniraju svoje delovanje.
"Sindikati, udruženja profesionalaca i nezadovoljni građani bi mogli da igraju presudnu ulogu u širenju otpora, pod uslovom da postoji organizacioni okvir koji može da ih poveže", navodi on.
Ipak, kako kaže, vlast "ne sedi skrštenih ruku", već koristi legalne i nelegalne metode pritisaka na sindikate, njihove lidere, pojedinačne studente i njihove porodice i to sve s namerom da se postojeći protesti uguše, a samim tim prevenira njihovo širenje.
"U tom kontekstu, studenti bi mogli postati katalizatori šire društvene mobilizacije ukoliko usmere proteste ka opštijim društvenim problemima i pokažu spremnost za saradnju s drugim grupama. Na primer, uključivanje radnika, nastavnika, lekara i umetnika u proteste moglo bi značajno povećati pritisak na režim", objašnjava on.
Profesor Univerziteta u Beogradu i sociolog Jovo Bakić kaže za Danas da je širenje protestnih aktivnosti na preostale sfere društva moguće i da se nada da će se to i dogoditi.
"Već vidimo masovno učešće dramskih umetnika i muzičara. Nadam se da bi i prosvetni radnici mogli uskoro da se priključe, iako verujem da će režim, koji ih je 12 godina sistematski ponižavao, a u poslednje vreme im i pretio, pokušati da kupi njihovo odsustvo s protesta", poručuje ovaj sagovornik.
On zaključuje da jedno društvo ne može da funkcioniše bez prosvete i kulture te da bi ostali morali da shvate da "ovaj režim mora da ode na ovaj ili onaj način".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Olivera Zekić: Studenti nisu nadležni da biraju REM niti da gase RTS
20.04.2025.•
9
Portparolka Regulatornog tela za elektronske medije (REM) Olivera Zekić izjavila je da studenti nisu nadležni da biraju članove tog tela ni da gase Radio-televiziju Srbije (RTS).
Brnabić: "Blokada RTS je krivično delo, blokaderi su sadisti koji maltretiraju žene"
20.04.2025.•
9
Predsednica Narodne skupštine Srbije Ana Brnabić, izjavila je da je blokada Radio-televizije Srbije (RTS) "krivično delo za koje je propisana novčana kazna ili kazna zatvora".
Novi ambasador SAD u Srbiji Mark Brnović proslavio Uskrs u pravoslavnoj crkvi
20.04.2025.•
2
Novoimenovani ambasador Sjedinjenih Američkih Država u Srbiji Mark Brnović proslavio je sa porodicom Uskrs u srpskoj pravoslavnoj crkvi u Finiksu.
VIDEO Šesti dan blokade zgrade RTS-a: Građani pristižu sa hranom, praznična atmosfera u Takovskoj
20.04.2025.•
4
Studenti u blokadi i građani koji ih podržavaju nastavili su da blokiraju zgrade Radio televizije Srbije (RTS) u Takovskoj ulici i na Košutnjaku.
Policija podnela krivičnu prijavu protiv motocikliste: Jurio 200 na sat - nasilnička vožnja
20.04.2025.•
1
Policija je zaustavila i isključila iz saobraćaja P.M. koji je na motoputu Valjevo-Lajkovac vozio motocikl brzinom od 202,2 kilometra na čas, na delu puta gde je ograničenje 80 kilometara na čas.
AMSS: Mali broj vozila na putevima širom Srbije, na granicama nema gužvi
20.04.2025.•
0
Uslovi za vožnju su dobri, a na putevima je veoma slab intezitet saobraćaja što je uobičajeno za Vaskrs, saopštio je danas Auto-moto savez Srbije (AMSS).
Protesti zahvatili veći deo Balkana, pa utihnuli: Studenti u Srbiji najistrajniji u zahtevima
20.04.2025.•
8
Prvih nekoliko meseci ove godine na Balkanu, obeležili su masovni protesti građana i studenata.
Posle Uskrsa pojačan saobraćaj na svim putnim pravcima
20.04.2025.•
0
Javno preduzeće "Putevi Srbije" saopštilo je da se "nakon Vaskrsa očekuje pojačan intenzitet saobraćaja na svim putnim pravcima u zemlji".
Đukanović (SNS): Zatvoriti Pravni fakultet ako je istina da studenti traže izbore
20.04.2025.•
51
Narodni poslanik SNS Vladimir Đukanović smatra da Pravni fakultet u bepgradu "treba zatvoriti" ukoliko je tačno da je studentski plenum izglasao da je "neophodno održati parlamentarne izbore u junu".
Samo pet odsto studenata na onlajn nastavi Medicinskog fakulteta u Nišu
20.04.2025.•
6
Studenti u blokadi Medicinskog fakulteta u Nišu objavili su da je u onlajn nastavi na tom fakultetu učestvovalo "svega pet odsto studenata".
Politika se pridružila Juronjuzu i provladinim medijima u osudi blokade RTS
20.04.2025.•
5
Nakon provladinih medija i saopštenja Juronjuz-a (Euronews) u kojem osuđuju blokadu RTS-a, a od kojeg se drugim saopštenjem ogradila grupa novinara te televizije, blokadu RTS osudio je list Politika.
Zbor radnika RTS: Hitno raspisati konkurs za članove REM
20.04.2025.•
6
Radnici Radio televizije Srbije (RTS) zatražili su, nakon održanog zbora, hitno raspisivanje konkursa za članove Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM).
Ministar Bratina: Pad RTS-a bio bi državni udar
20.04.2025.•
10
Ministar informisanja i telekomunikacija Boris Bratina kaže da bi trebalo ispitati "sve okolnosti koje blokiranje njihovog funkcionisanja prate", navodeći da bi "pad RTS imao smisao državnog udara".
Doskorašnji predsednik SANU ispred RTS-a: Odnos vlasti prema akademskoj zajednici - autokanibalizam
20.04.2025.•
2
Doskorašnji predsednik Srpske akademije i umetnosti (SANU) Vladimir Kostić nazvao je danas "autokanibalizmom vlasti" njen odnos prema Univerzitetu i akademskoj zajednici.
Ko zapravo blokira RTS?
20.04.2025.•
18
Blokada zgrada RTS u Takovskoj i na Košutnjaku, koju studenti i građani sprovode već šesti dan, odraz je velikog nepoverenja u javni servis, kao i dugogodišnjeg neprofesionalnog i politički pristrasn
Rod pojedinih voćki skoro potpuno propao: Kojih i da li nas očekuje poskupljenje?
20.04.2025.•
4
U Srbiji bi prinosi kajsije, breskve, trešnje, rane sorte višnje i šljive zbog poznih prolećnih mrazeva i niske temperature mogli biti manji od 30 do 90 odsto, a negde čak i do 100 procenata,
DNEVNI KVIZ: 10 pitanja u danu odmora
20.04.2025.•
6
Nadamo se da odmarate, a 021.rs vam donosi dnevni kviz znanja.
"Pozdrav, bavimo se prodajom falš evra i dinara": Preko društvenih mreža trguju lažnim novcem
20.04.2025.•
7
Falsifikatori novca koriste društvene mreže kao što su Instagram i Telegram za prodaju lažnih novčanica ljudima u Srbiji.
VIDEO: Šesti dan blokade RTS-a - studenti i građani ne odstupaju
20.04.2025.•
7
Studenti u blokadi i građani nastavili su da blokiraju zgrade Radio-televizije Srbije (RTS) u Takovskoj ulici i na Košutnjaku.
Kardinal Nemet u poruci na Uskrs: Ne proglašavajmo jedni druge neprijateljima
20.04.2025.•
3
Kardinal Ladislav Nemet poručio je da je potrebno razgovarati, umesto da jedni druge proglašavamo neprijateljima, i pozvao sve da preispitaju svoje delovanje, misli i način govora.
Patrijarh Porfirije u Uskršnjoj poslanici: Duboki nesporazumi su zahvatili našu zemlju
20.04.2025.•
14
Poglavar Srpske pravoslavne crkve patrijarh Porfirije pozvao je "sve aktere društvenog života da, radi dobra i napretka naroda, grade mir, međusobno poštovanje i dijalog".
Komentari 33
Boško
Marko
Dobrivoje
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar