Domaći izdajnici i strani plaćenici: Da te optužbe ne treba uzimati olako govori i predlog zakona

Domaći izdajnici ili strani plaćenici – samo su neki od pogrdnih opisa za nevladin sektor, koji su se ustalili u svakodnevnom govoru srpskih političara.
Domaći izdajnici i strani plaćenici: Da te optužbe ne treba uzimati olako govori i predlog zakona
Foto: 021.rs
Da optužbe ne treba uzimati olako, govori to što se u skupštinskoj proceduri trenutno nalazi predlog zakona po kojem bi NVO koje se "pretežno finansiraju iz inostranstva" bile i zvanično označene kao "agent stranog uticaja".
 
Predsednica Komiteta pravnika za ljudska prava (YUCOM) Katarina Golubović objašnjava za Insajder da je borba protiv takvog narativa važna najpre zbog građana.
 
"Poruke koje NVO sektor šalje o svojim aktivnostima: bilo da su rezultati istraživanja, otkrivene afere, ili konkretne usluge građanima, najčešće neće biti saslušane. Srpsko društvo je od 90-tih podložno primanju ksenofobičnih poruka, koje političari vešto koriste da prikriju svoje neuspehe. 'Krivi su drugi' - je osnova za mantru 'Strano je loše', iz koje izviru različite etikete na koje se lako lepi mržnja", kaže Golubović.
Ona dodaje da su se organizacije obraćale i institucijama, ali, kako kaže, "tužilaštvo je bilo pasivno i kod mnogo težih pritisaka i napada".
 
"Takođe, sud nije priznao zahtev da organizacije trpe štetu od kleveta. Jedina odbrana je zahtev međunarodne zajednice, da se sa praksom prestane. Ujedinjene nacije i Savet Evrope su uvek otvarale vrata da saslušaju targetirane organizacije i da reaguju pravnim i diplomatskim kanalima", kaže Golubović.
 
Da postoji kontinuitet u vređanju NVO sektora potvrđuje i izvršna direktorka Astre-Akcije za borbu protiv trgovine ljudima Marija Anđelković koja objašnjava da se isti termini koriste u blažim i grubljim oblicima, ali da su akcije koje se sprovode u ime tog termina imale različite pojavne oblike.
"Bili smo svedoci hapšenja aktivista, pritvaranja, prebijanja, pravljenje crnih lista 'državnih neprijatelja', vanredne finansijke i druge inspekcije, navodne anti-terorističke provere kojima ne znamo epilog, pa sve do navedenog predloga Zakona. Mi koji smo više od 30 godina angažovani u civilnom sektoru, već smo oguglali na te termine koje je 90-ih režim uveo, da označi sve koji kritikuju i govore protiv rata", kaže Anđelković za Insajder.
 
"Pošto je Republika Srbija suverena država koja nije, niti će ikada biti članica tzv. Evropske unije, pitanje usklađenosti propisa Republike Srbije sa propisima tzv. Evropske unije za ovaj, kao i svaki drugi zakonski predlog je u potpunosti irelevantno i apsolutno nepotrebno”, piše u obrazloženju predloga zakona.
 
Anđelković podseća da i sama Republika Srbija dobija novac iz evropskih fondova.
 
"Na osnovu zvaničnih informacija sa sajta Ministarstva za evropske integracije vidimo da je od 2001. godine, EU kroz nekoliko različitih instrumenata i fondova obezbedila više od tri milijarde evra bespovratnih sredstava Republici Srbiji za podršku reformama. Onda čudi kako se predlagač ovog Zakona nije setio da istim obuhvati institucije sistema koje koriste ta sredstva", kaže Marija Anđelković.
 
Ko je podneo predlog zakona
 
Predlog zakona o posebnom registru agenata stranog uticaja podnela su dva poslanika, Đorđe Komlenski i Bojan Torbica iz Pokreta socijalista 29. novembra pošle godine. U tekstu dostupnom na sajtu Skupštine, oni predlažu da se uvede poseban registar, odnosno spisak, neprofitnih organizacija u Srbiji koje se, kako piše, pretežno finansiraju "od strane stranih subjekata".
 
Đorđe Komlenski i Bojan Torbica su poslanici iz Pokreta socijalista na čijem je čelu Aleksandar Vulin koji je, nakon što je hrvatska pevačica Severina Vučković zadržana na granici sa Srbijom u avgustu prošle godine, izjavio da je "kao ministar policije i direktor BIA po zakonu i savesti pravio spiskove onih koji nisu dobrodošli u Srbiju", te je dodao da "žali što im se nije više posvetio, jer vidi koliko ološa je nepravedno zaboravljeno".
 
Iako je Vulin tada rekao da predsednik Srbije Aleksandar Vučić o "tome nije bio pitan niti je trebao da bude", upravo je on najavio ukidanje spiskova. Ubrzo se oglasio i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić, prema čijim tvrdnjama su spiskovi u domenu MUP-a ukinuti početkom septembra prošle godine. 
 
Osim stranaca, probleme pri ulasku i izlasku iz Srbije imali su i domaći državljani, poput direktorke Inicijative mladih za ljudska prava Sofije Todorović, koja, kako je navela ranije za Insajder nikada nije dobila pisano obrazloženje za to.
 
Zakon o stranim agentima usvojen je u Rusiji 2012. godine. .
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Jakov

    12.01.2025 22:36
    Sad il' nikad
    Nazadnjaci i prišipetlje će uraditi sve da bi zadržali vlast. U tome moraju biti sprečeni.
  • Baja Patak

    12.01.2025 22:28
    USA
    Pročitajte Američke zakone ma ovu temu.
    Pa onda razmislite.
    Toliko o tome.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija