Studenti u blokadi: Svi želimo da polažemo ispite, ali ne u ovakvom sistemu

Student Fakulteta političkih nauka u Beogradu Aleksa Simić je kazao da svi studenti žele da polažu ispite, ali da on ne bi voleo da ima diplomu u sistemu koji imamo danas.
Studenti u blokadi: Svi želimo da polažemo ispite, ali ne u ovakvom sistemu
Foto: 021.rs
Studenti su u "Utisku nedelje" govorili i o protestu kod Ustavnog suda u Beogradu, navodeći da je on "sve, samo ne ustavan" i da je najočigledniji primer nepoštovanja Ustava kršenje slobode okupljanja, prenosi Nova.
 
"Ustavni sud je sve ali nije ustavan. On bi kao najviši akt Srbije trebalo da garantuje slobodu izražavanja i mišljenja, a mi svakodnevno vidimo na televiziji i ulicama da toga nema", navela je studentkinja Pravnog fakulteta Nina Kanjevac.
Što se tiče argumenta da Ustavni sud ne radi nedeljom, student Fakulteta političkih nauka u Beogradu Aleksa Simić navodi da su oni izašli na protest kako bi ukazali da Ustav treba da štiti građane i nedeljom, praznikom, na crveno slovo, 365 dana u godini.
 
"Rekao bih da je naša sloboda mišljenja uskraćena implicitno i indirektno, jer šta god da kažemo dolazi do određenih reakcija na naše mišljenje - ili budemo blaćeni u medijima, ili nas predstavljaju kao strane plaćenike, ili da smo plaćeni od strane opozicije da rušimo državu. To jednostavno nije tačno. I ne verujemo da neko treba da nam drži ruku preko usta da bi nam zabranio da govorimo, postoji mnogo više načina na koje možete nekome da signalizirate da ne treba da izražava svoje mišljenje", navodi Simić, piše Nova.
Studentkinja Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu Mina Leontijević kaže da je najgori primer uskraćivanja prava studenata na govor i mišljenje upravo ćutanje institucija na njihove probleme koje glasno iznose svakog dana.
 
"Svakog dana tražimo da se naši zahtevi ispune, ali nas niko ne čuje. Možda mi imamo slobodu da nešto kažemo, ali nemamo tu slobodu da nas neko čuje", ističe studentkinja FDU-a, navodi se u tekstu.
 
Student Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu Marko Đenadić kaže da je najočigledniji primer nepoštovanja Ustava kršenje slobode okupljanja.
 
"Vi se negde okupite i pojave se ljudi koji potencijalno žele da vas ubiju. Oni vas tamo gaze po ulici, izlaze iz svojih automobila i kasnije i napadaju, a proklamovana je sloboda. Dakle, sloboda u određenim granicama, sloboda dok mi kažemo da može, ta neka ograđena sloboda postoji trenutno", objašnjava Đenadić, piše Nova.
 
On kaže i da je odluka da se ide ispred prostorija BIA pokazatelj toga što nam se dešava. Kako je rekao, tak protest je bio reakcija na pritiske BIA na studente koji učestvuju u protestima i pozivanje njihovih roditelja na "prijateljski razgovor".
 
"Iz same te nadležnosti proizilazi ta njihova moć. Potrebno je da ih probudimo u tom smislu da im pružimo podršku. Da im kažemo – razumemo u kakvoj ste poziciji, da ste možda ucenjeni, da ćete možda izgubiti posao ako budete radili u skladu sa zakonima, ali da smo mi tu da vas podržimo, stanemo iza vas i damo vetar u leđa da radite svoj posao u skladu sa zakonom, objektivno i transparentno. Verujemo da je potrebno da tim ljudima pružimo podršku i da taj strah koji postoji u njihovom delovanju sklonimo", navodi student FPN-a.
 
Na pitanje šta studenti koji su za blokadu odgovaraju onim studentima koji žele da polažu ispite u januarskom ispitnom roku, studenti su naveli da svi razumeju da se radi o nekom višem cilju i da je otpočeo jedan proces.
 
"Najbolje saopštenje jeste možda ono uprave PMF-a u Novom Sadu, da će kada se završi blokada doći do nastavka nastave, održaće se potrebne vežbe, predavanja, a onda i ispitni rok. I da se blokada završi za dan, dva, ne možemo očekivati da odmah dođe do održavanja januarskog roka, jer kako bi to izgledalo na Medicinskom fakultetu ili onom koji školuje buduće inženjere, koji nisu odradili dovoljan broj vežbi. Potrebno je razgovarati kako da se nadoknadi gradivo, ali blokada je činjenica, a svi mogu da dođu na plenum i diskutuju", navodi Đenadić.
 
Student Simić kaže da svi žele da polažu ispite, ali ne u ovakvom sistemu.
 
"U komunikaciji sa našim kolegama vidimo raspoloženje za promene, jedinstvo, spremnost da se međusobno podržimo u svim tim naporima. Mi svi želimo da polažemo ispite, evo ja sam student četvrte godine, ali ne bih voleo da imam diplomu u ovakvom sistemu za razliku od sistema i društva koje bismo mogli da napravimo ako istrajemo u blokadama", ističe student FPN-a.
Student FTN-a navodi da nije istina da studenti nemaju šta da izgube, jer su stigli do određenog dela njihovog studiranja u šta su uložili dosta truda.
 
"Evo, zar nije apsurdno? Ja sam došao do četvrte godine, položio 29 ispita do sada, imam još par koje bih položio preko projekata i postao budući programer. Relativno solidna plata, mogao bih da odem u inostranstvo, a vidite čime se ja bavim - ušao sam u blokadu. Pomalo bi me bilo sramota da se pogledam u ogledalo za par godina i da kažem da nisam učestvovao u ovome, zato što mislim da su ti neki viši ciljevi - rad institucija, borba za pravdu, solidarnost sa kolegama - ispravni", kaže Đenadić.
 
Kanjevac navodi da ako posmatramo ovo stanje u državi, ona sebe ne vidi ovde, ali da ju je i to motivisalo da nešto promeni.
 
Leontijević je rekla da bi za deset godina volela da živi u društvu gde bi kulturni radnici mogli da se bave kulturom bez da razmišljaju o tome ko je na vlasti i da li je ta kultura podobna ili nepodobna.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Branko

    13.01.2025 09:13
    Nije tacno da studenti koji zele da polazu ispite imaju razumevanja za nasilni cin blokade fakulteta i onemogucavanje rada i polaganja ispita od strane blokatora. Mnoge od njih uopste ne zanimaju njihovi "plemeniti" motivi, vec zele da zavrse fakultet i da grade dale svoj zivot i svoje karijere, a sada su onemoguceni u tome od grupe nasilnika i uzurpatora i traze samo da ih ostave na miru i omoguce im da rade ono zbog cega su i upisali fakultet, istovremeno nikoga ne sprecavajuci da se bavi cime god zeli, ali ne na tudju stetu i uz uzupotrebu nasilja.
  • Đorđije

    13.01.2025 09:05
    Do promene ne može doći izborima ili stvaranjem političke partije. Na žalost, vladajući su se pripremili, na sve moguće prevarantske načine, da ostanu na vlasti, iako velika većina stanovništva želi promene. Sistem je neregularan i mora da se menja iz korena. U postojećem sistemu država i društvo se raspalo i nestaje.
    Ne trebaju nam novi političari štetočine nego mladi stručnjaci iz svih oblasti
  • Vera

    13.01.2025 09:01
    Student
    Pa onda skoro nećete na ispit.. Šetajte ulicama i slušajte vođe šta Vam govore... Brzo će jun.. Oktobar.. Nova školska godina.. A i fakultet nije obavezan.. Čekajte neko bolje vreme, a da... Izbacite politiku sa fakulteta., ako vam profesori dozvole!!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija