Kazne za saobraćajne prekršaje u inostranstvu stižu i u Srbiju

Veliki broj kamera za otkrivanje saobraćajnih prekršaja nalazi se u inostranstvu, a sada će kazne koje beleže te kamere stizati i u Srbiju kada naši vozači naprave prekršaj.
Kazne za saobraćajne prekršaje u inostranstvu stižu i u Srbiju
Foto: Pixabay (ilustracija)
Savetnik direktora Agencije za bezbednost saobraćaja Milan Milić, objasnio je za Euronews Srbija šta zapravo omogućava potpisani međunarodni sporazum o razmeni informacija naše zemlje sa članicama evropskog bloka. 
 
Milić kaže da se radi o direktivi 2015/413 koja podrazumeva razmenu informacija za učinjene saobraćajne prekršaje i ona podrazumeva potpisane brojne bilateralne sporazume između Srbije sa zemljama EU.
Milić navodi da to znači dvostranu razmena informacija o učiniocima prekršaja, vozačima i vozilima.
 
"Ukoliko smo nebezbedni, ukoliko činimo prekršaje, da li u našoj zemlji ili inostranstvu, svakako će kazna da stigne i da se ona realizuje", rekao je on.
 
Na pitanje šta se, na primer dešava ukoliko vozač iz Srbije načini prekršaj u inostranstvu i nakon toga se jednostavano samo vrati u zemlju, Milić kaže da za to postoje i određene sankcije.
 
"Naši profesionalni vozači, odnosno firme koje se bave međunarodnim prevozom, jedva čekaju da dobiju informaciju kako bi kaznu što pre platili i ne bi imali problema na granici. Samim tim možemo zaključiti za fizička lica, ukoliko ne plate kaznu, će takođe imati problema na granici. Naime, članice Evropske unije imaju razvijen informacioni sistem, bazu podataka, pa ukoliko nešto neko od naših vozača duguje, imaće problema i neće moći da uđe u tu zemlju sve dok ne plati kaznu", objašnjava on.
Milić dodaje da je praksa pokazala da je Srbija, što se tiče razmene ovih podataka, imala najviše saradnje sa Slovenijom, Austrijom i Italijom.
 
On ističe da je bilo razmene i sa drugim zemljama, ali da se najviše sarađivalo sa ove tri. Razlog za to je, navodi, što veći broj naših građana često posećuje ove države, a neki i duži vremenski period borave u njima.
 
"Na godišnjem nivou oko 2.000 zahteva stiže za razmenu informacija, odnosno o vozilima i vozačima koji su naši državljani, a napravili su saobraćajni prekršaj u inostranstvu. Efikasnost realizacije kazne kod nas je, na osnovu informacija koje smo dobili iz pravosuđa, samo 30 procenata. Za inostranstvo nemamo precizan podatak, ali s obzirom na njihov informacioni sistem, verujem da je taj procenat veći", rekao je on.
 
"Nema nagodbe sa policijom u zemljama EU"
 
Kako navodi Euronews Srbija, predstavnici Veća EU i Evropskog parlamenta postigli su prošle godine privremeni politički dogovor o direktivi koja bi trebalo da olakša izvršenje kazni za vozače koji počine saobraćajne prekršaje u drugoj državi članici.
 
Nova direktiva sada, osim najčešćih i najozbiljnijih prekršaja kao što su prekoračenje brzine ili vožnja pod uticajem alkohola i droga, uključuje i druge prekršaje.
 
Među njima su nepoštovanje razmaka između vozila, ignorisanje zabrane preticanja, opasno preticanje, prekršaji pri parkiranju kao što je parkiranje preblizu raskrsnice ili zebri, prelazak pune bele linije, vožnja u pogrešnom smeru, nepoštovanje pravila o korišćenju koridora za hitne slučajeve ili korišćenje preopterećenog vozila.
 
Goran Aleksić, direktor Poslovnog udruženja drumskog saobraćaja "Srbijatransport" rekao je ranije za Euronews Srbija da u zemljama koje pripadaju Evropskoj uniji sa saobraćajnim prekršajima nema šale. 
 
"Ukoliko vam se dogodi neka nezgoda na teritoriji EU, obavezno sačekajte policiju i pripremite sve dokumente, kao što je Zelena karta osiguranja, u zemljama gde je potrebna, ali obavezno morate da imate lokalnu polisu osiguranja od autoodgovornosti", savetovao je ranije Aleksić i objasnio: 
 
"Zakoni su u EU dosta stroži nego u Srbiji i nikako se ne treba povesti ovdašnjom praksom pokušaja da se 'nagodite' s policijom ili nešto slično. Tamo se to ne oprašta. Ukoliko smatrate da postoji bilo kakav problem u smislu da je vozač nepravedno optužen ili neadekvatno tretiran od strane organa reda, preporuka je da se kontaktira naš konzulat u toj zemlji. Pre nego što krenete na put, obavezno se obavestite o kontaktima konzulata u zemljama u koje putujete", rekao je Aleksić. 
 
"Crna lista" i zabrana ulaska u zemlje članice EU
 
Ono što mnogi vozači ne znaju je da neplaćene saobraćajne kazne zbog prekršaja načinjenih na teritoriji EU, mogu čak i da ih pošalju na crnu listu zbog koje može da im bude zabranjen ulazak u zemlje članice.
 
Na takozvanoj "crnoj listi" može da se nađe svaki vozač koji se oglušio o prekršajni nalog ili kaznu, jer čak i najmanja opština u bilo kojoj zemlji EU protiv njega može da pošalje prijavu jedinstvenom telu EU i zatraži sankcije.
 
Ukoliko se to dogodi, vlasnik automobila već na prvom prelazu saznaje da mu je ulazak zabranjen, a istraga i zahtev za skidanje sa ove liste može sa potraje i nekoliko godina.
 
Aleksandar Radenković iz MUP-a Srbijenaveo je da se za prekršaje koji se otkriju uređajima za automatsku detekciju (npr. prekoračenje brzine, prolazak na crveno svetlo i slično) gde počinilac prekršaja nije zaustavljen na licu mesta mogu zatražiti podaci o vlasniku vozila posredstvom instituta Međunarodnog pružanja pomoći u krivičnim stvarima.
 
"Kada se radi o prekršajima koji čine naši državljani u inostranstvu, podaci se posredstvom Ministarstva pravde zahtevaju od Uprave za upravne poslove MUP-a, koja je zadužena za registar vozila. Po istoj analogiji, i Republika Srbija može zatražiti podatke o strancima koji čine prekršaje na teritoriji naše zemlje", objasnio je on ranije.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • @Mare

    14.01.2025 22:40
    Recimo u Austriji i Sloveniji. Preko 150 na autoputu i fino neprijatni crveni blic te okine.. Ne može da se ne primeti
  • Oliva

    14.01.2025 22:37
    Neko je vec dole napisao da je dobio kaznu iz Spanije, budite sigurni da ce vam stici
    i dovoljno je da prekoracite brzinu 7km od dozvoljene u naseljenim mestima i vecina semafora imaju kamere koje se aktiviraju na crveno

  • Liman VI

    14.01.2025 21:26
    Stižu kazne svima i svakome, osim kada nemarom srušiš natstrešnicu i ostaviš iza sebe 14 mrtvih.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Prosvetni sindikati: Obustavljamo štrajk

Četiri reprezentativna prosvetna sindikata saopštila su da su dali saglasnost da se nastave pregovori u skladu sa aktuelnom ponudom Vlade Srbije oko povećanja plata prosvetnih radnika.

Forum beogradskih gimnazija odbio ponudu Vlade

Glavni odbor Foruma beogradskih gimnazija (FBG) nije prihvato ponudu Vlade Srbije za povećanja zarada zaposlenih u obrazovanju, potvrdila je Ana Dimitrijević, potpredsednica tog sindikata.