Danonoćno i pod reflektorima: Expo se gradi, uskoro usvajanje lex-specialis-a
Izgradnja kompleksa Expo 2027 po svemu sudeći je u ozbiljnim problemima te je država odlučila da "poruši i poslednje prepreke" kako bi stigla da sve završi u rokovima.
Foto: Pixabay (ilustracija)
Izmene posebnog zakona (lex specialis) kojim je regulisana izgradnja kompleksa za Ekspo 2027, Vlada Srbije uputila je Skupštini Srbije na usvajanje. Ono što se može zaključiti jeste da se ovim posebnim zakonom nastavlja derogiranje pravila propisanih Zakonom o planiranju i izgradnji, piše Radar.
Tri su ključne izmene koje donosi predlog Vlade.
Jedna je da dobijanje saglasnosti na studiju o proceni uticaja na životnu sredinu više neće biti uslov za pribavljanje građevinske dozvole.
Druga je da građevinska dozvola više neće morati da bude pribavljena za izgradnju celog objekta već će moći da se traži i dobije za pojedinačne delove iste zgrade.
Treća i najproblematičnija jeste da će objekti za Expo moći da se koriste "privremenim puštanjem u rad". Odnosno neće morati da imaju upotrebnu ukoliko ne bude mogla da se pribavi na vreme.
U obrazloženju za donošenje izmena zakona, Vlada Srbije posredno priznaje da je postizanje rokova problem. Kako je navedeno, izmene zakona se donose "u cilju pravovremenog ispunjenja obaveza preuzetih prema Međunarodnom birou za izložbe".
Zaštita životne sredine: Tek kad se sagradi objekat
Kako je Forbes Srbija nedavno pisao, država se našla u problemu sa izgradnjom Nacionalnog stadiona. Ministarstvo zaštite životne sredine krajem novembra objavilo je rešenje kojim se nalaže izrada studije o proceni uticaja na životnu sredinu. Razlog je to što je našlo da će projekat uticati na životnu sredinu u većem obimu.
Odobrena studija je uslov za dobijanje građevinske dozvole. To će usporiti državu najmanje nekoliko meseci koliko je potrebno da se izradi i odobri takav dokument.
Međutim, ovakvi slučajevi više neće kočiti izgradnju kompleksa Expo 2027 ukoliko budu usvojene izmene posebnog zakona.
Predviđeno je da organ nadležan za izdavanje građevinske dozvole može da je izda i bez saglasnosti na studiju. Biće dovoljno da se dostavi izjava odgovornog projektanta da je priložena dokumentacija usaglašena sa merama i uslovima zaštite životne sredine iz studije.
Saglasnost će investitor (država preko Ministarstva finansija) moći da donese kasnije. Odnosno, predaće je tek kada bude završen objekat i kada bude predavan zahtev za upotrebnu dozvolu.
U obrazloženju razloga za donošenje zakona nije elaborirano zašto se ovo radi. Osim da se to čini u cilju ispunjenja međunarodnih obaveza "u rokovima".
Etapna gradnja
A da bi što pre završili objekte potrebne za Expo, kreatori zakona našli su novo "kreativno" rešenje. Naime, dosad je pribavljanje građevinske dozvole bilo podeljeno u dve faze. Prva faza je bila kada se prave temelji objekta, a druga kada se podiže ostatak.
Međutim, sada će druga faza moći da se „pocepa“ na više manjih. Kako predviđa predlog zakona, građevinska dozvola moći će da se pribavi i za posebni deo objekta. Ako njegova izgradnja ne utiče na izgradnju drugog dela. Ili, kako je definisano, ako radovi „mogu da se izvode tehnološki nezavisno od preostalog dela objekta“.
Plastičnije objašnjeno, ovo bi na primeru stadiona moglo da znači da investitor može da pribavi posebnu građevinsku dozvolu za jednu tribinu, a posebnu za drugu ili za, recimo, krov stadiona. Pod uslovom da može da se gradi mimo ostatka objekta. Ili, umesto obimne tehničke dokumentacije za ceo objekat, predaje se više manjih paketa "papirologije".
Opravdanje za ovakvu izmenu dato je u vidu definicije da je to zbog "složenosti objekata i tehnologije izvođenja radova". I nove odredbe neće važiti samo za objekte visokogradnje već za sve u kompleksu.
U ovom delu pojednostavljivanja birokratije, "obrisana" je još jedna obaveza iz Zakona o planiranju i izgradnji. Kada bude prijavljivao radove, investitor neće morati da u katastru upiše predbeležbu objekta u izgradnji. Još jedna ušteda vremena.
Privremena umesto upotrebne dozvole
Već je i aktuelni lex specialis dozvoljavao da se upotrebna dozvola za paviljone izda i u tzv. "sivoj fazi". Bilo je dovoljno da bude završena konstrukcija objekta, fasada, krov, fasadna stolarija, spoljna hidro i termoizolacija, svi priključci i instalacije u objektu.
Ta upotrebna dozvola za "sivu fazu" značila je da je dalje mogao da se podnese zahtev za rešenje o odobrenju izvođenja radova kako bi se paviljon od "sive faze" doveo do finalnog izgleda po želji izlagača.
Izgleda da ni to nije bilo dovoljno.
Sada predlog izmene zakona predviđa da će izgrađeni objekti moći da se puste u rad odnosno koriste samo na osnovu pozitivnog izveštaja Komisije za tehnički pregled.
U obrazloženju za donošenje zakona navedeno je da se ovakvo rešenje razlikuje od onog u Zakonu o planiranju i izgradnji "budući da ovi objekti predstavljaju paviljone za učesnike međunarodne izložbe koji su privremenog karaktera i po završetku izložbe biće uklonjeni da bi se na tom mestu gradili objekti koji će biti trajnog karaktera i za koje će biti potrebno pribaviti rešenje o upotrebnoj dozvoli". Dodatno je objašnjeno da se za paviljone izdaje privremena građevinska dozvola.
Međutim, tekst nove odredbe ne kaže tako.
U tekstu odredbe navodi se da se puštanje u privremeni rad odnosi i na objekte za koje je izdata građevinska dozvola (oni koji će ostati i nakon završetka manifestacije) i na one za koje je izdata privremena građevinska dozvola i koji su predviđeni za uklanjanje (paviljoni zemalja učesnica).
Takođe, ova odredba će važiti ne samo za objekte unutar kompleksa Expo već i za one koji nisu njegov deo, ali su u funkciji manifestacije što proširuje obuhvat.
I ova izmena obrazložena je ciljem "stvaranja uslova za efikasniju realizaciju projekta izgradnje Expo kompleksa".
Privremeni rad od dve godine
Povrh toga, ovo privremeno puštanje u rad važiće čak 24 meseca. Pre isteka tog perioda investitor će morati da traži upotrebnu dozvolu za one zgrade za koje je izdata građevinska dozvola. U prevodu, za one koje ostaju (što još jednom negira objašnjenje da je reč samo o paviljonima za koje se izdaje privremena građevinska dozvola).
Zakon o planiranju i izgradnji ne poznaje institut privremenog upotrebne dozvole niti bilo kakvog privremenog puštanja u rad. Postoji samo institut probnog rada, koji se koristi kada je pre izdavanja upotrebne dozvole potrebno testirati podobnost objekta. Takođe, probni rad dozvoljen je najviše godinu dana. To ukazuje na još jedno derogiranje osnovnog zakona putem leks specijalisa.
Ono što je najvažnije, ova odredba sugeriše da će gosti manifestacije Expo, po svemu sudeći, ako država bude u stisci s vremenom i ne bude imala vremena da pribavlja upotrebne dozvole, boraviti u objektima koji će biti u statusu privremenog korišćenja odnosno neće imati upotrebnu dozvolu.
Još jednom, umesto da država izdavanjem upotrebne dozvole garantuje za bezbednost objekata, odgovornost će preneti na jednu ili više kompanija koje će raditi tehnički pregled. Iz predloga zakona se može videti da će Vlada podzakonskim aktom bliže urediti postupak privremenog korišćenja objekata.
Interesantan je i stav dodat u član 8 leks specijalista. Ovim stavom predviđeno je da investitor može poveriti upravljanje delovima Expo kompleksa posebnoj kompaniji. Ugovor bi definisao period upravljanja, naknadu koju bi ta kompanija plaćala državi, kao i način na koji bi vratila poverene nepokretnosti nakon isteka ugovora. Ovu posebnu kompaniju osniva Republika Srbija, stoji u predlogu.
Zbog toga je mnogo značajnije šta upravljanje podrazumeva. Posebno interesantna je definicija koja kaže da bi ova kompanija mogla da daje objekte u zakup "neposrednom pogodbom ispod tržišne vrednosti".
U obrazloženju razloga za donošenje zakona, ovo nije detaljnije objašnjeno. Navodi se samo da je „jedan od bitnih ciljeva donošenja ovog zakona da se omogući posebnom privrednom društvu odnosno društvu posebne namene, osnovanom od strane Republike Srbije, da upravlja delovima Expo kompleksa, pre, tokom i nakon održavanja…“.
Sređivanje fasada po gradovima i opštinama
Još jedna potpuno nova stvar u leks specijalisu je član koji uređuje obnovu fasada. Ovaj član daje pravo gradovima i opštinama da odrede zgrade na kojima će biti obnovljene fasade.
Kako je navedeno u obrazloženju zakona, određeni sadržaji u vezi s manifestacijom će se odvijati na različitim lokacijama. Pa se „javila potreba da jedinice lokalne samouprave urede lokacije i javne prostore u kojima će se odvijati aktivnosti u vezi sa izložbom“. Tako će gradovi i opštine moći da uređuju fasade zgrada, verovatno na centralnim trgovima ili drugim prometnim mestima, u skladu sa ovim zakonom, kako bi promocija manifestacije bila izvedena u lepom okruženju.
Dodaje se da je obnova fasada "u funkciji zaštite i očuvanja kulturnih, istorijskih i društvenih obeležja gradova i unapređenja turističkih potencijala lokalnih samouprava, što može imati pozitivne finansijske efekte kako na lokalnu samoupravu, tako i na Republiku Srbiju".
Kako se može videti, zakon se ne donosi po hitnom postupku. Ali, stupiće na snagu već dan nakon objavljivanja u Službenom glasniku.
Novac za sprovođenje biće obezbeđen iz budžeta.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Posle otvorenog pisma studenata umetnosti: U ponedeljak odluka o obustavi rada pozorišta u Beogradu
18.01.2025.•
0
Studenti Univerziteta umetnosti u Beogradu pozvali su sve umetnike i zaposlene u kulturi da obustave rad, a pozorišta o tome odlučuju u ponedeljak.
Povišeni nivo aflatoksina u sojinom proteinu detektovan u Španiji: Poreklom iz Srbije
18.01.2025.•
0
Na tržištu Španije pronađen je, u teksturiranom sojinom proteinu poreklom iz Srbije, povišeni nivo aflatoksina, objavio je RASFF - evropski sistem za brzo uzbunjivanje i obaveštavanje o hrani.
Prekršajna prijava protiv muškarca koji je krenuo palicom na demonstrante na Novom Beogradu
18.01.2025.•
0
Beogradska policija podneće Prekršajnom sudu zahtev za pokretanje postupka protiv I. P. (70) zbog narušavanja javnog reda i mira.
AMSS upozorio vozače na maglu i poledicu
18.01.2025.•
0
Auto moto savez Srbije upozorio je vozače na mestimičnu maglu i kao i poledicu, tokom večeri i noći.
Sindikat EDS: Politički motivisane najave protesta
18.01.2025.•
0
Sindikat radnika Elektrodistribucije Srbije (EDS) odbacio je stavove sindikalnih kolega o protestima, uz ocenu da su oni politilčki motivisani.
Vučić sa Orbanom i Sijartom: Nastavljamo da radimo i gradimo
18.01.2025.•
4
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se u Beogradu sa premijerom i šefom diplomatije Mađarske Viktorom Orbanom i Peterom Sijartom sa kojima razmatra aktuelna geopolitička i regionalna pitanja.
Vučević uveren, ali da ponovi: Drugo polugodište počinje u ponedeljak
18.01.2025.•
18
Premijer Srbije Miloš Vučević rekao je da nema dilemu da će u ponedeljak, 20. januara, biti obustavljen štrajk u svim školama i da će početi drugo školsko polugodište kako je i planirano.
Narodni poslanici Demokratske stranke ulaze u bojkot Skupštine Srbije: Podržavamo štrajk
18.01.2025.•
3
Predsedništvo DS-a odlučilo je da njeni poslanici "stupe u štrajk" u Skupštini Srbije i da ne učestvuju u radu radnih tela, skupštinskih odbora i plenarnih sednica do ispunjenja zahteva studenata.
Vozaču koji je automobilom udario studentkinju pritvor do 30 dana
18.01.2025.•
4
Viši sud u Beogradu odredio je pritvor do 30 dana vozaču koji je u četvrtak automobilom udario studentkinju tokom blokade saobraćaja u Ruzveltovoj ulici i naneo joj teške telesne povrede.
Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije: Država ispunila sve naše zahteve, podrška studentima
18.01.2025.•
9
Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije saopštila je da je država ispunila sve njihove zahteve i da podržava studente "da istraju u naporima za pravednije društvo".
Advokati obustavljaju rad na sedam dana
18.01.2025.•
27
Advokati su na sednici skupštine Advokatske komore Srbije odlučili da obustave rad na sedam dana.
Tužilaštvo traži pritvor za vozača koji je kolima naleteo na studentkinju
18.01.2025.•
0
U tužilaštvu je saslušan M.P. (37) osumnjičen da je, 16. januara, u Beogradu, kolima naleteo na studentkinju, koja je zadobila teške povrede.
Sindikat: Pritisci na nastavnike zbog najavljene obustave rada i protesta u ponedeljak
18.01.2025.•
16
Nezavisni sindikat prosvetnih radnika Srbije (NSPRS) saopštio je da se u velikom broju škola širom zemlje vrše formalni i neformalni pritisci na zaposlene.
Patrijarh Porfirije posetio povređenu studentkinju
18.01.2025.•
14
Patrijarh Porfirije sinoć je posetio povređenu studentkinju Pravnog fakulteta u Univerziteskom kliničkom centru u Beogradu, zajedno sa njenim roditeljima.
VIDEO Arhiv javnih skupova: Na protestu ispred RTS-a bilo između 53.000 i 55.000 ljudi
18.01.2025.•
9
Arhiv javnih skupova objavio je da je na protestu ispred RTS-a pod nazivom "Naše pravo da znamo sve" sinoć bilo između 53.000 i 55.000 ljudi.
DNEVNI KVIZ: 10 pitanja - šta ćete znati?
18.01.2025.•
13
Novi 021.rs dnevni kviz znanja je pred vama.
Picula: Sankcije NIS-u su politička poruka rukovodstvu Srbije
18.01.2025.•
2
Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Tonino Picula izjavio je da sankcije NIS-u, koji je u većinskom vlasništvu ruskog Gaspromnjefta, vidi kao političku poruku rukovodstvu Srbije.
Nastavnik iz Smedereva Andreja Pavlović među 50 najboljih nastavnika na svetu
18.01.2025.•
8
Globalna nagrada za nastavnike, "Global teacher award" objavila je da je nastavnik matematike u OŠ "Dr Jovan Cvijić" u Smederavu Andreja Pavlović izabran u 50 najboljih nastavnika na svetu.
HRW: Veliki problemi u Srbiji u 2024 – napadi na novinare, hapšenje aktivista...
18.01.2025.•
2
Napadi na novinare, zakasnelo i neefikasno procesuiranje ratnih zločina, manjkav sistem azila, netolerancija i nasilje nad LGBT osobama ostali su veliki problemi u Srbiji u 2024. godini.
Plenum studentata FILUM-a u Kragujevcu: Bez ulaska zaposlenih u Rektorat
17.01.2025.•
2
Studenti Filološko-umetničkog fakulteta u Kragujevcu odlučili da od danas svim zaposlenima onemoguće ulaz u Rektorat zbog, kako su rekli, pretnji, ucena i sabotaže kojima su izloženi.
Komentari 9
Jovan Ruma
Pera
Zemlja čudesa
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar