U Srbiji prošle godine bilo 680 krađa, u proseku jedna do dve dnevno: Povećan broj stranaca-lopova

U Srbiji je tokom prošle godine izvedeno 680 teških krađa, što je u proseku jedna do dve krađe dnevno.
U Srbiji prošle godine bilo 680 krađa, u proseku jedna do dve dnevno: Povećan broj stranaca-lopova
Foto: Pixabay
To je rekao Rukovodilac grupe u Odseku za suzbijanje teških krađa i krađa Uprave kriminalističke policije Slađan Janković.
 
Janković je rekao za Tanjug da je zabeleženo smanjenje broja teških krađa za oko 37 do 38 odsto u odnosu na 2023. godinu i naveo je da su za to zaslužni pripadnici policije, "koji na dobar način obavljaju svoj posao".
Prema njegovim rečima, provalnici su najčešće muškarci do 40 godina, a u poslednjih nekoliko godina zabeležen je porast stranih državljana koji su optuženi za teške krađe.
 
"Kada govorimo o stranim državljanima, najčešće dolaze iz zemalja iz okruženja, ali često imamo i provalnike iz drugih zemalja poput Ukrajine, Moldavije, Rusije i Gruzije", naveo je Janković.
Objasnio da su razbojnici najčešće povratnici, koji nemaju drugi način na koji mogu da zarade novac.
 
Na pitanje da li postoji neki specifičan način na koji razbojnici provaljuju u domove, on je naveo da nema pravila, ali je kao čest slučaj izdvojio lomljenje cilindričnog uloška ulaznih vrata.
 
"Lomljenje cilindričnog uloška ulaznih vrata se odnosi na vrata koja su starije proizvodnje, starih stanova, gde cilindrični uložak viri. To se lako može polomiti uz pomoć francuskog ključa i uz pomoć lomača. Slomi se cilindrični uložak, oslobodi se mehanizam brave i provalnik može da uđe, a vreme lomljenja cilindričnog uloška je bukvalno pet do šest sekundi", objasnio je Janković.
 
Janković je ocenio da je zimsko vreme idealno za teške krađe, jer uz kapu, šal i rukavice provalnici mogu skroz da budu maskirani.
Govoreći o kaznama za provalnike, on je rekao da je kazna za krivično delo teška krađa od jedne do osam godina zatvora. 
 
"Ako se radi o provalniku povratniku, koji je već osuđen prošle godine za neko krivično delo provale, a ako ponovo ove godine izvrši to krivično delo, kazna mu ne može biti manja od polovine maksimalne", objasnio je on.
 
Kako je rekao, iz bezbednosnih razloga je najbolje da veće količine novca građani čuvaju u bankama, a ne u svojim kućama.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija