Povećanje plata prosvetarima najavljeno kao istorijsko, no da li je baš tako?

"Istorijsko povećanje". Ovim rečima Aleksandar Vučić opisao je najavljenu povišicu zarada nastavnicima koji rade u osnovnim i srednjim školama.
Povećanje plata prosvetarima najavljeno kao istorijsko, no da li je baš tako?
Foto: Pixabay
"I ako pogledate stvari zajedno sa povećanjem od 11 odsti odsto, plus pet odsto od marta, plus 5,1 odsto od 1. oktobra to vam je oko 23 do 24 odsto povećanje kumulativno. Na to će vam doći povišica od januara meseca, dakle, očekujemo 32 odsto povećanje prosvetnim radnicima za godinu dana. To je nezabeleženo u srpskoj istoriji", rekao je Vučić, gostujući na televiziji B92.
 
Da će u 2025. uslediti "istorijska povećanja zarada u osnovnim i srednjim školama" ocenio je i premijer Miloš Vučević posle sastanka sa predstavnicima reprezentativnih sindikata obrazovanja, koji su odlučili da prihvate ponudu države i time okončaju višemesečni štrajk.
Ipak, uverenja vlasti o nikad viđenom povećanju plata zaposlenima u školama ne dele sagovornici Danasa, sindikalisti koji pamte bolja vremena za srpsku prosvetu.
 
"Nekada je plata nastavnika početnika bila prosek Republike, a sada i dalje imamo platu koja je ispod tog proseka. Meni je to reper. Pretpostavljam da je država dala maksimalno što je mogla u ovom trenutku, jer je budžet za prosvetu mali, on je nedovoljan i verovatno će morati da se radi rebalans kako bi se isplatilo ono što su obećali", kaže za Danas sindikalista iz Kragujevca Milan Jevtić.
On veruje da će se Vučićev nastup "primiti" u delu javnosti koja će negativno reagovati na nezadovoljstvo dela zaposlenih u prosveti i pitati se "šta opet hoće ti prosvetni radnici", ali napominje da je priča o platama sada u drugom planu.
 
"Ovde se sve izmešalo, sindikalne aktivnosti sa društvenim aktivizmom, tako da je teško razdvojiti jedno od drugog, to je suština svega što se dešava. Šta će dalje biti teško je predvideti. U nekim komentarima nas nazivaju parazitima koji su na leđima studenata uspeli da ostvare povećanje plata, ali ja imam u kući dva studenta. Ako sam izdao svoju decu, neka tako bude. Ali ja i dalje tvrdim da sve što se sada dešava nema veze sa sindikalizmom, već sa aktivizmom i sa društvenim okolnostima, a priča o platama je gurnuta u drugi plan. Ona je možda bila interesantna u septembru, oktobru, a već u novembru nakon pada nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu je otišla u drugi plan", smatra Jevtić.
 
Ukazuje da je najveća plata u prosveti bila u vreme kada je na čelu Vlade bio Vojislav Koštunica.
 
"U svakom smislu, i u apsolutnom i u kupovnoj moći, 2007. ili 2008. godine je kupovna moć s tom platom bila najveća. Posle toga ulaskom u krizu za vreme Vlade Mirka Cvetković plate su počele da padaju i više se nikad nisu vratile u normalu. Povećanja koja se sada najavljuju su daleko od tog vremena", smatra Jevtić.
 
Branislav Pavlović, koji je dugo godina bio na čelu Sindikata obrazovanja Srbije i tokom svog mandata učesnik brojnih štrajkova u obrazovanju, kaže da je nekadašnji ministar finansija Mlađan Dinkić najviše učinio za prosvetu.
 
"Ako se saberu sva najavljena povećanja u 2025, to jeste povišica od 22 odsto u jednoj godini, ali je između 2003. i 2007. bilo i većih povećanja, tako da nije tačno da je ovo istorijski najveće. U vreme kada je Dinkić bio ministar i zaposlenima u visokom obrazovanju su povećane plate za nekih 27 odsto, pa je cena rada u visokom obrazovanju izjednačena sa cenom rada u školama. Najviše nam je pomogao Dinkić, ali je to bilo drugo vreme. Mi smo krenuli faktički od nule 2001. godine pa su onda bila normalna velika povećanja. Posle toga je 2009. došla kriza i, otkako je Vučić na vlasti, više nema nikakvih pregovora, oni sami određuju cenu rada", ukazuje Pavlović.
 
Dodaje da je vlast sada napravila "manipulaciju sa koeficijentima".
 
"Nedopustivo je da se bez pitanja sindikata povećavaju koeficijenti najpre nenastavnom osoblju, pa onda nastavnicima. Napravljen je haos, a verovatno će sledeće godine ponovo povećavati koeficijente nenastavnom osoblju da bi došli do minimalca", ističe ovaj sagovornik.
On se osvrnuo i na, kako ukazuje, netačne informacije o ispunjenju osnovnog zahteva reprezentativnih sindikata.
 
"Nije tačno da će u toku ove godine izjednačiti plata nastavnika početnika sa prosekom Republike. Ministar finansija Siniša Mali je rekao da ćemo ovu godinu završiti sa prosečnom zaradom od 920 evra, što je oko 107.800 dinara. Dakle, sa tom prosečnom platom se ulazi u 2026, a posle najavljenih povećanja u ovoj godini (11 plus dva puta po pet odsto) plata nastavnika početnika će biti oko 106.000 dinara. Prosek države za decembar ove godine ćemo znati tek u februaru 2026. Očekujem da taj prosek neće biti 920 evra nego oko 900, ali u svakom slučaju on neće da pada nego će da raste. Nema šanse da se u oktobru izjednače početna plata nastavnika i republički prosek, na to ukazuju sve statističke analize koje sam gledao, tako da početni zahtev sindikata apsolutno neće biti ispunjen", kaže Pavlović.
 
I Milan Jevtić je uveren da se do kraja ove godine ne može dostići proklamovani cilj za izjednačavanje startne plate nastavnika sa prosekom države.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Boki

    19.01.2025 16:23
    Da pa?
  • Mukom zlopamtilo

    19.01.2025 15:22
    O čemu uopšte pričamo, šta istorijsko? Postoji razlika između povećanja i obećanja povećanja. Obećanje su prosvetari lane već bili dobili. Lane je vlast lanula.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija