Zlato, srebro i bronza za učenike Matematičke gimnazije u Kazahstanu

Učenici Matematičke gimnazije iz Beograda osvojili su sedam medalja na Žautikovskoj olimpijadi u Kazahstanu, među kojima su zlatne, srebrne i bronzane medalje iz matematike, fizike i Informatike.
Zlato, srebro i bronza za učenike Matematičke gimnazije u Kazahstanu
Foto: Pixabay (ilustracija)
Osvajači medalja Vladimir Branković i Uroš Kostadinović, preneli su za Euronews.rs utiske sa završene olimpijade u Kazahstanu i objasnili proces priprema za ovo složeno i značajno takmičenje.
 
"Za takmičenje se pripremamo tokom cele godine", rekli su oni.
Ovogodišnja međunarodna Žautikovskaja olimpijada je jedno od najprestižnijih takmičenja za ulenike srednjih škola i gimnazija.
 
"To je takmičenje u kojem učestvuju škole. Ekipno je. U našoj ekipi je bilo sedam učenika. To je po predmetima, u našem slučaju, troje iz matematike, dvoje iz informatike i dvoje iz fizike. Učestvovalo je 15-ak zemalja, 80 škola iz tih zemalja i oko 700 takmičara. I u našem slučaju, da, uzeli smo tri srebra, tri zlata i jednu bronzu i ekipno smo čak bili drugi", ističe učenik Vladimir Branković.
 
S druge strane, učenik Uroš Kostadinović kaže da zbog složenosti samog takmičenja, priprema iziskuje određene napore.
 
"Svaka olimpijada, uglavnom, traje dva dana. Iz informatike se radi pet sati, jer imate deo gde vi implementirate vašu ideju. Iz fizike imate teorijski deo, eksperiment. Eksperiment je valjda tri sata, a teorijski deo četiri. A iz matematike oba dana po četiri i po sata i to je dosta dug vremenski period i obično napravim neku pauzu u toku toga, da bih mogao da razbistrim mozak. Radimo sami, ali kad se rangiraju škole po dobijenim medaljama, generalno smo bili drugi", kaže on.
Vladimir Branković kaže da se takmičari za ovakva nadmetanja u znanju pripremaju praktično od malih nogu, ali se pripreme intenziviraju pred samu olimpijadu.
 
"Generalno, pošto tokom godine imamo više takmičenja, spremamo se tokom cele godine. Ali ovako, kada smo mesec i po dana ranije saznali koja je ekipa, tad se to intenzivira. Što se mene tiče, uglavnom je to bilo više da se simulira samo takmičenje i da se rade ta probna takmičenja", kaže Branković.
 
Kostadinović je istakao i to kakva je uloga stresa na takmičenju i kako takmičari pokušavaju da ga eliminišu.
 
"Bitna je brzina, ali najviše na brzinu utiče stres. Da ne bi do toga došlo bitno je pre takmičenja da se ne forsiramo da radimo više nego inače. Najbitnije je da imamo konzistenciju i da pre takmičenja se opustimo da radimo kao inače. Jer inače, ako budemo radili tri dana pre takmičenja po ceo dan, samo ćemo da nabacimo sebi mnogo veća očekivanja. I samo ćemo biti mnogo više pod stresom na takmičenju", kaže ovaj daroviti učenik gimnazije.
 
"U zavisnosti od Olimpijade, uglavnom to bude u odnosu na neka prethodna takmičenja, tipa Srpska matematička Olimpijada ili slična takmičenja na kojima se prema rangu onda biraju najbolji učenici", kaže talentovani Branković.
Kostadinović i Branković ističu da su i pre olimpijade u Kazahstanu imali zapažene uspehe.
 
"Moj najveći uspeh je bio bronza na Međunarodnoj olimpijadi za informatiku ove godine. I imam sledeće godine još jedan pokušaj i tamo", kaže Kostadinović, a Branković dodaje:
 
"Ja sam prošle godine na Balkanijadi za matematiku osvojio bronzu".
 
Kostadinović ističe i to da je značaj olimpijade u Kazahstanu veliki, s obzirom na broj učesnika.
 
"Međunarodne olimpijade kao Međunarodna matematička, informatička i fizička su bolje od Žautikovske, ali nije ni ovo za zanemariti, jer dolaze veoma velike zemlje na to", kaže on.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija