Priprema se zajednička žalba svih stranih državljana koji su proterani iz Srbije

Aleksandar Maršalevski, pružalac pravne pomoć za državljane devet zemalja koji su u utorak, 21. januara, proterani iz Srbije, kaže da je u toku dogovaranje o ulaganju zajedničke žalbe na deportaciju.
Priprema se zajednička žalba svih stranih državljana koji su proterani iz Srbije
Foto: Pixabay (ilustracija)
"Ako žalba ne bude usvojena u Srbiji, biče poslata Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu", rekao je pružalac pravne pomoću deportovanim osobama, Aleksandar Maršalevski koji je deportaciju stranih državljana iz Srbije nazvao "spornom".
 
Maršalevski, koji je ujedno i profesor na Pravnom fakultetu u Zagrebu, kaže da bi po proceduri žalba trebalo da bude podneta upravnom sudu u roku od 15 dana od proterivanja, prenosi Radio Slobodna Evropa
 
"Ali ne verujem da ćemo uspeti u tom postupku, pošto o žalbi odlučuje Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije", ocenio je Maršalevski.
Aktiviste nekoliko nevladinih organizacija, koji su učestvovali na radionici Erste Banke u Beogradu, srpske vlasti su 21. januara ispitivale o razlozima boravka i potom im zabranile ulazak u zemlju na godinu dana jer, navodno, "predstavljaju bezbednosni rizik".
 
Maršalevski je najavio da će žalbu poslati Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu ako je nadležni u Srbiji ne usvoje.
 
"Radi se o političkom progonu stranaca u vezi sa traženjem spoljnih neprijatelja koji su optuženi za proteste u Srbiji", rekao je Aleksandar Maršalevski.
Među argumente da su aktivisti protivpravno deportovani, Maršalevski ubraja to što su ih policajci zadržali a da im nisu rekli razlog i da im, kako kaže, zabrana ulaska bez odgovarajuće pravne osnove i mogućnosti efektivnog osporavanja narušava pravo na privatni i porodični život.
 
"Odlukom o proterivanju policija je prekršila garancije u slučaju proterivanja stranaca jer za to nisu bili ispunjeni zakonski uslovi. Konačno, njihov tretman je bio diskriminatorski jer su bili meta kao strani državljani bez konkretnih dokaza", naveo je Maršalevski.
 
Ministarstva unutrašnjih i spoljnih poslova Srbije i Bezbednosno-informativna agencija BIA nisu odgovorili na pitanja RSE u vezi sa ovim slučajem.
 
Zvaničnici Hrvatske saopštili su da je proterano pet državljanki te zemlje. Zagreb je zbog toga uputio protestnu notu i preporučio državljanima Hrvatske da odlože putovanja u Srbiju.
 
Ministarstvo spoljnih poslova Srbije ocenilo je reakciju Hrvatske kao neprimerenu i navelo da su njene državljanke tretirane u skladu sa zakonskim procedurama i međunarodnom praksom.
 
Evropska unija izrazila je zabrinutost zbog ovog poteza vlasti Srbije.

Do proterivanja predstavnika nevladinih organizacija dolazi nakon što su u proteklih godinu dana vlasti u Srbiji u više navrata uskraćivale gostoprimstvo stranim državljanima, a među njima su bile javne ličnosti i političari iz susednih država, kritični prema vlasti predsednika Srbije Aleksandra Vučića, piše RSE.

Proteklih sedmica, u jeku masovnih antivladinih protesta i studentskih blokada u Srbiji, najviši državni funkcioneri izneli su tvrdnje da iza demonstracija stoje zapadne obaveštajne službe i njihove nevladine organizacije u cilju rušenja vlasti Srbije.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • zztop

    25.01.2025 18:08
    @Atina
    Pa atina srbija satanizuje i svoje građane-studente objavljujući javno njihove dokumente i proglašava ih stranim agentima, pasoši na koje imaju pravo zbog dvojnog državljanstva su im problem ...
  • Nestanite

    25.01.2025 15:15
    Svi iz vlade, ostavke!
    Napravili su od zemlje kaubojštinu u kojoj bi da kradu i varaju. Dosta je. Narkomani, lopovi i kriminalci.
  • Yy

    25.01.2025 07:14
    Yy
    Proterani strani državljani da naplate od AV i SNS jer Gradjani Srbije nisu nista krivi.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija