Na nju su apelovali da uvaži trenutne političke događaje u zemlji i da sistematsko bavljenje svojim resorom stavi ispred političkih interesa vlasti koje, kako su ocenili, trenutno jedino zastupa.
Oni kažu da su veoma zabrinuti zbog stanja u kome se obrazovanje nalazi već duži period, a pogotovo od trenutka kada su počeli studentski protesti.
"Pretnje otkazima, umanjenjem plata, kao i slanje prosvetnih inspektora u škole, u kojima posle dužeg vremena postoji zajedništvo roditelja i nastavnika, vidimo kao izraz pritiska i nespremnosti da se sagledaju okolnosti koje su dovele do protesta studenata i prosvetnih radnika", navodi se u pismu, prenosi
Danas.
Dodaje se da su prosvetni radnici istrajavanjem u protestima, uprkos obećanom povećanju plata, jasno pokazali da su protesti način da se ukaže na goruće probleme u obrazovanju i društvu, koji se duže od decenije prenebregavaju.
"Te probleme kao svoje doživljavaju i roditelji, i zato su spremni da ne šalju svoju decu u škole i da na taj način podrže njihove nastavnike", ocenili su nastavnici i saradnici Filozofskog fakulteta.
Oni su istakli da je lista problema u obrazovanju je dugačka, a među najkrupnijim navode preobime i zastarele školske programe i insistiranje na administriranju nastave umesto na njenom kvalitetu, što učenike stavljaju u drugi plan, a njihove nastavnike teraju da prebrzo prelaze gradivo, čime se onemogućava smisleno učenje.
Učenicima je, kažu, škola organizovana na ovaj način nezanimljiva, a roditelji znatan deo svog vremena posvećuju podučavanju ili plaćaju privatne časove jer nastavnici ne stižu da svoj posao obave na času uprkos velikom broju časova.
"Ovakvim stanjem u prosveti su najviše pogođeni učenici iz najnižih ekonomskih slojeva čiji roditelji nemaju sredstva da finansiraju privatne časove niti kompetencije da pomognu svojoj deci. Ovim se produbljuju razlike u društvu, uprkos proklamovanju inkluzivnosti i jednakih prilika za učenje u zakonskim aktima. Škole i fakulteti su izuzetno loše opremljeni kako u pogledu učila, tako i u pogledu higijenskih uslova i uslova za boravak u tim ustanovama", istaknuto je u pismu ministarki prosvete.
Autori dopisa ukazuju da politizacija upravljanja školama i fakultetima narušava demokratičnost procesa obrazovanja i nipodaštava učesnike u njemu čineći ovaj kontekst koruptivnim, kao i ostale delatnosti u zemlji.
"Imajući u vidu da ste sprovođenjem odluke Vlade skratili prvo polugodište u osnovnim i srednjim školama i time narušili predvidljivost obrazovnog procesa po drugi put, smatramo ciničnim predstavljanje štrajka kao kršenja učeničkog prava na obrazovanje i pozivanje na zakon", piše u dopisu.
Dodatno je, navode potpisnici, poražavajuće što Ministarstvo umesto da jača kolektive i neguje saradničke odnose zloupotrebljava direktore škola i inspektore, stavljajući ih u ulogu dželata i dovodeći ih u konflikt sa nastavnicima od kojih očekuje ćutanje i nekritičku poslušnost.
"Ovim postupcima Ministarstvo nastoji da širi strah među zaposlenim u školama, dovodeći do podela i konflikata koji dalje urušavaju obrazovanje. Kreirajući atmosferu straha i nepoverenja u školama, Ministarstvo učenike stavlja u drugi plan i negativno utiče na njihovu motivisanost za učenje. Obrazovne institucije treba da budu mesto učenja i kritičkog razmatranja stvarnosti", ukazano je u pismu.
Nastavnici i saradnici su na kraju izrazili nadu da će njihov apel naići na odziv, kao i da će ministarka realno sagledati situaciju u obrazovanju, a kao član Vlade početi da zastupa interese učesnika u njemu i time omogućiti progres ovog društva.
"Ukoliko na ovo niste spremni pozivamo vas da podnesete ostavku", poručili su ministarki.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 20
Dragan
Ministarska plata 164.160.-din.
Nalozila si direktorima osnovnih i srednjih skola da se umanje plate zaposlenih u prosveti koji su ucestvovali u protestu....
Postoji li tvoja krivica za haoticno stanje u prosveti?
Prst na čelo!
Samo pitam
I šta ćemo sad?
Teo
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar