
"Sumanuti projekti": USAID Srbiji dao 1,5 miliona dolara za programe promovisanja inkluzije
Portparolka Bele kuće Kerolajn Levit predstavila je javnosti neke od projekata Agencije za međunarodni razvoj (USAID) za koje nova administracija smatra da su "sumanuti i zlonamerni".

Foto: Beta/AP
Kao jedan od primera, kako se u saopštenju navodi, "zloupotrebe i beskorisnog trošenja novca", Levit je navela milion i po dolara za programe promovisanja različitosti, pravičnosti i inkuluzije (DEI) na radnim mestima u Srbiji, prenosi Glas Amerike (VOA).
Ona nije precizirala o kojim se tačno programima u Srbiji radi, dok je navodila i koliko se novca izdvajalo za konkretne programe u drugim zemljama.
"Agencija SAD za međunarodni razvoj (USAID) nije bila odgovorna decenijama prema poreskim obveznicima, jer daje ogromne sume novca sumantim i u mnogim slučajevima zlonamernim projektima birokrata, uz gotovo nikakav nadzor", navodi se u saopštenju Bele kuće.
Kao slična "bespotrebna trošenja i zloupotrebe" navedeno je dva i po miliona dolara za električna vozila u Vijetnamu, dva miliona dolara za promene pola i LGBT aktivizam u Gvatemali, šest miliona dolara za turizam u Egiptu, 70 hiljada dolara za DEI mjuzikl u Irskoj, 47 hiljada dolara za transrodnu operu u Kolumbiji i 32 hiljade dolara za transrodni strip u Peruu.
"Ne znam za vas, ali kao američki poreski obveznik, ne želim da moj novac ide na ove gluposti, a znam da to ne želi ni američki narod", navela je Levit.
Pod predsednikom Trampom, ovo trošenje i zloupotreba biće obustavljena odmah, navodi se u saopštenju Bele kuće.
Tramp i njegov tim razmatraju pripajanje Agencije za međunarodni razvoj (USAID) Stejt departmentu, kako bi se znatno smanjio broj zaposlenih u agenciji radi veće efikasnosti, izjavio je za Rojters viši zvaničnik Bele kuće.
On je dodao da Trampova administracija planira da uskoro obavesti Kongres o Trampovim planovima o reformi USAID-a, i da je poverio zadatak Ilonu Masku da sprovodi taj projekat.
U međuvremenu, državni sekretar Marko Rubio potvrdio je informaciju da je postavljen za vršioca dužnosti direktora USAID-a.
USAID je najveći pojedinačni donator na svetu. U fiskalnoj 2023. godini, SAD su isplatile 72 milijarde dolara pomoći širom sveta, u oblastima od zdravlja žena u zonama sukoba do pristupa čistoj vodi, tretmana HIV/AIDS-a, energetske sigurnosti i rada na borbi protiv korupcije.
Obezbedio je 42 odsto ukupne humanitarne pomoći koju su Ujedinjene nacije pratile tokom 2024.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Dačić: Nije istina da je Vučić naredio da policija uz primenu sile deblokira zgradu RTS-a
17.04.2025.•
0
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić kaže da je neistinita tvrdnja predsednika DS Srđana Milivojevića da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić naredio policiji da uz primenu sile deblokira RTS.
"Kreni-promeni" objavio novi spisak ustanova i preduzeća koje su "pritiskale" da se ide na mitinge
17.04.2025.•
0
Pokret "Kreni-Promeni" objavio je dopunjenu listu institucija koje su navodno ucenjivale zaposlene da idu na miting Srpske napredne stranke.
Održana prva sednice Vlade u novom sazivu, za generalnog sekretara imenovan Petar Janjić
17.04.2025.•
0
Vlada Srbije održala je prvu sednicu u novom sazivu, na kojoj je za generalnog sekretara Kabineta imenovan Petar Janjić.
Na VMA u Beogradu preminula 62. žrtva požara u diskoteci u Kočanima
17.04.2025.•
0
Na Vojnomedicinskoj akademiji u Beogradu danas je preminuo Stojanče Stefanov, 62. žrtva požara u diskoteci u Kočanima, saopštilo je Ministarstvo zdravlja Severne Makedonije.
Zekić: Apsolutno sam ubeđena da 99 odsto studenata misli da je REM rok grupa
17.04.2025.•
0
Portparolka Regulatornog tela za elektronske medije (REM) Olivera Zekić izjavila je da "Savet REM bira Skupština Srbije, a ne studenti, plenumi ili neko treći".
Rektor Đokić dobio poziv da se javi policiji, akademska solidarnost poziva na podršku rektoru
17.04.2025.•
0
Rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić dobio je poziv da se sutra javi policiji u svojstvu građanina.
Ekološki ustanak podneo krivičnu prijavu protiv Vučevića zbog ugrožavanja nezavisnosti Srbije
17.04.2025.•
0
Ekološki ustanak je saopštio da je podneo krivičnu prijavu protiv doskorašnjeg premijera Miloša Vučevića zbog "neovlašćenog ustupanja nadležnosti stranim obaveštajnim službama".
Kako tabloidi simuliraju sleng mladih i prave "dokaze" da su studenti plaćeni: "Begiš, klopa, kinta"
17.04.2025.•
0
U najnovijoj epizodi tabloidne sage "evo dokaza da su studenti plaćeni", objavljuju se navodne prepiske studenata u blokadi, a koje su poprilično neuverljive.
Radić: Analiza ruskog FSB može da se ospori, strani faktor prvi put javno podržava vlast
17.04.2025.•
0
Vojni analitičar Aleksandar Radić izjavio je da je izveštaj Ruske službe bezbednosti o upotrebi soničnog oružja "jedan vrlo čudan dokument".
Ponoš: Izveštaj FSB-a pre izgleda kao seminarski rad iz policijske škole u Sremskoj Kamenici
17.04.2025.•
1
Predsednik Srbija centra (SRCE) Zdravko Ponoš ocenio je da je izveštaj ruske Federalne službe bezbednosti (FSB) "sklepan" i da ne izgleda kao da ga je radila ozbiljna služba bezbednosti.
Uhapšena zbog sumnje da je pretila Brnabić preko telefona
17.04.2025.•
5
A.O. (26) iz Beograda uhapšena je zbog sumnje da je predsednici Skupštine Srbije Ani Brnabić telefonom uputila preteću poruku.
Bivši specijalac FSB-a i ratni profiteri dobili srpsko državljanstvo po posebnoj proceduri
17.04.2025.•
5
Niz moćnih Rusa povezanih sa Federalnom službom bezbednosti (FSB), profiteri rata u Ukrajini, ali i oligarsi čije su firme pod sankcijama dobili su srpsko državljanstvo van standardnih procedura.
Bivši načelnik VBA: Izveštaj FSB - da li je istraga uopšte sprovedena?
17.04.2025.•
1
Nakon što je FBS objavio izveštaj o istrazi o upotrebi zvučnog topa, nekadašnji načelnik Vojno-bezbednosne agencije Momir Stojanović kaže da niko ne može da utvrdi da li je istraga uopšte sprovedena.
Preminuo akademik Ljubomir Simović
17.04.2025.•
1
Akademik, pesnik i dramski pisac Ljubomir Simović preminuo je protekle noći u Beogradu.
Osnovana još jedna stranka - "Platforma za Srbiju", evo šta joj je cilj
17.04.2025.•
2
Nekadašnja poslanica Dveri Tamara Milenković Kerković i nekadašnji poslanik Nove stranke Vladimir Pavićević izabrani su za kopredsednike novoosnovane stranke "Platforma za Srbiju".
Branko Stanković o blokadi RTS-a: "Ne mogu da ulazim na posao kroz pacovske kanale"
17.04.2025.•
10
Autor popularne emisije "Kvadratura kruga" na Radio-televiziji Srbije Branko Stanković rekao je da mu ponos i dostojanstvo ne dozvoljavaju da u kuću koju je gradio 37 godina ulazi u pratnji policije.
Svih 30.000 turističkih vaučera podeljeno u prvih sat vremena
17.04.2025.•
1
Svih 30.000 turističkih vaučera za subvencionisani odmor u Srbiji podeljeno je u prvih sat vremena od početka prijavljivanja, potvrđeno je Tanjugu u Pošti Srbije.
Macut preuzeo dužnost premijera od Vučevića
17.04.2025.•
2
Predsednik Vlade Srbije Đuro Macut preuzeo je dužnost od dosadašnjeg predsednika Vlade Miloša Vučevića.
Tužiteljka Savović: Državni funkcioneri kontrolišu policiju, tužilaštvo i sud
17.04.2025.•
6
Srbija je u većoj meri uskladila zakonodavstvo sa međunarodnim standardima, ali problem nekažnjivosti funkcionera leži u nedostatku političke volje da se obračuna sa visokom korupcijom.
Politika u čitulji zabranila fotografiju Filipa Davida sa pištaljkom
17.04.2025.•
4
Rođaka velikog pisca, Mia David, objavila da je Politika cenzurisala čitulju sa fotografijom Filipa Davida koju je porodica htela.
Glišić: Ako su studenti stvarno samo biciklima stigli do Strazbura - da nas predstavljaju na OI
17.04.2025.•
45
Funkcioner vladajuće SNS Darko Glišić izrazio je sumnju da su studenti celim putem biciklima išli do Strazbura.
Komentari 16
Crni Gruja
Šta ima lepše , ideš na prijeme, simpozijume, svetske metropole...i pričaš priče o humanosti, ekologiji, bezbednosti, zagrevanju zemlje, ljudskim pravima...a parica na računu sve više i više.
U ovom životu nisam bio baš pametan...previše sam rmbačio za golu egzistenciju.
Ceca
Nikola
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar