ANEM zamrzava članstvo u Radnoj grupi za bezbednost novinara

Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM) je saopštila da se pridružuje novinarskim i medijskim udruženjima koja su u utorak zamrzla učešće u radu Stalne radne grupe za bezbednost novinara.
ANEM zamrzava članstvo u Radnoj grupi za bezbednost novinara
Foto: Pixabay
ANEM je podsetio da su zbog nepostupanja nadležnih institucija u javnom interesu, mnoge organizacije civilnog društva, među kojima novinarska i medijska udruženja, objavila da obustavljaju saradnju sa zakonodavnom i izvršnom vlašću u Srbiji.
 
To se odnosi na svako članstvo - formalno i neformalno, u radnim grupama Vlade i ministarstvima, i u svim ostalim stalnim i ad hok radnim grupama, savetima i sličnim instrumentima državnih organa.
Među njih spadа i Stalna radna grupa za bezbednost novinara, osnovana pre skoro deset godina sporazumom Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP), Višeg javnog tužilaštva i sedam medijskih i novinarskih udruženja.
 
ANEM je naveo da je razlog za obustavljanje njegovog učešća u tom telu "manja efikasnost u procesuiranju napada na novinare tokom 2024. godine za šta odgovornost snose sve nadležne institucije, a pre svega MUP".
Naveli su da su javna tužilaštva 2024. formirala 62 predmeta u vezi s bezbednošću novinara, da u 34 policija nije odgovorila na zahteve tužilaštva da se prikupe i dostave informacije, a da su u pet slučajeva tužilaštva u nekoliko navrata podsećala policiju na podnete zahteve, ali nisu dobili nikakav odgovor.
 
Ukazali su da je, nažalost, "jedna od posledica ovog nečinjenja to da tužilaštva adekvatno procesuiraju odgovorne za pojedine napade na novinare, po pravilu one koji su izazivali najveću pažnju javnosti".
 
Navodi se da su tako "neprihvatljivo ignorisani očigledni i lako dokazivi napada na Vuka Cvijića odnosno Dinka Gruhonjića".
 
ANEM kaže da je i ranije bilo toga da policija ne dostavi tražena obaveštenja - 2023. je bilo 14 takvih slučajeva, ali sada "podaci iz ove godine ukazuju na dramatičnu situaciju koja jedino može da se razume kao svesna neefikasnost institucija".
 
Navedeno je da su javna tužilaštva u 14 od 17 formalno rešenih slučajeva donela odluku da se odbace krivične prijave.
 
ANEM kaže da je od 62 predmeta 2024. godine, samo u jednom doneta osuđujuća presuda, a 2023. ih je bilo 12.
 
Pored toga, sudovi su 2024. u dva predmeta doneli odluku da osumnjičenima za pretnje novinarima bude omogućena odbrana iz kućnog pritvora s nanogicom i u oba slučaja su ta lica pobegla, te i dalje predstavljaju pretnju novinarima, piše u saopštenju.
 
ANEM je naveo da veruje da će se vrlo brzo naći rešenje koja će omogućiti nastavak zajedničke borbe za fundamentalne demokratske vrednosti i principe, kao što su sloboda medija, sloboda izražavanja i bezbednost novinara i drugih medijskih radnika.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija