
Jutarnji: Srpski EXPO2027 košta kao tri Pelješka mosta
Za nešto više od dve godine u srpskoj prestonici trebalo bi da bude organizovan Ekpo 2027, događaj koji predsednik Srbije vidi kao krunu svoje vladavine, piše Jutarnji list.
Uprkos nazivu, to nije velika Svetska izložba, Ekposition universelle, koja je Parizu dala Ajfelov toranj, San Francisku Palatu lepih umetnosti, Briselu Atomijum, a Rimu, iako neodržavanom, magični EUR. "Prava" svetska izložba organizuje se svakih pet godina, a ovogodišnja će privući 28 miliona posetilaca u Osaku u Japanu, piše Jutarnji list a prenosi N1.
Beograd je, kako se navodi, zapravo dobio "mali Ekspo", specijalizovanu tematsku izložbu koja se nalazi između dva sveta.
Koliko god se Vučić u svojim pompeznim i patetičnim nastupima trudio da Beogradski ekspo predstavi kao najveći događaj na planeti 2027. godine, realnost ne potvrđuje ova megalomanska lutanja, piše Jutarnji.
"O veličini i značaju specijalizovanih izložbi malog Ekpo-a možda najbolje govori podatak da je održan tri puta u Plovdivu u Bugarskoj: 1981, 1985. i 1991. Za razliku od stvarne izložbe, koja traje pola godine, nema prostornog ograničenja, a zemlje učesnice mogu da grade svoje paviljone. Poređenja radi, ovogodišnji pravi Ekpo u Osaki prostiraće se na 155 hektara, a naredni, u Rijadu u Saudijskoj Arabiji 2030. godine, čak 600", navodi Jutarnji.hr.
Specijalizovane izložbe su uvek tematske a Srbi su planirali da Beograd posvete onome što veruju da najbolje rade na svetu: sportu i muzici, piše u tekstu.
"Beogradska čaršija, lokalna varijanta špice, podrugljivo je naziva 'Ekspo sa Aliekspresa' jer 'nije ona prava'", zapaža se u tekstu.
Pravi ili ne, okrenuće veliki novac: zvanična cena održavanja izložbe, prema njenom sekretarijatu, iznosi 1,29 milijardi evra, podseća ovaj dnevni list.
"Za tu sumu mogla bi da se grade čak tri Pelješka mosta ili stotinak kilometara autoputeva, koji se ubrzano grade u Srbiji i tamo gde nema saobraćajne ili ekonomske opravdanosti po klasičnim parametrima. Ali režim na taj način pokušava da stvori strateška partnerstva dajući poslove kompanijama i zemljama od kojih očekuje političku podršku. Infrastrukturu u Srbiji grade Kinezi, Azerbejdžanci i američki Behtel, isti onaj koji je u Sanaderovo vreme gradio autoput A1", navodi Jutarnji.
Dalje se dodaje da planirana milijarda i trista miliona investicija u Beogradski ekspo uključuje samo direktne troškove.
Kad se tome dodaju i oni koji nisu formalno uključeni u izložbu, ali su povezani sa njom, od asfaltiranja postojećih gradskih ulica i izgradnje novih puteva, vodovoda i kanalizacije, preko šminkanja fasada, podsticaja za nove hotele i kupovinu novih vozova, autobusa, trolejbusa, tramvaja i brodova na Savi, pa do telekomunikacija i u oblasti telekomunikacija koje direktno ulažu u infrastrukturu, 7 ko zna šta sve to ulaže u infrastrukturu7 i ko zna! Poređenja radi, planirana cena šestomesečne svetske izložbe Ekpo 2030 u Rijadu je osam milijardi.
"U Vučićevoj burazerskoj Srbiji uobičajeno je i gotovo normalno da se „povećanje troškova“ i „neplanski i dodatni radovi“ netransparentno i nepromišljeno nadograđuju i povećavaju cene. Rekonstrukcija železničke stanice u Novom Sadu, u čijem je urušavanju stradalo 15 ljudi, prvobitno je bila ugovorena za 3,5 miliona evra, ali su nadležni i sada već bivši i optuženi ministar Goran Vesić rekli da je na kraju isplaćeno celih 15,8 miliona! Nešto više od 112 kilometara transverzale koja povezuje dva već izgrađena autoputa u pravcu sever-jug ugovoreno je (sa Behtelom) za 900 miliona, ali je Srbija do sada već platila preko 1,6 milijardi evra, a radovi još nisu završeni", piše ovaj hrvatski list.
Građevinski inženjer Danijel Dašić navodi da su rekonstrukciju 108 kilometara pruge od Novog Sada do granice sa Mađarskom debelo preplatili kineski izvođači.
"Cena izgradnje potpuno nove pruge na ravnom terenu bila bi četiri do pet miliona po kilometru, a Srbija je rekonstrukciju i modernizaciju platila po deset miliona“, navodi on. Ogroman deo ovog novca ide domaćim kooperantima, često nepoznatim firmama u struci bez prošlosti i referenci, u vlasništvu sumnjivih ličnosti povezanih sa vladajućim strukturama", prenosi Jutarnji.
Ovakvih primera je bezbroj. Građevinari i ekonomisti kažu da je inflacija cena uobičajena i „normalna” u Srbiji. Ugovoreni i ponuđeni iznosi se na kraju udvostručuju i mogu narasti do neverovatnih 400 odsto početne vrednosti. Tako bi 17 milijardi evra koliko se sada navodi kao ukupni troškovi izložbe moglo da naraste na 35, pa i 50 milijardi. Sav taj javni novac bi sigurno završio u rukama privrednika koje okuplja, kontroliše i drži Aleksandar Vučić, navodi se u tekstu.
Dok je bezidejna opozicija, od početka naprednjačke vlasti 2012. godine, jadikovala sopstvenu sudbinu i obećavala boljitak kada dođe na vlast - ne objašnjavajući kako - do tada je suveren Srbije stvarao i povezivao mrežu saradnika, preduzeća, organizacija i struktura. Zajednički cilj: ostati na vlasti što duže uz što manje kontrole, kako bi se privilegovanim učesnicima obezbedila što veća zarada, dodaje se.
"Paradigma Vučićeva je 'Beograd na vodi' - rušenje postojeće železničke, industrijske i stambene infrastrukture između Starog mosta i Gazele, gde su maskirane bande iseljavale stanare dok je policija odbijala da interveniše, i potonja frenetična gradnja koju su navodno finansirali netransparentni arapski investitori. Ali izložba 2027. preti da zaseni najskuplji Burazov projekat do sada", piše Jutarnji.
Za sprovođenje "posla veka" Vučić je iskoristio apsolutnu većinu u skupštini i doneo zakone kojima je Ekspo proglašen za projekat od nacionalnog interesa. Krajem 2023. godine donet je Zakon o posebnim postupcima za realizaciju međunarodnih specijalizovanih izložbi, lex specialis, kojim su ozakonjene javne nabavke bez tendera, neposrednom pogodbom.
"Mnoge procedure se pojednostavljuju ili izbegavaju. Vrhunac bahatosti, koji nisu poljuljali ni tromesečni protesti, je donošenje propisa koji dozvoljavaju korišćenje objekata bez upotrebne dozvole i tehničkog pregleda. I to posle urušavanja novosadske krošnje, koja se dogodila upravo zbog nepoštovanja propisa i procedura", navodi se u tekstu.
Dalje, eksproprijacija se mora izvršiti "po ubrzanom postupku", bez mogućnosti odlaganja izvršenja ukoliko "postoji državni interes i hitnost". A u projektu koji je osmislio sam veliki vladar, a sprovodi ga finansijski mag, ministar finansija i verovatno jedini čovek od apsolutnog Vučićevog poverenja, Siniš Mali, sve je hitno i sve je u interesu države, navodi se u tekstu koji u celosti možete proćitati OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Da li je došlo do zamora studentskih protesta i koji su mogući naredni koraci?
13.04.2025.•
6
Posle nekoliko meseci protesta, zamor je prirodan. To ne znači da je borba gotova. Ipak, umesto masovnih okupljanja, pitanje je kako dalje usmeriti energiju studentskih i narodnih protesta.
Novi zakon o saobraćaju u pripremi, građani poslali 150 predloga šta da se menja
13.04.2025.•
3
U toku je izrada novog Zakona o bezbednosti u saobraćaju koji bi trebalo da bude gotov do kraja 2025. godine, a građani Srbije imaju priliku da daju predloge za njegovo unapređenje.
Politikolog uporedio Vučićev skup iz 2019. sa jučerašnjim: Jesu pristalice AV, ali neće da se cimaju
13.04.2025.•
2
Politikolog iz Centra savremene politike Aleksandar Ivković uporedio je skup Aleksandra Vučića iz aprila 2019. i oanj koji je održan juče, 12. aprila 2025.
DNEVNI KVIZ: 10 pitanja za kraj nedelje
13.04.2025.•
2
Kraj je nedelje, a pred vam je još jedan 021.rs dnevni kviz.
Vučević: Dve vrste blokadera - oni koji hoće da ruše državu i oni koji su u dubokoj zabludi
13.04.2025.•
18
Premijer u tehničkom mandatu i predsednik SNS Miloš Vučević izjavio je za Kurir da kada je u pitanju dijalog sa studentima, tu postoje "dve vrste blokadera".
"Matematička traži čist račun": Roditelji gimnazijalaca u ponedeljak šetaju za nastavnike u obustavi
13.04.2025.•
0
Protest roditelja učenika Matematičke gimnazije u Beogradu održaće se u ponedeljak, 14. aprila.
Treći dan skupa u Beogradu: Štandovi, učlanjenje u Vučićev pokret, a mogu mu se pisati i pisma
13.04.2025.•
3
Danas je treći i ujedno poslednji dan skupa "Ne damo Srbiju", koji organizuje Pokret za narod i državu Aleksandra Vučića, a koji se održava u Beogradu.
Donald Tramp Mlađi će u okviru turneje po Evropi posetiti i Srbiju
13.04.2025.•
8
Donald Tramp Mlađi, najstariji sin predsednika SAD Donalda Trampa, trebalo bi da u okviru turneje po istočnoj Evropi ponovo poseti poseti Srbiju.
Vazdušnu pušku može da kupi svako ko ima ličnu kartu, a nije bezazlena
13.04.2025.•
1
Dečak je iz puške ranjen u leđa u Obrenovcu dok se igrao sa drugom, a lovački savez Srbije je saopštio da nije reč o lovačkoj, već o ručno napravljenoj vazdušnoj puški.
Kako se kreću cene jaja na pijacama pred Uskrs: Ona "L" veličine najskuplja u Novom Sadu
13.04.2025.•
1
Cene jaja na pijacama širom Srbije u periodu od 31. marta do 6. aprila, dve nedelje pre Uskrsa, kretale su se od 10 dinara pa sve do 30 dinara.
U slučaju saobraćajne nezgode: Kada sami popunjavate izveštaj, a kada morate da zovete policiju
13.04.2025.•
2
U Srbiji se u toku jedne kalendarske godine dogodi više od 30.000 saobraćajnih nezgoda. One su uvek veoma stresne i šok za sve vozače.
Koliko je ljudi bilo na Vučićevom skupu: Procene se kreću od 20.000 do 145.000 građana
13.04.2025.•
76
Na sinoćnjem skupu "Ne damo Srbiju" u centru Beograda, na koji je pozvao predsednik Aleksandar Vučić, prema procenama prisustvovalo je između 20.000 i 145.000 ljudi.
MUP o napadu na Sava Manojlovića: Izjave kontradiktorne, proverićemo snimke sa kamera
13.04.2025.•
7
Ministarstvo unutrašnjih poslova oglasilo se saopštenjem u vezi sa napadom na lidera pokreta "Kreni-promeni" Sava Manojlovića sinoć u Beogradu.
FOTO, VIDEO Studenti na protestu u Novom Pazaru: "Naše reči istine ujedinile naciju"
12.04.2025.•
21
Završen je veliki studentski protest u Novom Pazaru pod nazivom "Sloboda vlada čaršijom" koji je u tom gradu okupio studente i građane iz svih delova Srbije.
AFP: Vučić u Beogradu okupio nekoliko hiljada svojih pristalica, kao odgovor na masovne proteste
12.04.2025.•
15
Predsednik Srbije pokrenuo je politički pokret na mitingu u Beogradu, kao odgovor na proteste koji potresaju zemlju i njegov predsednički mandat, navodi agencija Frans pres u izveštaju.
Građani blokirali kružni tok na ulazu u Topolu jer policija nije privela napadače na oca i sina
12.04.2025.•
2
Građani Topole večeras su na sat vremena blokirali kružni tok na ulazu u tu opštinu, zbog toga što policija nije privela osobe koje su pretukle meštane Krćevca, oca i sina, Baneta i Acu Jevtića.
VIDEO: Napadnut Savo Manojlović, nalazi se u Urgentnom centru
12.04.2025.•
6
Savo Manojlović, lider pokreta Kreni-Promeni, napadnut je večeras u Beogradu.
VIDEO Sabor "Ne damo Srbiju": Vučić saopštio pet zahteva, optužio RTS za "obojenu revoluciju"
12.04.2025.•
48
"Napad na Srbiju nije krenuo iz Srbije, on je došao spolja", rekao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić na skupu "Ne damo Srbiju" u Beogradu i saopštio pet zahteva.
Osmani: Sudan priznao nezavisnost Kosova
12.04.2025.•
3
Vjosa Osmani saopštila je da je Sudan priznao nezavisnost Kosova.
VIDEO Šarović ponovo napadnut dok je izveštavao ispred Skupštine: Opkolili ga i vređali
12.04.2025.•
5
Predsednika pokreta "Ljubav vera nada" Nemanju Šarovića, koji izveštava za KTV sa skupa ispred Skupštine Srbije, opkolili su simpatizeri Srpske napredne stranke, a potom ga i fizički napali.
Terazijski tunel i Brankov most zatvoreni za saobraćaj, gužve na ulazu u Beograd i iz pravca Niša
12.04.2025.•
0
Brankov most i Terazijski tunel zatvoreni su za saobraćaj zbog dolaska građana na večerašnji centralni deo skupa "Ne damo Srbiju" ispred zgrade Narodne skupštine u Beogradu.
Komentari 15
Zidar
9
pobogu
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar