Pošta Srbije nikada ne traži lične podatke preko poruka, izjavila je direktorka Funkcije usluga i prodaje u Pošti Srbije Bojana Nikolić.
Ona je za Tanjug rekla da Pošta Srbije koristi isključivo zvaničan i verifikovan alat za slanje poruka.
"Korisnike upozoravamo da ne klikću na link gde im traže određene podatke, jer Pošta Srbije u svojoj komunikaciji nikada od korisnika ne traži unos ličnih podataka. Pošta ne komunicira sa građanima tako da pošiljke ne mogu da budu uručene i nikako ne traži da ljudi unose podatke sa svog računa", dodala je ona.
Govoreći o tome šta građani mogu da urade u slučaju da nisu sigurni da li im je stigla zvanična ili prevarna poruka, objasnila je da mogu da kontaktiraju kontakt centar Pošte Srbije koji radi od 8 do 20 časova radnim danima i subotom i nedeljom od 8 do 15 časova, gde će im operatori objasniti da li se radi o prevarnim porukama.
Jovan Milosavljević iz Službe za informacionu bezbednost u okviru Regulatorne agencije za elektronske komunikacije i poštanske usluge (RATEL) - Nacionalni CERT naveo je za Tanjug da građani SMS prevare mogu prepoznati tako što se u njima traži da klikom na određeni link unesu svoje lične ili finansijske podatke.
Prema njegovim rečima, jedan od detektivnih elemenata, na osnovu kojih se može primetiti da je reč o prevari, jesu pravopisne greške i mešanje ćiriličnog i latiničnog pisma, kao i da poruka stiže sa potpuno nepoznatog broja iz inostranstva.
Istakao je da sam klik na link u prevarnoj SMS poruci nije problematičan, jer on samo preusmerava na lažni sajt na kome će biti dostupna forma za ostavljanje ličnih podataka, što jeste problematično.
Govoreći o tome kako napadači dolaze do broja telefona na koji će poslati SMS poruku, naveo je da sigurno postoje određene baze podataka, kao i da one mogu dolaziti iz različitih izvora.
"Svako od nas u toku dana ili nedelje na više mesta može ostaviti svoj broj telefona, bilo da je u pitanju usluga dostave hrane ili kupovina u određenom marketu ili lancu, tako da svoje podatke ostavljamo svuda i trebalo bi da budemo veoma obazrivi u tome. Napadači ne moraju direktno dolaziti na izvor baze podataka mobilnih telefona, već to mogu raditi na razne druge načine, jer takve informacije se sada prikupljaju na različitim mestima", zaključio je Milosavljević.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
Moj drug
Čudno?
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar