Vlada Srbije (u ostavci) uputila pismo Evropljanima: Traže od ambasadora da "šire dalje"

U pismu upućenom ambasadorima zemalja Evropske unije, Vlada Srbije tvrdi da je ispunila sve studentske zahteve i traži od Evropljana da njeno pismo "šire dalje".
Vlada Srbije (u ostavci) uputila pismo Evropljanima: Traže od ambasadora da "šire dalje"
Foto: 021.rs
Vlada Srbije priznala je da su studentski zahtevi opravdani, dobro utemeljeni i važni, navodi se u tekstu koji je Narodna skupština poslala svim ambasadama Srbije u članicama EU.
 
Kako se navodi, to pismo je upućeno "kako bi ga distribuirali što je šire moguće - institucijama i parlamentima".
 
Studenti su krenuli u blokade i definisali četiri zahteva vlasti posle pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, kada je poginulo 15, a teško ranjene dve osobe. U blokade je prvo ušao FDU u Beogradu zbog prebijanja studenata tog fakulteta tokom 15-minutne tišine i odavanja pošte poginulima ispred tog fakulteta 22. novembra 2024, preneo je N1.
Studentski bunt se nastavlja uz poruku Vladi da zahtevi nisu ispunjeni. S druge strane, Vlada Srbije (u ostavci) tvrdi suprotno:
 
"Borba protiv korupcije, održavanje vladavine prava i jačanje institucija su ključni principi kojima ostajemo u potpunosti posvećeni - i zato smo kao prioritet odredili bavljenje njima i cenimo što su studenti ove teme izneli u žižu. Zbog toga je Vlada Srbije ispunila sve njihove zahteve".
 
Takođe se dodaje i to da su se u poslednja tri meseca okupljanja studenata i građana odvijala mirno, bez korišćenja državne sile, čak iako nisu bili zvanično prijavljeni, kao što je propisano zakonom.
Prema ovom pismu Vlade Srbije, "vlada je preduzela svaki napor da osigura da, uprkos tome što nisu bila najavljena, ta okupljanja budu na pravi način obezbeđena, i bezbednost svih učesnika bude garantovana. Vlada je, takođe izdala instrukcije da policija omogući bezbednost na svakom skupu".
 
Takođe, ističe se i to da su "Vlada i državne službe osudile svaki incident koji je ugrozio bezbednost studenata i građana tokom okupljanja. Dodatno, odgovorni su privedeni, a za najozbiljnije prekršaje u toku su pravni procesi".
 
U tekstu se navodi da je, uprkos privođenju pravdi odgovornih za napade, demonstrirana i "politička odgovornost" i navodi se izjava o ostavci predsednika Vlade Miloša Vučevića.
 
"Premijer je preuzeo ličnu političku odgovornost i podneo je ostavku nakon incidenta u kom su učestvovali članovi njegove partije. Kao rezultat, ne samo da su počinioci brzo identifikovani i privedeni pravdi, već su i kao rezultat sramnog čina nasilja protiv studenata, i premijer i gradonačelnik Novog Sada podneli ostavku“, piše u pismu srpske Vlade upućenog Evropljanima.
 
Ukazuje se na to da je vlada priznala izazove i u potpunosti je posvećena da iz rešava, posebno u kontestu ubrzavanja i jačanja procesa evrointegracija Srbije.
 
"Zbog toga je cilj Srbije da ubrza put ka EU, predlažući da ispuni sve obaveze do kraja 2026. To su upravo one vrednosti koje podržava Evropa - vladavina prava, borba protiv korupcije i sloboda medija. Ubrzan evropski put je ključan za Srbiju da se efektno pozabavi ovim pitanjima i primeni smislene reforme", poručuje se u ovom pismu.
 
U tekstu ovog pisma autor nije propustio priliku da aktuelna dešavanja u Srbiji "ugura" u kontekst zloupotrebe i politizacije od strane drugih ili trećih strana ili učesnika u društveno - političkom životu uz napomenu da ih neće proterivati.
 
"Dok se suočavamo sa politizacijom određenih predstavnika NVO i njihovom umešanošću u unutrašnja politička pitanja zemlje, Srbija nema nameru da proteruje ili zabranjuje bilo koju NVO", kaže se u pismu.
 
"Nasuprot tome, Srbija pozdravlja i očekuje njihovo aktivno učešće u reformama koje je zemlja posvećena da sprovede. Snažno i angažovano civilno društvo je suštinsko za jasni, nedvosmisleni evropski put i uspešnu implementaciju reformi", ističe se.
 
Prema tekstu, četiri ključna principa, kako se navodi, "kojih se drže predsednik, vlada i sve državne institucije su dijalog, mirno rešavanje problema, ubrzana evropska integracija i osuda svih vrsta nasilja".
 
Naglašava se još jednom da su zahtevi studenata i građana prepoznati i odgovoreno je na njih.
 
U nastavku teksta pobrojani su studentski zahtevi i obrazloženje da su ispunjeni.
 
Navodi se da je krivična istraga pokrenuta dan posle pada nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu - 2. novembra 2024.
 
Spominje se da su desetine ljudi ispitane, uključujući i 20 pojedinaca u roku od 24 časa od tragedije. Takođe, dodaje se da je 30. decembra 2024. podignuta optužnica protiv 13 osoba, među kojima je i bivši ministar građevinarstva Goran Vesić (koji je jedini od njih pušten da se brani sa slobode).
 
Pokrenuta je 2. februara 2025. i istraga o korupciji, kao odgovor na kritike da je prvobitna istraga bila nedovoljna, u sklopu koje je iskaz dao i inženjer geologije Zoran Đajić, piše u tekstu.
 
"Na zahtev Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu i Fakultet tehničkih nauka sproveo je ekspertsku analizu koja je zaključila da je nadstrešnica bila  23,11 tona teža od prvobitno projektovanog, što je verovatno doprinelo njenom padu", ukazuje se.
 
Dodaje se da je potrebno vreme da se ovako složeni procesi istraže i procesuiraju na tačan i pravičan način.
 
Što se tiče drugog studentskog zahteva i objavljivanja relevantne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice, navodi se da je vlada objavila najmanje 559 linkova, koji sadrže 13.042 dokumenta, sa dodatnih 925 dokumenata spremnih za objavu.
 
"Neka dokumenta još nisu u posedu države ali su prikupljena. Pregled pre objave javnosti takođe zahteva vreme i resurse", navodi se u pismu Vlade ambasadorima EU.
 
Kada se radi o trećem zahtevu i okončanju pravnih akcija protiv demonstranata i oslobađanja svih pritvorenih, predsednik Srbije Aleksandar Vučić je 29. januara 2025. pomilovao šest studenata, četiri direktora škola, dekanku, univerzitetskog profesora, i asistenta koji su uhapšeni tokom studentskih protesta.
 
"Predsednik je izdao direktivu organima za sprovođenje zakona da obezbede protestne oblasti i spreče bilo kakve dalje nasilne incidente protiv demonstranata. Policija stalno obezbeđuje demonstrante, što predstavlja značajnu upotrebu državnih resursa", ukazuje se.
 
Spominje se i da će vlada povećati izdvajanja za državne univerzitete za 20 odsto, što je suma od 12,1 milijardu dinara, preko već planirane od 60,5 milijardi. Navodi se da je to bio četvrti studentski zahtev.
Podsetimo, tokom protesta bilo je više nasilnih incidenata, među kojima i udaranje kolima studentkinje na redovnoj svakodnevnoj blokadi u Ruzveltovoj ulici, kao i njene koleginice u Ulici Jurija Gagarina na Novom Beogradu. U vreme tih incidenata policija nije obezbeđivala blokade. Napadnuta je i studentkinja u Novom Sadu, kojoj je dislocirana vilica, između ostalog.
 
Takođe, studenti smatraju da vlada nije ispunila njihove zahteve i nastavljaju sa radikalizacijom protesta.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Dobronamerni savet

    10.02.2025 23:15
    Vlada u ostavci?
    IGNORE!
  • Mile

    10.02.2025 23:04
    Sns- ovac
    Dragi svi, pa vi kao da zivite samo zadnjih 10 godina. Setite se samo sta su nam uradili oni od 2000- te. A onaj pre njih. Takva je svaka vlast i svuda. Zamislite sta ce nam raditi neki novi.
    Ko prezivi pricace!
  • Лажав лавже крупно

    10.02.2025 22:39
    Опа бато

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija