Država za radove u Hilandaru u ovoj godini izdvaja 100 miliona dinara - 11 odsto više nego 2024.

Programom rada i finansijskog plana Komisije za Hilandar za 2025. godinu Vlada Srbije je opredelila 100 miliona dinara za radove u ovoj godini.
Država za radove u Hilandaru u ovoj godini izdvaja 100 miliona dinara - 11 odsto više nego 2024.
Foto: Pixabay
To je 11 odsto više nego u 2024. godini, saopštilo je Ministarstvo kulture.
 
Direktor Zadužbine Svetog manastira Hilandar Milivoj Ranđić predstavio je dosadašnje radove na obnovi Hilandara tokom 2024. godine i precizirao da su završeni radovi na objektu Dohija, i on je useljen tokom 2024. godine, a u toku su završni radovi na obnovi Igumnarije, koja je takođe izgorela u velikom požaru.
Članovi Komisije su upoznati sa radovima na konsolidaciji temelja bedemskog zida jugozapadne strane manastirskog kompleksa, koji su počeli tokom 2024. godine posle višegodišnjih istraživanja, a istaknuto je da su realizovani i radovi na unapređenju infrastrukture, posebno elektro-mreže.
 
Na sednici je konstatovano da su posebno značajni konzervatorsko-restauratorski radovi na pokretnom nasleđu, imajući u vidu neprocenjivu zbirku duhovnog i kulturnog nasleđa Hilandara.
Članovi Komisije su podržali i Plan aktivnosti u 2025. godini, među kojima su planovi na daljoj zaštiti i očuvanju pokretnog nasleđa, kao što su konzervatersko-restauratorski radovi.
 
Među planiranim aktivnostima su i planovi rekonstrukcije manastirske riznice i izgradnje depoa, što će biti prioritet u 2025. godini.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Jogi Letač

    11.02.2025 11:23
    A prosvetarima šipak, treba za Hilandar. A građani Srbije koji nisu pravoslavne vere (ima ih veći procenat, nego što neki misle) samo treba da se nasmeše kako se troše pare iz budžeta?
  • logično

    11.02.2025 11:19
    Svaka država finansira svoj ekulturno i versko nasleđe pa tako i mi, to je potpuno u redu. Proverite kolike iznose izdvajaju najrazvijenije države ne samo evrope nego i sveta za svoje religijske objekte pa onda kada dođete iz nesvesti možete nešto prigovoriti. To su vrednosti kojima cenu ne gleda nijedna država bez obzira na bogatstvo i stepen razvoja. Pre pisanja komentara potrebno je imati elementarnu kulturu i znanje o temi koja se komentariše mada... ovde je to zaista redak slučaj.
  • Ab

    11.02.2025 10:33
    Izbrišite kulturne spomenike
    Kad se napiše u dinarima ima više nula, je l? Ništa posebno, jedan manji grant za pevajuće nastavnike. Duplo manje od farbanja vrata na gradskoj kući. A sto puta manje od rekonstrukcije ružne kockice pod zaštitom države, tj železničke stanice.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija