Politikolog i novinar
Boris Varga kaže za
N1 da je u slučaju protesta u Srbiji to krizno odlučivanje, kao i da je bilo sličnih dešavanja i u regionu i u svetu.
Ističe da se kriza predstavničke demokratije pojavila nakon hipi pokreta 60-ih godina, te da se u poslednjim decenijama postavlja sve više zahteva za direktnom demokratijom.
Varga za N1 objašnjava da je direktna demokratija u slučaju plenuma način odlučivanja u avangardnim, bezliderskim, horizontalno ustrojenim pokretima, koji žele da se prikažu pravednijim, inkluzivnijim, čak čistijim, demokratskijim od posredničkog načina odlučivanja, kada imamo izabrane predstavnike i lidere.
"U slučaju protesta u Srbiji to je svakako krizno odlučivanje, kao za vreme prisetimo se pokreta Okupiraj (Okupiraj Vol Strit 2011.), ili pak u našem regionu tokom političke krize u Makedoniji 2014. ili studentskih blokada u Hrvatskoj", kaže sagovornik N1.
Ističe da se u poslednjim decenijama postavlja sve više zahteva za direktnom demokratijom, s obzirom na to da je, kako kaže, posrednička demokratija u krizi.
"Već duže vreme posrednička demokratija ima određene probleme kao što su nefunkcionalnost, deregulacija, oslabljenost liberalnih vrednosti, zaštite pojedinaca i manjinskih grupa. Jer sve veći je uticaj u svetu interesnih grupa i oligarhije koji ruiniraju taj izvorno liberalni tip demokratije", kaže Varga.
Kriza demokratije se, prema njegovim rečima, pojavila odmah nakon hipi pokreta 60-ih godina, kada su "predstavnička tela i lobističke industrije od naroda ukrali odlučivanje“.
"Zloupotrebljena je tada bila ideja zahteva za više slobode i u stvari kako se došlo od najboljih namera da se liberalizuje sistem što se i sada traži u svetu, stiglo se do toga da u stvari građani u demokratijama samo na izborima biraju svoje kandidate. I nakon toga je sve u rukama tog otuđenog sistema, od tada se u poslednjim decenijama postavlja sve više zahteva za tom direktnom demokratijom", kaže politikolog.
Podseća da je pojam direktne demokratije poznat još iz antičkih vremena i da se u svakoj fazi razvoja demokratije pojavljuje uvek kao neki ideal.
Ceo tekst o direktnoj demokratiji možete pročitati
OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 13
Ђ.ц
perfektno
Istina
Hajde da to pretočimo u jednu porodicu. Porodica ima 6 članova od toga četvoro dece, deca su maloletna i idu u osnovnu školu. Šta ta deca mogu postići? O čemu ona odlučuju? I jedan dan padne na pamet najstarijem detetu da mu tata i mama (ili kako je modernije: roditelj 1 i roditelj 2) kupe najmoderniji iphone, a roditelji nemaju novac za to. Šta će se desiti? Novca nema i onda dete koristeći solidarnost braće kaže Plenum je odlučio i morate mi kupiti. Pa blokiraju stan, roditelji ne mogu da uđu u stan, jer je tako plenum odlučio.
Da li nam je to cilj?
Da se proglašava plenumsko odlučivanje kako se nekome prohte? A što je najčudnije u svemu svi se pozivaju na poštovanje zakona i Ustava. Niti u jednom zakonu a ni u Ustavu nigde nije definisan plenum.
I šta je to? Hoće da se poštuju zakoni a sami ih krše.... Pametno je to dosta.
Licemerstvo.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar