Protesti širom Srbije: Tišina za stradale u Novom Sadu, Sremci solidarno u Mitrovici

Širom Srbije i danas su građani, studenti i srednjoškolci održali proteste, blokade i 15-minutnom tišinom odali poštu stradalima u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Na više lokacija u Beogradu i drugim gradovima u 11.52, petnaestominutnom tišinom, odata je pošta za stradale. 
 
Za studente iz Novog Sada, Beograda, Niša, Čačka, Kraljeva, Novog Pazara koji su pešačili do Kragujevca i učestvovali u 15-časovnom protestu, organizovan je besplatan prevoz do njihovih odredišta. Do Beograda autobusom, a i taksisti su se ponovo organizovali.
 
Protest građana i studenata "Sremci solidarno", održan je u Sremskoj Mitrovici.
U Subotici protestna šetnja uz buku pištaljki i vuvuzela
 
Uz buku pištaljki i vuvuzela i uzvike "pumpaj, pumpaj", protestna šetnja građana, studenata, profesora u blokadi, održana je popodne od Hale sportova do centra Subotice.
 
 
Učesnike protestne šetnje koji su nosili zastave Srbije, crvena srca od kartona i veliki transparent "Sloboda ili ništa", pratili su traktoristi i bajkeri.
 
Na drveću ispred Gradske kuće okačeno je 15 crvenih kartonskih srca sa imenima stradalih u tragediji u Novom Sadu, preneo je RTS.
Građanima Subotice obratila se Renata Srejić, učiteljica u Osnovnoj školi "Vladimir Nazor" iz Đurđina koja je rekla da "sada studenti drže čas celom svetu kako postati i ostati ljudsko biće, slobodno, nezavisno, pravdoljubivo i istinoljubivo."
 
Profesorka Građevinskog fakulteta u Subotici Viktorija Aladžić obratila se svojim studentima sa porukom da je njihova odgovornost da "zaustave devastaciju i rušenje u ovoj zemlji i da grade bolju, lepšu i odgovorniju zemlju."
 
Okupljeni su 15-tominutom tišinom odali počast poginulima u padu nadstrešnice na novosadskoj železničkoj stanici 1. novembra 2024. godine.
 
Doček za studente ispred Državnog univerziteta u Novom Pazaru
 
Građani Novog Pazara dočekali su studente Državnog univerziteta koji su se vratili iz Kragujevca. 
 
 
Studenti su doputovali privatnim vozilima.
 
Sugrađani su ih pozdravili uz ovacije i pesme, a potom su im kolege simbolično uručile diplome povodom učešća na skupu u Kragujevcu.
 
Iako planiran za 14 časova, doček je pomeren sat vremena kasnije. 
 
"Srem solidarno", protest u Sremskoj Mitrovici: Podrška studentima i njihovim zahtevima
 
Građani Srema okupili su se danas u Sremskoj Mitrovici, gde su blokirali kružni tok i krenuli u protestnu šetnju "Srem solidarno".
 
 
U Sremsku Mitrovicu su došli i građani Šida, Inđije, Stare Pazove i drugih delova Srema, dan posle skupa vladajuće Srpske napredne stranke i usvajanja Deklaracije o Vojvodini aklamacijom.
 
Više o tom skupu možete pročitati OVDE.
 
Beogradski taksisti došli u Kragujevac po studente
 
Po studente, koji su učestvovali na protestu "Sretnimo se na Sretenje" u Kragujevcu, došlo je oko 400 taksista iz Beograda, Niša i drugih gradova kako bi ih vratili kući. Deo studenata kući je otišao sopstvenim prevozom.
 
Kako je to igledalo, pročitajte detaljno OVDE.
 
U Kragujevcu je juče, na Sretenje, održan petnaestočasovni protest studenata iz cele zemlje. Tokom skupa dva puta je petnaestominutnom tišinom odata pošta nastradalima u padu nadstrešnice u Novom Sadu. Simbolično je bilo postavljeno 15 praznih stolica sa imenima žrtava i belim ružama.
 
Pozivu kragujevačkih studenata odazvale su se njihove kolege iz Novog Sada, Beograda, Niša, Čačka, Kraljeva, Novog Pazara i drugih gradova. Došli su u kolonama peške, biciklima, trčeći, kao i autobusima i automobilima u mestu gde je rođena srpska državnost, simbolično, na Sretenje.
 
Studenti su sa skupa u Kragujevcu poslali poruku da jasno i nedvosmisleno traže ispunjenje zahteva od nadležnih institucija koje bi, kako su poručili, trebalo da očuvaju svoju nezavisnost i legitimitet.
 
 
Na celodnevnom protestu duž Lepeničkog bulevara, jedne od najvažnijih saobraćajnica u Kragujevcu, bilo je organizovano više punktova sa različitim programima. Prikupljane su i donacije za decu obolelu od raka.
 
Petnaestočasovna studentska blokada za 15 nastradalih na železničkoj stanici u Novom Sadu protekla je mirno i bez incidenata.
 
Kako je izgledao studentski protest "Sretnimo se na Sretenje" pročitajte OVDE.
 
Doček za studente u Nišu
 
Studenti koji su od 11. februara do petka 14. februara prepešačili od Niša do Kragujevca 150 km i učestvovali u 15-časovnom protestu "Sretnimo se na Sretenje", vratili su se u Niš prevozom koji su organizovali taksisti. 
 
Mnogobrojne Nišlije dočekale su ih u centru grada i uručili im medalje. Studenti su najavili novi veliki protest u Nišu 1. marta.
 
Iz Kragujevca su studente besplatno dovezli niški taksisti, kao i profesori i građani koji su se samoinicijativno organizovali sa više od 50 vozila, navodi Fonet.
 
Petnaest minuta tišine na Bulevaru kralja Aleksandra
 
Studenti tehničkih fakulteta i građani blokirali su deo Bulevara kralja Aleksandra u Beogradu na petnaest minuta, odajući počast žrtvama pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
 
Učesnici skupa stajali su u tišini od 11.52 do 12.07, a za to vreme nije bilo incidenata.
 
O bezbednosti učesnika vodili su računa pripadnici Policijske uprave Beograd i saobraćajne policije.
 
Studentski protesti i blokade zbog pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, kada je poginulo 15 ljudi, nastavljeni su posle protesta studenata iz cele zemlje pod nazivom "Sretnimo se na Sretenje" u Kragujevcu.
 
Prethodno, povodom 100 dana od pada nadstrešnice u Novom Sadu, studenti su u nedelju 9. februara sedmočasovnom blokadom beogradskog mosta Gazela još jednom pozvali nadležne institucije na odgovornost.
 
Kada se navršilo tri meseca od tragedije na Železničkoj stanici 1. i 2. februara organizovana je studentska blokada Mosta slobode u Novom Sadu, koja je trajala 27 sati. 
 
Nekoliko dana pre, istim povodom studenti su organizovali  jednodnevnu blokadu beogradske Autokomande.
 
U međuvremenu, studenti, profesori univerziteta u Srbiji kao i nastavnici osnovnih i srednjih škola širom gradova Srbije nastavljaju sa protestima i blokadama zgrada fakulteta i rektorata, osnovnih, srednjih škola i gimnazija.
 
Zahtevi studenata u blokadi su objavljivanje celokupne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice, odbacivanje optužbi protiv uhapšenih i privedenih studenata, aktivista i građana na prethodnim protestima povodom tragedije u Novom Sadu, podnošenje krivičnih prijava protiv svih napadača na studente, profesore i građane i povećanje budžeta za fakultete za 20 odsto.
 
Predstavnici vlasti smatraju da su ispunili sve zahteve, dok studenti u blokadama ističu da nijedan od zahteva nije ispunjen u potpunosti. Građevinski fakultet Univerziteta u Beogradu više puta je objavio analize dokumentacije u kojima je taksativno navođeno koji papiri nedostaju ili nisu kompletni.
 
Jedan od povoda za ostavku premijera Miloša Vučevića 28. januara je i napad na studente ispred stranačkih prostorija SNS-a u Novom Sadu, u noći između 27. i 28. januara. Napadači su tukli studente palicama i pesnicama.
 
Studentkinja koja je tada teže povređena imala je intervenciju na Klinici za maksilofacijalnu hirurgiju UKCB.
 
U blokadama su najmanje 63 fakulteta pet državnih univerziteta, dva privatna fakulteta i četiri visoke strukovne škole.
 
Svojim potpisima su podržali studentske zahteve određen broj sudija Apelacionog suda u Beogradu, Privrednog apelacionog suda, Prvog osnovnog suda u Beogradu, Višeg suda u Beogradu, Osnovnog suda u Obrenovcu, kao i Advokatska komora Srbije koja je bila u trodnevnom štrajku. Akcijama, protestima i obustavom rada pružaju podršku i poljoprivrednici, pozorišta i druge kulturne ustanove i pojedinci.
 
Blokadama i obustavi nastave pridružili su se maturanti velikog broja gimnazija i srednjih stručnih škola. Pojedine srednje škole i gimnazije održavale su tokom raspusta javne časove na kojima su odavale poštu stradalima na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
 
Protestima i obustavama rada priključile su se i osnovne škole širom Srbije, nastavnici nezadovoljni dogovorom koji su reprezentativni sindikati napravili sa Vladom Srbije. Oprečni su podaci o osnovnim i srednjim školama u štrajku koje objavljuju resorno ministarstvo, s jedne i nereprezentativni sindikati i organizacije civilnog društva s druge strane.
 
Maturanti novosadske Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" obustavili su blokadu zato što su, kako navode, ispunjeni svi zahtevi osim izvinjenja direktora. Veći deo kolektiva nastavnika škole, ali i članova sindikata Gimnazije, kao i roditelji učenika koji ih podržavaju, zahtevaju smenu direktora.
 
Početkom februara studentske zahteve podržali su i penzioneri.
Studentske blokade fakulteta i rektorata počele su krajem novembra, pošto su akademci sa Fakulteta dramskih umetnosti (FDU) u Beogradu fizički napadnuti ispred zgrade fakulteta tokom odavanja pošte stradalima u novosadskoj tragediji.
 
Skupovi podrške studentima koji skoro tri meseca blokiraju fakultete i protestuju zahtevajući odgovornost za pogibiju 15 ljudi na Železničkoj stanici u Novom Sadu održavaju se u regionu, ali i u srpskoj dijaspori, u Evropi, Americi i Kanadi, Australiji. Nedavno, održani su i u Vašingtonu, Čikagu, Bostonu, Los Anđelesu, Hjustonu, Torontu, Vankuveru, Sidneju ali i po evropskim gradovima - Milanu, Frankfurtu, Beču, Amsterdamu, Londonu, Luksemburgu, Ljubljani.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Sremac

    16.02.2025 19:26
    Uzalud busno pumpate. Nece puci.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Ministar Bratina: Pad RTS-a bio bi državni udar

Ministar informisanja i telekomunikacija Boris Bratina kaže da bi trebalo ispitati "sve okolnosti koje blokiranje njihovog funkcionisanja prate", navodeći da bi "pad RTS imao smisao državnog udara".

Ko zapravo blokira RTS?

Blokada zgrada RTS u Takovskoj i na Košutnjaku, koju studenti i građani sprovode već šesti dan, odraz je velikog nepoverenja u javni servis, kao i dugogodišnjeg neprofesionalnog i politički pristrasn