Nova faza napada na profesore: "Vučić ne shvata da ne može da naređuje rektoru Univerziteta"

"Mreža akademske solidarnosti i angažovanosti" (MASA) osudila je napade tabloida na rektora Beogradskog univerziteta Vladana Đokića, kao i na ostale kolege koji svakodnevno trpe slične napade.
Nova faza napada na profesore: "Vučić ne shvata da ne može da naređuje rektoru Univerziteta"
Foto: 021.rs
"Očigledno je da je nova faza napada počela posle odbijanja Rektorata da razgovara s predsednikom Srbije, pa se promenio i propagandni narativ. Do sada su studenti bili 'strani špijuni' i 'plaćenici', a sada su zavedeni od zlih profesora pa se onda ti isti profesori imenuju i napadaju", rekao je za N1 Nikola Cvetanović, profesor Saobraćajnog fakulteta.
 
Kako kaže, "obrazac ponašanja koji srpska vlast primenjuje prema studentima i profesorima postoji u svim diktaturama, te ne čudi što je represija sve veća".
Navodi da je "rektor BU Vladan Đokić napadnut jednim uličnim rečnikom".
 
"Mi imamo vlast koja uopšte ne razume šta je univerzitet i šta je obrazovanje. To se vidi po njihovim kadrovima i koliko im je to nevažno, važniji su im oni s kupljenim diplomama. I u skladu s tim njihovim stavovima, Vučić sada govori šta rektor mora da uradi. Univerzitet je jedna intelektualna savest društva, daje kritička mišljenja i vlast treba da pita za mišljenje stručnjaka iz svih oblasti kojih na univerzitetima ima. Vlast treba da se konsultuje sa njima, a ne da im komanduje i govori da nešto moraju da urade. Aleksandar Vučić je predsednik i sa njim niko ne mora da razgovara, po njegovim nadležnostima, a naročito ne može da naređuje rektoru", kaže profesor Cvetanović.
Komentarišući razgovore između vlade i predstavnika univerziteta, Cvetanović smatra da se oni vode u okviru studentskog zahteva.
 
"Postoje veliki problemi, finansiranje univerziteta je takvo da je na nekim fakultetima jedva održivo. Imamo velike probleme s nastavničkim kadrom, u problemu je celo srednjoškolsko i osnovno obrazovanje. Mi smo odavno upozoravali na to i to je tema u vezi s kojom treba da se razgovara sa nadležnim institucijama, a to su ministri koji se time bave", rekao je Cvetanović.
 
Kada je reč o pozivima vlasti na dijalog, profesor poručuje da vlast mora da odluči da postoji bar minimum dijaloga, ali iskrenog. Kako kaže, "pozivanje na dijalog dok se u isto vreme maše palicama raznih vrsta, od fizičkog nasilja do tabloida i širenja dezinformacija, nije pravi poziv na dijalog".
 
"To je predstava za njihovo biračko telo. Nema iskrene želje u tim pozivima, ali će na kraju neko morati da spusti loptu i da se ispune zahtevi studenata. Stalno se igra to toplo – hladno. To su neke metode koje ne vode u dobrom pravcu. Mi smo u društvu gde se na jednoj najgledanijoj televiziji poziva na hapšenje rektora i profesora univerziteta. Sledeći korak je organizovano nasilje, takvom propagandom oni stimulišu nasilje", ocenio je profesor Cvetanović.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Mare

    18.02.2025 22:48
    U 2 reci umesto teksta
    Nisi nadlezan.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija