NUNS: Presuda protiv KRIK-a štetna za slobodu medija, uvodi cenzuru i autocenzuru

Nezavisno udruženje novinara Srbije saopštilo je da je to što je istraživački portal KRIK izgubio još jednu parnicu, štetno za slobodu medija i da uvodi cenzuru i autocenzuru.
NUNS: Presuda protiv KRIK-a štetna za slobodu medija, uvodi cenzuru i autocenzuru
Foto: Pixabay (ilustracija)
Tužbu koju je protiv redakcije KRIK-a pokrenuo je ministar odbrane Bratislav Gašić, a Apelacioni sud u potvrdio prvostepenom presudom protiv novinarke Milice Vojinović i uredinka Stevana Dojčinovića jer su objavili izveštaj sa suđenja kriminalnoj grupi Zorana Jotića Jotke u kojoj su citirali prisluškivani razgovor članova ove grupe o Gašiću, koji je tada bio direktor BIA.
 
U jednom od tih razgovora, o Gašiću se govori kao o nekom ko je "na kazanu" kod Jotke i u vesti o tome je bilo objašnjeno da u tom kontekstu taj izraz znači da je neka osoba na nečijem platnom spisku, navodi se.
Veće Apelacionog suda u presudi tvrdi da "prosečan čitalac ne može da zaključi da izraz 'biti na kazanu' znači da je tužilac na platnom spisku", ali ne daje nikakvo objašnjenje šta drugo taj izraz može da znači. U obrazloženju piše i da su novinari informacije iz audio snimka predstavili kao istinite, piše KRIK, prenosi NUNS.
 
NUNS smatra da objašnjenjem značenja izraza "biti na kazanu" novinari nisu promenili smisao onoga što je na suđenju rečeno.
 
Takođe smatra da su time što su dali priliku Gašiću da iznese svoje viđenje, što je on odbio da uradi, pokazuje da su novinari KRIK-a poštovali profesionalne novinarske standarde i Zakon o javnom informisanju i medijima te je jasno da izjava sa audio-snimka nije u tekstu predstavljena kao istinita.
Nzavisno udruženje novinara Srbije podseća da preporuke OEBS-a o izveštavanju sa suđenja koje govore da o "istinitosti nečijeg iskaza odlučuje sud, a posao novinara je da svojoj publici što vernije prenese suštinu konkretnog događaja" kao i to da, "ukoliko postoji potreba, u izveštaju se nečiji iskaz može staviti u kontekst nekog drugog iskaza ili dokaza sa kojim je u koliziji, ali se mora zadržati nepristrasna pozicija".
 
"Novinari KRIK-a su upravo pojašnjavanjem izraza 'biti na nečijem kazanu' dali kontekst i preneli suštinu publici", piše NUNS.
 
Prema pisanju KRIK-a, sudije u obrazloženju presude navode i da novinari moraju biti tolerantniji prema Gašiću baš zato što je funkcioner koji je vodio BIA.
 
NUNS ukazuje da je u suprotnosti sa Zakonom ova ocena sudskog veća jer političari treba da trpe kritiku i odgovaraju na novinarska pitanja.
 
"Izabran, postavljen, odnosno imenovan nosilac javne i političke funkcije dužan je da trpi iznošenje kritičkih mišljenja, koja se odnose na rezultate njegovog rada, odnosno politiku koju sprovodi, a u vezi je sa obavljanjem njegove funkcije bez obzira na to da li se oseća lično povređenim iznošenjem tih mišljenja" piše u Članu 8. Zakon o javnom informisanju i medijima, citira NUNS i dalje ukazuje na to da se u ovom slučaju radi o vesti od izuzetnog javnog interesa budući da se visoki državni funkcioner pominje u prisluškivanim razgovorima.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija