
Da li biste glasali za studente kada bi bili opcija na izborima?
Ukoliko bi studenti postali politička organizacija, procenti podrške bi se značajno smanjili.

Foto: 021.rs
Verovatno bi u startu svi oni koji podržavaju proteste bili zainteresovani da čuju njihov program, ali je pitanje kako bi glasali. Ipak, pretpostavka je da bi uzeli više simpatizera opoziciji nego vlasti, kažu sagovornici Danasa.
Studentski protesti postali su ključni faktor političkih i društvenih promena u Srbiji, s potencijalom za dalje širenje i jačanje podrške, pokazuju rezultati novog istraživanja javnog mnjenja koje je sprovela Crta. Studentske proteste podržava 64 odsto građana, a najveći rast podrške u poslednjih mesec dana beleži se među onima koji inače podržavaju partije na vlasti. Crta navodi i da sada svaki peti građanin kojem su bliže partije vlasti podržava proteste, a krajem decembra bilo ih je upola manje.
S obzirom na to da studenti imaju sve veću podršku koja možda može da okrnji i rejting vlasti, otvara se pitanje mogu li akademci to politički da kapitalizuju i koliko bi time okrnjili rejting opozicije.
Izvršni direktor agencije za istraživanje javnog mnjenja Faktor plus Predrag Lacmanović za Danas kaže da se ništa u odnosu snaga stranaka pozicije i opozicije nije promenilo od kako su počele studentske blokade i protesti. Jer, kako objašnjava, neko bi morao da postane naprasno popularnija stranka da bi se SNS ili SPS rejting smanjio.
"To se ne dešava, jer su protesti pojeli opoziciju, koja stidljivo pokušava da bude prihvaćena i uzme neku reč u svim ovim dešavanjima. Međutim, zasad ne uspeva u tome. Kada se meri i postavlja pitanje za koga bi se glasalo, odnos partija vlasti i opozicije trenutno stoji", navodi on.
Na pitanje šta bi se desilo kada bi se u igru uveli studenti kao opcija, odgovara da Faktor plus to nije radio jer takva pitanja metodolški smatraju neispravnim.
"Dokle god neko ne osnuje pokret ili stranku, ne merimo ga. Studenti jesu trenutni fenomen, ali mi kao agencija nemamo pravo da kandidujemo nekog ko sam nije tako nešto najavio. Od studenata ne dobijamo poruku da žele da menjaju vlast, već da žele da izvrše pritisak na sadašnje činioce vlasti da rade bolje i menjaju sistem. Niko se jasno i decidno nije postavio kao politički činilac koji želi da učestvuje na taj način u političkom životu. Oni u njemu učestvuju, ali ne kao pretendenti za ulazak u parlament", objašnjava on.
Podseća da bi osnivanjem partije studenti opovrgli sve ono za šta su se borili jer izričito kažu da nisu zainteresovani da se bore za vlast već za promenu sistema.
Upitan može li se pretpostaviti na čiji bi konto išlo poverenje studentima kao političkim činiocima, odnosno ko bi bio "oštećen", kaže da je to velika zamka.
"Dokle god je neko aktivista, pa i politički, bori se za jednu ideju. Kada osnuje stranku ili pokret mora da odgovara na mnoge teme koje se tiču funkcionisanja države, od ekonomije do međunarodnih odnosa. I onda popularnost može da ide nagore, a često može da ide rapidno dole", kaže Lacmanović.
Kao primer navodi Sava Manojlovića koji je imao izuzetno veliku popularnost kada je krenuo u borbu protiv iskopavanja litijuma i pravi blokade.
"Tad je viđen kao politička figura. Međutim, kada je osnovao pokret Kreni-promeni i aktivno se uključio u političku borbu na način na koji to rade političke stranke, njegova popularnost nije išla tako rapidno gore. Ima je, ali je to svedeno na nekoliko procenata", kaže direktor Faktor plusa.
I dodaje da se zato ne može unapred na osnovu studentske popularnosti reći da bi sutra osvojili, na primer, 20 odsto. Zaključuje da je dalek put od popularnosti i podrške nekog do zaokruživanja tog na izbornom listiću.
Slično misli i urednik Nove srpske političke misli Đorđe Vukadinović. Kaže da u ovom trenutku možemo reći da je podrška studentima velika i većinska i prema istraživanju NSPM ide preko 50 odsto. Ali dodaje da to nije njihov budući izborni rezultat.
"Studenti su namerno nastupili tako, insistiraju na tome i mediji ih tretiraju kao da su nešto drugo, nešto iznad i izvan podele na vlast i opoziciju. Zato se ne može većinska podrška njima uzimati kao podrška političkoj organizaciji ili pokretu koju bi oni vodili. To je nešto što tek može ili treba da bude ispitivano", navodi on.
Prema njegovim rečima, da bi se to moglo ispitivati, studenti bi morali da se pojave kao politički faktor, politička organizacija, pokret ili lista koja se meri u odnosu na vlast i opoziciju.
"Sada oni to nisu, ne rade i najavljuju da ne žele da rade. Možemo samo da spekulišemo koliko bi njihova eventualna lista ili grupacija imala uspeha. I dvostruko spekulišući možemo da kažemo da bi verovatno imali solidnu prođu. Kada bi direktno ušli u političku arenu, sa programom, liderima, kandidatima, onda bi se ti procenti podrške značajno smanjili. Pretpostavka je da bi, ako hoće i ako uđu u političku arenu, uzimali više opoziciji a vlasti mnogo manje", zaključuje Vukadinović.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Studenti blokiraju Ibarsku magistralu: "Tu smo da probudimo stanovnike naše opštine"
29.03.2025.•
0
Studenti Meljaka i Barajeva blokiraju Ibarsku magistralu.
Advokatska komora Srbije odlučuje o dvonedeljnoj obustavi rada, razmatra i druge vidove podrške
29.03.2025.•
1
Advokatska komora Srbije (AKS) danas će odlučiti o eventualnoj novoj dvonedeljnoj obustavi rada.
Uhapšen Beograđanin zbog posedovanja šest kilograma kokaina
29.03.2025.•
1
Policija u Beogradu uhapsila je S.S. (42) iz Beograda nakon što su zaplenili oko šest kilograma kokaina.
Studenti u Beogradu danas ispred Informera: "Napadi se nastavljaju, ali i naša borba za pravdu"
29.03.2025.•
3
Studenti u blokadi fakulteta Univerziteta u Beogradu danas, 29. marta, organizuju protest ispred TV Informer.
Zvučni top i političke igre: Građani ne veruju institucijama, a koja je uloga FBI i FSB u istrazi?
29.03.2025.•
8
Vlasti u Srbiji su, kao neku vrstu odgovora na optužbe o upotrebi zvučnog oružja na protestu 15. marta, najavile učešće u istrazi stručnjaka američkog FBI i ruskog FSB.
Vodostaji više reka u Srbiji u porastu zbog padavina, ojačavaju se bedemi
29.03.2025.•
1
Na slivovima više reka u Srbiji će u narednih 48 sati vodostaji biti u značajnom porastu zbog padavina.
DNEVNI KVIZ: 10 pitanja za subotnji predah
29.03.2025.•
7
Još jedan 021.rs dnevni kviz znanja je pred vama.
Uhapšen zbog nasilja u porodici, policija pronašla i arsenal oružja
29.03.2025.•
1
Dvadesetdevetogodišnji N.S. iz Kragujevca uhapšen je zbog ilegalnog posedovanja oružja i nasilja u porodici.
Ne zaboravite da pomerite kazaljke: Sutra počinje letnje računanje vremena
29.03.2025.•
7
Letnje računanje vremena počinje u nedelju, 30. marta.
Beogradski studenti povodom hapšenja kolega: Dok jedan nije siguran, niko nije siguran
29.03.2025.•
4
Studenti u blokadi visokoškolskih ustanova u Beogradu saopštili su da pritisci sa kojima se studenti i građani koji izražavaju političko neslaganje postaju sve veći.
Apelacioni sud vratio optužnicu za ubistvo Danke Ilić na ponovno odlučivanje
28.03.2025.•
5
Apelacioni sud u Nišu ukinuo je rešenje o potvrđivanju optužnice protiv Dejana Dragijevića i Srđana Jankovića osumnjičenih za ubistvo Danke Ilić, i naložio Višem sudu u Zaječaru da ponovo odlučuje.
VIDEO: Protesti zbog napada na studente održani i u Beogradu i Kragujevcu
28.03.2025.•
0
Zbog napada i prebijanja četiri studenta Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja u Novom Sadu, protesti podrške studentima organizovani su u Beogradu i u Kragujevcu.
Mark Brnović novi ambasador SAD u Srbiji
28.03.2025.•
20
Američki predsednik Donald Tramp imenovao je Marka Brnovića za novog ambasadora SAD u Srbiji.
Dekani fakulteta o Glišiću: Medijski nastupi javnih funkcionera - korak ka otvorenoj represiji
28.03.2025.•
3
Dekani fakulteta Univerziteta u Beogradu ocenili su kao "skandalozne" izjave nosilaca javnih funkcija kojima se poziva na hapšenje rektora Univerziteta u Beogradu.
Podignuta optužnica protiv četiri osobe zbog narkotika u Surčinu
28.03.2025.•
0
Više javno tužilaštvo u Beogradu saopštilo je da je podiglo optužnicu protiv četiri osobe zbog sumnje da su 30. januara na teritoriji Surčina držali razne vrste narkotika "radi prodaje".
Šta je DDOR organizovao na Međunarodnom salonu automobila
28.03.2025.•
0
Pedeset i šesti Međunarodni salon automobila i 17. Međunarodni sajam motocikala, kvadova, skutera i opreme "Motopassion" uspešno su završeni 26. marta.
Reakcije na izjavu Glišića da rektor Đokić "mora da bude uhapšen": Otvoreno zastrašivanje
28.03.2025.•
1
DS i Kreni-promeni osudili su izjavu ministra u tehničkoj Vladi Darka Glišića koji je rekao da rektor Univerziteta u Beogradu, Vladan Đokić "mora da bude uhapšen".
Nastavnici Pete beogradske gimnazije podneli krivičnu prijavu protiv v.d. direktorke
28.03.2025.•
0
Nastavnici Pete beogradske gimnazije podneli su krivičnu prijavu i zahtev za vanredni inspekcijski nadzor nad radom v.d. direktora gimnazije Danke Nešović.
Marković: Koalicija oko SPS ide na konsultacije s Vučićem o novoj vladi
28.03.2025.•
5
Koalicija Socijalističke partije Srbije, Jedinstvene Srbije i Zelenih Srbije, odgovorila je pozitivno na zvaničan poziv predsednika Srbije Aleksandra Vučića na konsultacije oko izbora nove Vlade.
Na sajtu "Kurira" poruka učesnicima blokada mostova da bi mogli da "zaplivaju u reci"
28.03.2025.•
9
U nepotpisanom tekstu na sajtu "Kurira" navodi se da bi oni koji učestvuju u blokadama mostova mogli da "zaplivaju u reci".
Srbija dobila novih 30 dana odlaganja sankcija za NIS
28.03.2025.•
27
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić objavio je da je primena američkih sankcija Naftnoj industriji Srbije (NIS) odložena za još 30 dana.
Komentari 115
vera
prvo obezbediti uslove za poštene izbore (a trenutno smo podaleko od toga).
Ja
pogodi ko je
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar