Studentkinja o tome da li su studentski zahtevi politički i da li su političari dobrodošli

Članovi političkih stranaka pozvani su na studentske proteste isključivo u svojstvu građana, bez stranačkih obeležja, jer studenti smatraju da bi to uništilo njihovu autonomiju.
Studentkinja o tome da li su studentski zahtevi politički i da li su političari dobrodošli
Foto: 021.rs
Tako je u Utisku nedelje na TV Nova rekla studentkinja Elektrotehničkog fakulteta Anđela Prodanović
 
Ona je navela i da studentski zahtevi jesu politički u smislu da u politiku spadaju i pitanja budžeta, krivične odgovornosti, cena u marketima, zagađenja vazduha".
 
"Mi smo više puta naglasili da su članovi političkih stranaka pozvani na naše proteste isključivo u svojstvu građana. Imperativ je da oni ne dolaze sa svojim političkim tj. stranačkim obeležjima. Osećamo da bi povezivanje sa političkim strankama uništilo autonomiju naših protesta. Naši zahtevi su isključivo demokratske prirode, iza nas ne stoje nikakve ideologije. Nas povezuje želja za sistemom koji funkcioniše i u kom se poštuju Ustav i zakon", ističe studentkinja Prodanović.
Na pitanje šta raditi sa pojedinim navodima u javnosti da su studentski zahtevi politički, studentkinja kaže da jesu politički i objasnila u kom smislu.
 
"Pitanje budžeta, pitanje krivične odgovornosti - jesu politička pitanja. Isto tako su politička pitanja cene u marketima, zagađenja vazduha... Mi smo svesni građani svoje političke odgovornosti i pozivamo sve da se našoj borbi priključe, jer je ovo borba gde svako treba da shvati da je narod taj koji bira vlast. Onog trenutka kada mi odlučimo da nama ovaj sistem ne odgovara, tada ovaj sistem neće postojati. Sistem je nešto što je iznad i izvan svake vlasti. Vlast i partije dolaze i prolaze, a sistem je ono što treba da zadrži vlast da ostane u okvirima Ustava i zakona. Samim tim sistem mora biti nešto što je u službi naroda. Politika nije nešto što se tiče 250 poslanika u Skupštini, već se tiče svakoga od nas", navodi Prodanović.
Studenti će podržati svakog pojedinca i radnika koji na neki način snosi posledice usled podrške protestima ili stupanja u štrajk, navodi studentkinja, ali su se povukli na protestu podrške predsedniku sindikata kod EPS-a Dragoslavu Ljubičićiću, koji je dobio otkaz, onog trenutka kada je na skupu spomenuo svoju stranku. 
 
"U trenutku kad je Ljubičić pomenuo svoju političku partiju čiji je generalni sekretar, studenti su se osetili ugroženo jer insistiramo da nismo ideološki obojeni. Sve afilijacije sa političkim strankama bi narušile kredibilitet koji uživamo u narodu zato što smo u početku rekli da to nije nešto čime se mi bavimo. Mi imamo naše zahteve i time se bavimo", objašnjava Prodanović.
 
Dekan Ekonomskog fakulteta u Subotici prof. dr Aleksandar Čučković kaže da se studentski protesti primiču nekoj kulminaciji, da se na njima okuplja i sve veći broj građana, te da je politizacija nešto što će u jednom momentu morati da se desi.
 
"Kako bi se mogli ispuniti zahtevi? Mogli bi se ispuniti i da vlast ostane tamo gde jeste, što je jako teško jer nismo dobili nikakva uverenja da će se to dogoditi. S druge strane, siguran sam da se mora redefinisati pojam same politike, jer sve je ovo politika i naprosto to moramo prihvatiti. Stranački lideri su takođe političari, ali celo društvo je političko društvo. Nešto najlepše što se dogodilo u prethodna tri meseca jeste što su nam studenti skrenuli pažnju da smo svi mi politička bića i mi smo to prihvatili. Međutim, u nekom trenutku to će morati da dobije epilog, jer vlast se u normalnom društvu menja na izborima. Kako doći do tih izbora, to je političko pitanje. Nisam siguran da se to može uraditi samo tako što će se demonstrirati", kaže Čučković.
 
Studenti su bića na koja utiče politika, svi su punoletni i imaju pravo glasa, kaže student Državnog univerziteta u Novom Pazaru Amar Ličina.
 
"Mislim da ne bi trebalo toliko da studente i građane interesuje za koga će studenti glasati. To je za nas nevažno u ovom trenutku. Za nas je važno da budemo solidarni do potpunog ispunjenja svih zahteva. Važno je da se u vokabular srpskog jezika ubaci reč sistem, važno je da se u vokabular ubaci reč odgovornost i da naša država funkcioniše po tom principu", navodi Ličina.
On kaže da studenti zahtevaju sistem i da se protesti ne tiču direktno ni vlasti, ni opozicije.
 
"Ovi protesti nisu usmereni ka nenadležnim institucijama, već ka nečemu što je trajnije od svih političkih stranaka u Srbiji, a to su institucije koje treba da rade svoj posao i koje će trajati, a sad je trenutak da ih oslobodimo, studenti i građani zajedno", istakao je Ličina.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Dušan

    24.02.2025 09:14
    Sve je to lepo ali što ste dozvolili da drže reč?
    Kao nismo sa njima a tamo bjelogrlić i KEsič pripadnici Proglasa političkog opredeljenja...
    nemojte nas praviti majmunima.
    Neću ni SNS ni ove debile što su već bili u vlasti.
    Da ste bili kao i ja na protestu pa biste videli kako su ih izviždali...
  • Miki

    24.02.2025 09:08
    @Milan

    E Milane, ako misliš da profesori fakulteta, koji ih savetuju nemaju iskustva, onda si onako, baš ograničen.
  • Novosadjanka

    24.02.2025 09:05
    Politika je sve
    Sve je politika. Ali ne sme sve da bude stranacka politika. U tome je razlika. Sistem mora da bude potpuno nestranacki. A stranke samo mogu da kandiduju odbornike kao predstavnike naroda i eventualno ministre ali da budu strucni za oblast kojom ce upravljati.
    Kod nas je politicka stranka usla u najmanju poru drustva. U stambene zajednice, u mesne zajednice, u skolske odbore, da ne pricamo o sudstvu i tuzilastvu koji moraju biti nezavisni da bismo se mogli zvati drzavom. Ne mozemo imati demokratiju ako stranke rade kontrolu izbora, koja takodje mora biti nezavisna i nestranacka.
    U razvijenim zemljama sistem fukcionise koja god stranka da je na vlasti, a kod nas nista ne funkcionise ko god da je na vlasti.
    Mi imamo demokratiju sa Temua. Clanovi svake stranke ce uvek i iskljucivo raditi za interes stranke pa tek onda eventualno interes gradjana.
    Treba nam politika da bismo postigli ono sto postavimo kao cilj za drustvo, ali nam ne trebaju politicari da bismo mi sami znali sta hocemo i da bi neko strucno lice to sprovelo. U odnosu gradjana i struke, potpuno su nepotrebni politicari kao posrednici.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija