Obustava nastave u svetlu februarskog obračuna: Svesni rizika, svesni i cilja

Aleksandar Vinić iz Asocijacije škola u štrajku kaže da su nastavnici koji su ušli u obustavu nastave svesni rizika i ističe da je ono što rade važnije od materijalnog.
Obustava nastave u svetlu februarskog obračuna: Svesni rizika, svesni i cilja
Foto: Pixabay (ilustracija)
Ministarstvo prosvete uputilo je u ponedeljak, 24. februara, dopis školama o obračunu zarada za februar, pošto je prethodno najavljeno da će one biti smanjene prosvetnim radnicima koji su u štrajku ili obustavi nastave u skladu sa tim koliko su radili.
 
Istog dana, u brojnim školama u Srbiji nastavljena je obustava nastave koja u mnogima od njih traje od treće nedelje januara, kada je trebalo da počne drugo polugodište.
Nastavnici koji su u obustavi nastave, pozvali su prošle nedelje na novu petodnevnu masovnu obustavu. Prema rečima Aleksandra Vinića iz Asocijacije škola u štrajku, taj poziv je imao dobar odjek, naročito u Beogradu.
 
"Uključio se veliki broj škola. Prema nekim podacima koje imamo, u više od polovine škola u Beogradu je obustavljena nastava u potpunosti, u četvrtini se odvija nastava od 30 minuta, dok se u četvrtini časovi održavaju normalno", kaže Vinić za "Vreme".
 
Prema podacima njegove organizacije, nastava je obustavljena u oko 500 do 600 škola u Srbiji i oko 20.000 prosvetnih radnika, što je oko četvrtine zaposlenih u osnovnim i srednjim školama, ne ulazi u učionice.
Svesni posledica
 
Vinić ne očekuje da će još jedna u nizu najava, odnosno dopis koji su škole dobile o smanjenju plata, uticati masovno na nastavnike da se vrate u učionice.
 
"Mi svi koji smo ušli u obustavu rada, svesni smo rizika da u jednom trenutku ne dobijemo platu. To je rizik kog smo bili svesni i neće nas zaustaviti. Ono što radimo, važnije je od materijalnog", navodi on.
 
U učionicu se nije vratila ni Olivera Ljubojević, učiteljica iz Lazarevca. Ona ni narednih dana časove neće držati, ali kaže i da sigurno ima onih koji će popustiti pred smanjenjem zarade.
 
"Svi mi zavisimo od te plate i ne treba nikog osuđivati ako odluči da se povuče. Ja sam odlučila da istrajem. Žrtvovaću i pet plata ako će nam na kraju svima biti bolje", kaže ona.
 
"Kada sam 1999. počela da radim u septembru, prvu platu sam dobila tek u januaru, pa se preživelo", kaže ona.
 
Šta piše u dopisu Ministarstva prosvete školama
 
Ministarstvo prosvete uputilo je dopis svim osnovnim i srednjim školama u kome se precizira na koji način će biti obračunate zarade za februar 2025. godine, uz ostavljenu mogućnost korekcije zarade ako se nadoknade časovi.
 
U dopisu se navodi da su Vlada Srbije i Ministarstvo prosvete zauzeli stav da se zarada za januar isplati bez umanjenja za dane štrajka ili obustave nastave i da su svi prosvetni radnici dobili celokupan iznos plata za taj mesec. U vezi sa obračunom plata za februar, potrebno je da se broj časova rada za taj mesec obračunava prema evidenciji o ostvarenim efektivnim časovima rada za svakog zaposlenog u okviru četrdesetočasovne radne nedelje.
 
Ukoliko se umanjuju efektivni časovi rada za februar, potrebno je dostaviti plan nadoknade nadležnoj školskoj upravi najkasnije do 3. marta 2025, navodi se u dopisu Ministarstva školama.
 
Posle realizacije plana nadoknade, izvršiće se korekcija zarade za nadoknađene časove iz ovog meseca.
 
U dopisu nema pravnog osnova za smanjenje zarada, kaže za „Vreme” Dušan Kokot iz Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Srbije.
 
"Nastavnici koji su u obustavi nastave nisu u zakonskom štrajku prema odredbama Zakona o štrajku. Nastavnici su u obustavi nastave prema odluci koju je Ministarstvo prosvete donelo u decembru o tome da nije bezbedno ići u školu, kada je polugodište raniije završeno. Ne možeš da me teretiš za štrajk, ja nisam u štrajku. Malo brkaju pojmove, ali to je njihov problem", kaže Kokot.
Kako dodaje, njegov sinidkat će zaštititi pravo svih zaposlenih, tako što će pokretati tužbe protiv škola koje oduzmu plate zaposlenima bez disciplinskog postupka.
 
"Ukoliko Ministarstvo smanji zarade i pokrenemo postupke, dovode u opasnost budžet Republike Srbije, jer će uslediti masovne tužbe", objašnjava Kokot.
 
Kako dodaje, ukoliko zarade ne budu isplaćene, nastavnici nisu u obavezi da nadoknađuju časove, čime se, kako kaže, "ruši školska godina”.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Vučiću odlazi

    25.02.2025 21:58
    Dokle Vučić misli da zbog njega stoji cela Srbija ?
    Vučiću odlazi !

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija