
Srbiji milijarda dolara iz SAD: "Najviše u institucije kojima raspolaže većina na vlasti"
Dominantan deo donacija preko USAID-a i drugih američkih agencija završavao je u budžetu Republike Srbije, gde je njime raspolagala politička većina.
Od 2000. godine do danas, Sjedinjene Američke Države obezbedile su Srbiji razvojnu pomoć u ukupnom iznosu od preko milijardu dolara, saopštava Institut za evropske poslove.
Za period od 2012. do 2020. godine, otkad su na vlasti naprednjaci, Vlada SAD je donirala Srbiji više od 110,3 miliona dolara.
Vlast krije strane donacije
Iz Instituta za evropske poslove ukazuju na to da na zvaničnom sajtu Vlade Srbije, koji sadrži bazu podataka o međunarodnoj razvojnoj pomoći (ISDACON), trenutno nema podataka o donacijama SAD od 2021. godine naovamo.
"Prema dostupnim informacijama, podrška je nastavila da bude sličnog intenziteta, ali nije zvanično zabeležena, što postavlja pitanje transparentnosti trošenja ovih sredstava i opravdanosti njihovog preusmeravanja u budžet kojim upravlja politička većina", dodaju u Institutu.
Ukazuju i na to da od 2012. godine dolazi do pada američke pomoći, ali ne zato što su se odnosi Srbije i SAD pogoršali, već zato što više nije bilo potrebe za ogromnim infrastrukturnim projektima i direktnim budžetskim davanjima.
"Umesto toga, novac koji vlast prima od USAID-a i drugih američkih agencija preusmeren je ka sektorskim reformama – pre svega u oblasti javne administracije, pravosuđa i bezbednosti. Međutim, struktura trošenja se nije promenila – gotovo sav novac i dalje završava u budžetu Srbije, kojim raspolaže politička većina", poručuju u Institutu.
Na šta se trošio novac?
Kako se navodi u saopštenju, od 2000. do 2012. godine, američka pomoć bila je ključna za ekonomski opstanak Srbije, budući da su SAD, između ostalog, podržavale obnovu energetskog sistema uništenog zbog sankcija, uspostavljanje bankarskog sektora, kao i budžetska davanja kojima su isplaćivane zaostale plate, penzije i socijalna davanja, uključujući i dugove nastale oduzimanjem stare devizne štednje.
"U tom periodu, finansijska podrška bila je usmerena na osnovnu stabilizaciju države koja se nalazila u dubokom ekonomskom i institucionalnom kolapsu, a u čijem je urušavanju učestvovao i tadašnji ministar informisanja Slobodana Miloševića – Aleksandar Vučić", stoji u saopštenju Instituta za evropske poslove.
U analizi Instituta za evropske poslove navodi se i to da je u 2020. godini, Srbija od SAD primila 9,4 miliona dolara, od kojih je milion dolara poklonjeno za razvijanje vladinog programa e-Zdravlje, a skoro dva miliona dolara dodeljeno je Ministarstvu unutrašnjih poslova Srbije kroz Međunarodni kriminalističko-istražni program pomoći u obuci.
"Dalje, skoro 2,5 miliona dolara usmereno je na podršku reformi krivičnog pravosuđa u Srbiji i borbi protiv korupcije, dok je još skoro 2 miliona dolara otišlo Vladi Srbije za različite aktivnosti grupisane u tzv. 'superklaster podršku'. Od ukupne donacije u 2020, 300.000 dolara dodeljeno je i univerzitetima za istraživanja i studije, dok je preostali deo sredstava raspoređen na medije, medijske organizacije, studijska putovanja i najmanji deo organizacijama civilnog društva", navodi se u saopštenju.
Ekološki ustanak: Da se ispitaju i donacije Vladi Srbije
Pokret Ekološki ustanak zahteva o glavnog javnog tužioca VJT u Beogradu Nenada Stefanovića da izda nalog da se izuzme sva dokumentacija u vezi sa donacijama USAID-a Vladi Republike Srbije, kao i da se obave razgovori sa ministrima na okolnost trošenja sredstava iz donacija, unapred utvrđenih procedura trošenja sredstava USAID, kao i da li je postojala obaveza obaveštavanja donatora o namenskom trošenju tih sredstava.
Odnosno, Ekološki ustanak traži da se postupi na isti način kao što je učinjeno i sa nevladinim organizacijama u koje je jutros upala policija.
"Insistiramo da ovim zahtevom – naredbom bude obuhvaćena i Ana Brnabić, koja je bila angažovana u različitim američkim konsultantskim firmama koje su u Srbiji realizovale projekte finansirane od strane Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID)", navodi se u saopštenju.
Policijski upad u nevladine organizacije zbog USAID-a
Više javno tužilaštvo u Beogradu naložilo je da se od četiri nevladine organizacije u Srbiji izuzme sva dokumentacija u vezi sa donacijama USAID-a.
Ovo se dešava nakon što je nova vlast u SAD, koju predvode Donald Tramp i Ilon Mask, obeležila USAID kako kriminalnu organizaciju. Predstavnici vlasti i deo medija je potom krenuo u kampanju protiv civilnog društva, optužujući ih za rušenje ustavnog poretka. Organizacija CRTA je ukazala na to da su vest o upadu u njihove prostorije objavili tabloidi pre nego što je policija uopšte i stigla kod njih.
U saopštenju se navodi je po nalogu VJT policija jutros započela prikupljanje obaveštenja u vezi sa radom Centra za istraživanje, transparentnost i odgovornost (CRTA), Građanskih inicijativa, Centra za praktičnu politiku i Trag fondacije.
"Posebno odeljenje za suzbijanje korupcije VJT u Beogradu uputilo je zahteve za prikupljanje potrebnih obaveštenja Narodnoj banci Srbije i Upravi za sprečavanje pranja novca, kako bi se proverile novčane transakcije pomenutih nevladinih organizacija", naveo je glavni javni tužilac Nenad Stefanović.
Direktor Instituta za evropske poslove Naim Leo Beširi povodom upada policije u prostorije organizacija civilnog društva kaže da je "zloupotreba aparata prinude prema organizacijama civilnog društva je poslednji u nizu pritisaka na studente, njihovu borbu kao i građanske proteste".
"Građanske Inicijative, CRTA i druge organizacije, među kojima je i Institut za evropske poslove godinama podržavaju mlade i stare kako bi bili aktivni građani našeg društva. Autoritarni režim zastrašuje, opstruira rad i targetira, i podstiče mržnju prema predstavnicima civilnog društva kako bi opravdao svoje nelegalne radnje, nizak životni standard i šurovanje s organizovanim kriminalom. Ova borba nije samo naša, već i onih građana Srbije koji žele da njihova udruženja rade bez straha, prinude, iznude i pritisaka", naveo je Beširi.
On je pozvao građane da stanu u zaštitu organizacija, ali je pozvao i Evropsku komisiju, Evropski parlament, Savet i Delegaciju EU u Srbiji da "hitno preduzmu mere da zaštite branioce i braniteljke ljudskih i građanskih prava u Srbiji".
Građanske inicijative navode da je u pitanju nastavak nezakonitog pritiska na civilno društvo u Srbiji.
"Vladajuće strukture pokušavaju da implementiraju mehanizme zastrašivanja i progona bez usvajanja Zakona o stranim agentima, koji je ušao u skupštinsku proceduru, ali još nije formalno usvojen. Ovakva upotreba policije u političke svrhe predstavlja grubo zloupotrebljavanje državnih institucija za obračun sa neistomišljenicima i nastavak gušenja slobodnog i demokratskog delovanja u Srbiji", navode Građanske inicijative u saopštenju.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
VIDEO Uhapšene 24 osobe: Prale novac preko firmi koje se navodno bave otkupom sekundarnih sirovina
02.04.2025.•
0
Kraljevačka policija uhapsila je 24 osobe, dok će protiv još četiri biti podnete krivične prijave.
Šta je SVM poželeo od Vučića: Može mesta sekretara u novoj Vladi i da zemlja ne padne u anarhiju
02.04.2025.•
0
Predsednik Saveza vojvođanskih Mađara Balint Pastor izjavio je da je predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću preneo da ta partija i dalje nije zainteresovana za ministarske funkcije.
Bivša ministarka Jasna Matić oslobođena optužbe za zloupotrebu službenog položaja
02.04.2025.•
0
Apelacioni sud u Beogradu pravosnažno je oslobodio nakadašnju ministarku za telekomunikaciju Jasnu Matić.
Ne, Đoković ne kupuje bicikle studentima za put do Strazbura
02.04.2025.•
0
Prethodnih dana veliki broj ljudi podelio je sliku sa navodnom izjavom Novaka Đokovića da poklanja novac studentima koji putuju biciklima do Strazbura.
VIDEO: Napeto u Šapcu tokom sednice Skupštine opštine, guranje građana i obezbeđenja
02.04.2025.•
1
Tokom sednice Skupštine opštine Šabac došlo je do guranja između građana i obezbeđenja koje nije htelo da ih pusti da uđu u zgradu.
Više od 1.300 manipulacija o protestima za 40 dana - najviše na Alo, Informeru i Novostima
02.04.2025.•
1
FakeNews Tragač dokumentovao širenje dezinformacija o studentskim protestima i blokadama - tri portala odgovorna za više od polovine manipulativnih sadržaja.
Novi rekord u najavi: Vučić za prva tri meseca imao 141 obraćanje
02.04.2025.•
4
Portal Istinomer objavio je da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić tokom prva tri meseca 2025. godine imao 141 obraćanje ili uključenje na nekoj od televizija sa nacionalnom pokrivenošću.
Profesor međunarodnog prava: Slučaj "zvučnog topa" jedinstven u praksi Evropskog suda
02.04.2025.•
2
Evropski sud za ljudska prava dobio je odgovor države Srbije da li su na protestu 15. marta korišćeni sonični uređaji. Ovo su od suda zatražile nevladine organizacije koje još ne objavljuju odgovor.
DNEVNI KVIZ: 10 pitanja - koliko znate?
02.04.2025.•
3
Još jedan 021.rs dnevni kviz znanja je pred vama.
Dekanka koja je napadnuta nožem o Vučićevoj izjavi: Povreda nije bezazlena, a on skače sebi u usta
02.04.2025.•
10
Dekanka Filozofskog fakulteta u Nišu Natalija Jovanović rekla je da se oporavlja od napada nožem, da joj je ruka van funkcije, i ocenila da taj incident ima političke posledice.
U toku je pretres stanova i drugih prostorija na 84 adrese
02.04.2025.•
14
U toku je pretres stanova i drugih prostorija na ukupno 84 adrese, kod 82 lica.
Šta je Srbija potpisala sa Mađarskom: Vojni savez i odgovor na sporazum komšija ili nešto drugo?
02.04.2025.•
28
Ministri odbrane Srbije i Mađarske potpisali su dokument koji je poslednjih dana u medijima najavljivan kao početak vojnog saveza te dve zemlje.
Dekan Radovanović: Đukić Dejanović preti akademskoj zajednici, a nema moć da reši probleme
02.04.2025.•
4
Dekan Fizičkog fakulteta u Beogradu Voja Radovanović ocenio je da ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović preti akademskoj zajednici zato što ministarstvo nema moć da reši trenutnu krizu.
Vučić počinje konsultacije o novoj vladi, danas priča sa četiri liste
02.04.2025.•
6
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić danas, 2. aprila će početi konsultacije o formiranju nove vlade.
Uhapšen zbog napada na policajca u Beogradu: Zadao mu više udaraca
02.04.2025.•
2
D. S. (21) uhapšen je zbog sumnje da je na autobuskom stajalištu u Beogradu napao policajca.
VIDEO: Studenti pred ponoć blokirali kružni tok na Trošarini, odali poštu stradalima u Novom Sadu
02.04.2025.•
6
Studenti koji su sinoć na nekoliko sati blokirali kružni tok na Trošarini u Beogradu u 11.52 časa su sa 16 minuta tišine odali poštu žrtvama nesreće u Novom Sadu.
Preminula televizijska urednica i autorka emisije "Trezor" Bojana Andrić
02.04.2025.•
0
Televizijska urednica Bojana Andrić preminula je u 81. godini, prenela je Radio-televizija Srbije (RTS).
Istraživanje javnog mnjenja: SNS nije na 49,4 odsto kako tvrdi Vučić
01.04.2025.•
57
Uprkos izjavama Aleksandra Vučića da SNS raste rejting i da je u februaru iznosio 49,4 odsto, istraživanje jedne beogradske agencije, rađeno za deo vladajuće koalicije, pokazuje drugačije rezultate.
DNEVNI KVIZ: 10 pitanja - nisu za šalu
01.04.2025.•
12
Još jedan 021.rs dnevni kviz znanja je pred vama.
Ekonomski fakultet: Hitno saslušanje i krivična prijava protiv dekanke je pritisak na fakultet
01.04.2025.•
3
Ekonomski fakultet u Beogradu saopštio je da je dekanka Žaklina Stojanović danas saslušana u beogradskoj Policijskoj upravi, po nalogu Prvog osnovnog javnog tužilaštva.
Sindikat sudske vlasti najavio štrajk od 7. do 9. aprila
01.04.2025.•
4
Sindikat sudske vlasti saopštio je da će zaposleni u sudovima, tužilaštvima i zatvorima stupiti u trodnevni štrajk od 7. do 9. aprila zbog "neispunjenja zahteva za poboljšanje materijalnog položaja".
Komentari 23
Velikika
Лаки Лучијано
Eon
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar