
Lekari u Kraljevu u štrajku upozorenja: Zahtev i skidanje tajnosti sa nabavki tokom korone
Zaposleni u Opštoj bolnici "Studenica" i Domu zdravlja Kraljevo, doneli su odluku da 7. marta stupe u štrajk upozorenja, u trajanju od sat vremena.

Foto: 021.rs (ilustracija)
Kako piše Nova.rs, oni imaju četiri zahteva, među kojima je i rasvetljavanje afere helikopter, kao i skidanje oznake tajnosti sa svih nabavki tokom pandemije koronavirusa.
Štrajk upozorenja u dve ustanove trajaće sat vremena od 11.30 do 12.30 sati.
Medicinari su naveli da, osim što podržavaju studente, izlaze i sa zahtevima koji će pomoći da poboljšaju uslove rada koji su nedopustivi.
Oni traže i da se konačno reše afere, koje su nepravedno zanemarene, a koje su poput dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice u Novom Sadu, takođe, kako kažu, deo legla korupcije, piše Nova.rs.
"Izlazimo sa nekim novim zahtevima, a priključio nam se i Sindikat apotekarske ustanove u Kraljevu. Štrajkom želimo da podržimo studente, ali i da postavimo naše zahteve. Od 11.52 ćemo ćutati 15 minuta u znak pošte stradalima u Novom Sadu. Ovo je samo početak, a štrajk je bio neminovan, jer nam Republika ćuti. Naš izvršni odbor je odlučio da podržimo maksimalno ovaj poziv na štrajk 7. marta", kaže za Nova.rs dr Rade Panić, nekadašnji predsednik Sindikata lekara i farmaceuta Srbije, koji kao anesteziolog radi u kraljevačkoj bolnici.
Među zahtevima medicinara OB Studenica i DZ Kraljevo su: Neodložna primena važećeg Zakona o sistemu plata u javnom sektoru, ispunjenje svih zahteva studentskog protesta, skidanje oznake tajnosti sa svih nabavki tokom epidemije i objavljivane svih dokumenata i rešavanje afere "helikopter", kada je poginulo sedam osoba uključujući i bebu.
"Rasvetljavanje afere helikopter tražio je i Univerzitet u Novom Pazaru, a mi smatramo da je veoma važno konačno rešiti taj slučaj, u kojem su stradale i naše kolege anesteziolog, anestetičar, mala beba, ali i posada. Naša je obaveza da zahtevamo da se sazna zašto su ti ljudi poginuli", kaže dr Panić.
Oni takođe zahtevaju skidanje oznake tajnosti sa svih nabavki tokom epidemije.
"Govorio sam ranije i ponoviću, Al Kapone je pao na porezu, a Vučić će pasti na respiratorima. Kad bi javnost došla do dokumenata koja se tiču nabavke tokom pandemije, mnogi bi morali da odgovaraju. Mnogo je novca tu oprano. Mi ni danas ne znamo koliko je respiratora ušlo u državu tokom pandemije, a plaćeni su po basnoslovnim cenama. Plaćeno je mnogo više nego što je ušlo u zemlju. To je jako važno jer se radi o narodnom novcu, bilo da je kroz budžet za zdravstveno osiguranje ili iz poreza. Ogroman novac je potrošen", naglašava Panić.
Dok u bolnicama po Srbiji osoblje radi sa dotrajalom opremom, aparati u kovid bolnicama skupljaju prašinu, ističe on.
"Treba da se vidi i šta je konačno sa kovid bolnicama. Zašto nova, moderna oprema stoji neupotrebljiva, dok mi radimo sa dotrajalom opremom koja se neredovno održava. Tu je i fabrika vakcina i mnogo toga što bi trebalo razjasniti", kaže Panić za Novu.
Takođe, zdravstvene ustanove u Kraljevu rade u, kako kaže, "upitnim uslovima legalnosti".
"Opšta bolnica u Kraljevu 'Studenica' i Dom zdravlja, morali su biti spojeni u jednu ustanovu, sa jednim direktorom još u februara 2021. Tada je u Službenom glasniku objavljeno spajanje dve ustanove u jedno pravno lice. To je 20. februara 2021. stupilo na snagu. Mi i dalje, međutim, radimo u dve ustanove, sa dva v.d. direktora", objašnjava doktor.
On dodaje i da su među glavnim razlozima za štrajk uslovi rada, koji su nedopustivi za 21. vek.
"Da imamo inspekciju koja radi po zakonu, kraljevačka bolnica bi odavno bila zatvorena, pre svega zbog bezbednosti na radu. Imamo spalionicu medicinskog otpada, za koju se ne zna ko njom upravlja, ne zna se gde idu gasovi. Centralna ventilacija decenijama nije očišćena, pa kolege imaju zdravstvene posledice. Koksaki virus živi u ventilaciji, imamo čestu pojavu klostridije, posle koje bi određena odeljenja morala biti zatvorena, ali se to sve krije. Uzeti su brisevi iz centralne ventilacije i rezultati su bili pogubni, ali su falsifikovani, pa smo nastavili nesmetano da radimo. Operacioni stolovi su nam katastrofa, jer moramo sami da pazimo da ne padne uzglavlje na pacijenta, koliko je sve dotrajalo", opisuje stanje u ustanovi dr Panić.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Šta se do sada zna o skupu Vučićevog pokreta: Kvote i dolazak autobusima, velika zastava, zahtevi...
09.04.2025.•
0
Dve godine su bile potrebne da bi se Pokret za narod i državu registrovao.
Dvojac iz Kruševca uhapšen zbog krađe kutije sa dobrovoljnim prilozima iz hrama
09.04.2025.•
0
Policija u Lajkovcu uhapsila je O. V. (30) i R. V. (35) iz Kruševca zbog krađe.
U Savetu Evrope burna debata o Srbiji: Biljana Pantić Pilja dobila aplauz jednog poslanika
08.04.2025.•
4
U Savetu Evrope održana je debata o Srbiji, studentskim protestima i njihovim zahtevima.
Preminula žena povređena u udesu koji je izazvalo obezbeđenje Milana Radoičića
08.04.2025.•
3
Obezbeđenje Milana Radoičića izazvalo je 21. marta saobraćajnu nesreću na putu od Brusa do Kopaonika.
Slovenački novinar o Zoranu Jankoviću: Vučićev politički manevar, paralela sa Milanom Panićem
08.04.2025.•
1
Novinar Primož Cirman ocenio je kao unutrašnji politički manevar predsednika Srbije izjavu da je bilo reči o tome da gradonačelnik Ljubljane Zoran Janković bude politički angažovan u Srbiji.
Danica Grujičić: Bojim se da Macut neće moći mnogo da uradi, kao što nisam ni ja
08.04.2025.•
14
Bivša ministarka zdravlja Danica Grujičić rekla je da se boji da mandatar, doktor Đuro Macut, neće moći mnogo toga da uradi, kao što ni ona sama nije mogla.
DNEVNI KVIZ: 10 pitanja - negde ćete zapeti
08.04.2025.•
12
Pred vama je još jedan 021.rs dnevni kviz znanja.
Ministarstvo prosvete podnelo 37 prekršajnih prijava protiv fakulteta
08.04.2025.•
6
Ministarstvo prosvete podnelo je 37 prekršajnih prijava protiv visokoškolskih ustanova i odgovornih lica zbog neodržavanja nastave, potvrđeno je u Ministarstvu.
O šestom zahtevu studenata: Zaštitnik građana pokrenuo proceduru, direktor Urgentnog bez komentara
08.04.2025.•
7
Zaštitnik građana Zoran Pašalić izjavio je da će ispitati sve okolnosti koje su navedene u šestom zahtevu studenata.
Pobunjeni univerzitet o novom mandataru: Ne očekujemo da će zarobljene institucije početi da rade
08.04.2025.•
0
Pobunjeni univerzitet saopštio je da imenovanje novog mandatara za sastav Vlade Srbije nije put za rešavanje narastajuće društvene krize.
Đogović: Znalo se da će mandatar biti "protočni bojler" za želje sa Andrićevog venca
08.04.2025.•
1
Kandidat za novog premijera nije posebno iznenađenje, rekao je ekonomista Saša Đogović.
Koje su kvote za jug Srbije za skup u Beogradu?
08.04.2025.•
6
Srpska napredna stranka (SNS) u Leskovcu navodno mora da odvede 3.500 osoba na najavljeni miting u subotu u Beogradu.
Državljanka Hrvatske podržala studente pa proterana iz Srbije: U Beogradu ima porodicu
08.04.2025.•
25
Državljanki Hrvatske Arien Stojanović Ivković srpske vlasti su odlučile da uskrate gostoprimstvo posle 12 godina života u Beogradu, proteraju je iz zemlje i zabrane ulazak na godinu dana.
Sindikat sudske vlasti: Ministarka pravde preti zaposlenima u pravosuđu
08.04.2025.•
2
Više od sto sudija i tužilaca je danas, posle skupa članova Sindikata sudske vlasti u Beogradu, upozorilo da stavovi ministarke pravde predstavljaju pretnju zaposlenima u pravosuđu.
Brnabić: Osuđena sam da Đilasu platim 300.000 dinara, a nikada nisam pozvana na ročište
08.04.2025.•
8
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić kaže da nikada nije dobila poziv na ročište po tužbi predsednika SSP Dragana Đilasa po kojoj je osuđena da mu plati 300.000 dinara zbog tvrdnji koje je iznela.
Advokat koji je kažnjen zbog vređanja sudije izgubio slučaj u Strazburu
08.04.2025.•
2
Evropski sud za ljudska prava saopštio je danas da je advokat Čedomir Backović, koji je u Srbiji kažnjen zbog vređanja sudije, izgubio slučaj u Strazburu.
Pašalić razgovarao sa pritvorenikom koji štrajkuje glađu u Okružnom zatvoru
08.04.2025.•
0
Zaštitnik građana Zoran Pašalić razgovarao je danas sa pritvorenikom Okružnog zatvora u Beogradu koji štrajkuje glađu od 12. marta kada je priveden zbog incidenata na javnim skupovima.
Đukić Dejanović rekla za koliko će školska godina biti produžena
08.04.2025.•
9
Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović najavila je da će školska godina biti produžena za najviše pet dana.
Izmene u redu vožnje pojedinih putničkih vozova - uvedena dodatna zaustavljanja
08.04.2025.•
7
Kompanija "Srbijavoz" saopštila je da je došlo do izmena u organizaciji saobraćaja pojedinih putničkih vozova, koje se odnose na uvođenje novih zaustavljanja na pojedinim stanicama.
Dvanaestogodišnji dečak iz Obrenovca ranjen iz ručno pravljene vazdušne puške
08.04.2025.•
0
Dvanaestogodišnji dečak iz Obrenovca ranjen je u nedelju uveče iz ručno pravljene vazdušne puške.
Naprednjak među studentima, Informer i "audi" sakrivenih tablica
08.04.2025.•
22
Član SNS-a Vojin Lazarević neovlašćeno je snimao sastanak studenata u blokadi Saobraćajnog i Medicinskog fakulteta.
Komentari 18
Milan
Podiži Vućiću taj svoj tepih, svašta nešto si skrivao 13 godina od naroda.
martin
Sparta
sta nam tesko
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar