Lekari, pravosuđe, preduzetnici, kultura: Da li je štrajk stvarno propao, kako kaže Vučić?

Drugi po redu generalni štrajk održan je u Srbiji 7. marta.
Lekari, pravosuđe, preduzetnici, kultura: Da li je štrajk stvarno propao, kako kaže Vučić?
Foto: 021.rs
Na jednodnevnu obustavu rada građane su pozvali studenti u blokadama svojih fakulteta.
 
Građani su se tokom ovog dana pridružili protestnim šetnjama u njihovim gradovima, a neki su na jedan dan zatvorili svoje radnje, ordinacije ili druge privatne biznise. Simbolično, pred zgradom su se štrajku priključili i radnici Kolubare.
Stali su i lekari, zaposleni u pravosuđu, a simbolično i radnici Kolubare, piše N1, dok je predsednik Srbije Aleksandar Vučić procenio da je štrajk propao jer je sporo putovao do posla.
 
Kraljevački lekari i medicinsko osoblje izašlo je na sat vremena i obustavilo rad, kako bi digli glas zbog uslova u kojima rade, manjka ljudi, ali i malih plata.
 
"Mi smo ovde da kažemo da zdravstveni sistem ne funkcioniše. Mi smo ovde ispred nas, ispred svojih kolega, ispred pacijenata. Mi moramo da ostavimo neki temelj za budućnost, našim kolegama, studentima", kaže dr Bogdana Ćika, specijalistkinja ginekologije, za N1.
Stao i deo zaposlenih u sudstvu. Jednočasovnim protestom Sindikat sudske prakse ukazao na svoj nezadovoljavajući položaj i niska primanja.
 
"Ljudi su u kreditima, većina ima porodice i situacija izgleda bezizlazno u ovom trenutku i to je ono što je nas primoralo, pogotovo u svetlu toga da su određeni sektori u društvu dobili povećanje plata", smatra Nemanja Đurić iz Sindikata sudske prakse.
 
I Grčka je prošle nedelje stala, kako bi obeležila dve godine od teške železničke nesreće, za koju Grci traže odgovornost vlasti.
 
Ipak, grčki recept masovnosti u Srbiji je teško primenjiv zbog nedovoljno moćnih sindikata.
 
Ranka Savić iz ASNS za N1 kaže da su u pitanju "nejedinstvo, nesolidarnost i nedostatak želje da se izađe iz komfora i udobnosti pojedinih sindikata".
 
"To jeste sistematsko uništavanje položaja radnika i radnica, višedecenijsko sistematsko uništavanje njihovog položaja, njihovog dostojanstva, njihovog materijalnog položaja, bezbednosti na radu. To naravno sve potiče od krovnog antiradničkog zakona o radu", objašnjava Bojan Terzić iz Platforme solidarnost.
Kakav je bio efekat posle prvog štrajka?
 
Studenti su na prvi generalni štrajk pozvali 24. januara. Kako je 021.rs pisao, taj dan izdato je manje računa nego dva petka pre toga, kako na teritoriji Južnobačkog okruga tako i na teritoriji cele Srbije.
 
Tako je Južnobački okrug, kome pripada i Novi Sad, na taj dan imao 18 odsto manje izdatih računa nego petak pre toga, pokazuju podaci koje je 021.rs dobio od Poreske uprave.
 
Na dan štrajka izdat je 767.981 račun. Nedelju dana pre ta brojka iznosila je 931.428 računa, što je 163.447 računa više nego kad se štrajkovalo.
 
Broj izdatih računa na prostoru Južnobačkog okruga 10. januara bio je 837.126, što je nešto preko osam odsto više nego na dan generalnog štrajka.
 
Opširnije o efektima prošlog generalnog štrajka čitajte OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • napaka stvar

    08.03.2025 12:20
    Ne vilene oni bez 500 din
    u dzepu večć oni zbog kojih ovi nemaju ni 500 dindži.Njima je malo . Manje im kad imaju više još bi više.
  • Bot Detektor

    08.03.2025 11:50
    @Blaaaaaaaaaam
    "Bilo bi me sramota
    da nosim parolu kojom prozivam na nerad i uništenje privrede."

    A tebe i ove tvoje koji klikću nije sramota nepismenosti zato što vam Oskar daje pare?
    Neću vam reći šta ste pogrešili, sačekaću da ponovite, bagro jedna lopovska!

    SVIMA SU VAM RUKE KRVAVE!
  • Обсервер

    08.03.2025 11:08
    Не боли глава...
    Још не боли глава, кад непроизводна занимања замишљају да су у штрајку, или луфтигузи ! Боли глава, када стану пекари, месари, јавни превоз, комуналне службе и тд. Ови што штрајкују утичу на живот блокадама кретања оних, који раде !

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Ministar Bratina: Pad RTS-a bio bi državni udar

Ministar informisanja i telekomunikacija Boris Bratina kaže da bi trebalo ispitati "sve okolnosti koje blokiranje njihovog funkcionisanja prate", navodeći da bi "pad RTS imao smisao državnog udara".

Ko zapravo blokira RTS?

Blokada zgrada RTS u Takovskoj i na Košutnjaku, koju studenti i građani sprovode već šesti dan, odraz je velikog nepoverenja u javni servis, kao i dugogodišnjeg neprofesionalnog i politički pristrasn