Ova lista uključuje zemlje u kojima se građanski prostor ubrzano smanjuje. U prvom izdanju liste za 2025. godinu Srbija se nalazi u društvu četiri druge zemlje sa narušenim građanskim prostorom, Demokratske Republike Kongo, Italije, Pakistana i Sjedinjenih Američkih Država.
Brzi pad građanskih sloboda u Srbiji je alarmantan, od pravnog maltretiranja do otvorenog zastrašivanja, kritički glasovi su pod opsadom, izjavila je rukovoditeljka programa istraživanja građanskog prostora u CIVICUS-u Ine Van Severen.
"Uprkos ovim pretnjama, građani odbijaju da budu ućutkani. Masovni protesti i široka mobilizacija jasno pokazuju da zahtevi za odgovornošću samo jačaju – ljudi se bore za svoja prava", istakla je Van Severen.
Novu listu za praćenje objavio je CIVICUS Monitor, onlajn platforma koja prati najnovija dešavanja u oblasti građanskih sloboda, uključujući slobodu izražavanja, udruživanja i mirnog okupljanja, u 198 zemalja i teritorija.
Građanski prostor u zemljama kategorizuje se u pet nivoa: "zatvoren", "potisnut", "opstruiran", "sužen" i "otvoren".
Ocena "opstruiran", dodeljena Srbiji, označava srednji nivo ograničenja. Opisuje okruženje u kojem vlasti remete rad organizacija civilnog društva, demonstranti su izloženi prekomernoj sili, a nezavisni mediji i uređivačka sloboda ozbiljno su ograničeni.
"Vlada sve intenzivnije radi na suzbijanju kritičkih glasova. Zvaničnici i provladini tabloidi blate demonstrante i civilno društvo, podstičući na nasilje tako što ih etiketiraju kao 'državne neprijatelje'. Povećava se broj proizvoljnih hapšenja, slučajeva nezakonitog nadzora i curenja ličnih podataka", rekao je menadžer programa javnih politika u Građanskim inicijativama Uroš Jovanović.
Dodao je da ipak rastući obim antikorupcijskih protesta pokazuje odlučnost građana da se zalažu za promene.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar