Zaposleni već najavljuju ove tužbe protiv škola.
Udruženje sekretara osnovnih i srednjih škola naglašava da je zarada umanjena i sekretarima, šefovima računovodstva, administrativnim radnicima i pomoćnom tehničkom osoblju.
Ukazuju da za njih čak nije ni propisan minimum procesa rada, pa se naročito tu ne može razlučiti kojom logikom su se škole vodile za smanjenje njihovih zarada zbog štrajka.
"Kao pravnici koji se bave radnim pravom, možemo da anticipiramo da će ishod sporova biti u korist zaposlenih, a na štetu škole, uključujući i kamatu", navode oni.
Dodaju da će to "proizvesti velike troškove postupka, svaki od sporova iziskivaće i veštačenje, što će dodatno uvećati troškove, a na to se nadovezuju sudske takse i advokatski troškovi i nagrade".
Udruženje smatra da je jedini način da se spreče tužbe zaposlenih da se zaposlenima kojima je zarada umanjena u prvom delu, ovaj iznos vrati kroz drugi deo februarske zarade.
Ocenjuje da je veliki broj zaposlenih u školama koji mogu, izvesno uspešno, tužiti škole i poziva da se to spreči.
Istovremeno Udruženje naglašava da zaposleni do sada već znaju da je u Srbiji izvršeno potpuno neujednačeno postupanje škola kod umanjenja zarada, tako da postoje škole u kojima su svi zaposleni u potpunoj obustavi, a dobili su pun iznos zarade, dok postoje i škole gde su u istoj situaciji zaposleni ostali bez zarade.
U nekim školama zarada je umanjena zasposlenima koji su u zakonitom štrajku, dok u nekim drugim školama nije izvršeno umanjenje u istoj situaciji, ukazuje Udruženje i zaključuje da je neujednačeno postupanje posledica nedostatka propisa, kao i što Ministarstvo i školske uprave nisu izašle sa detaljnim uputstvom kako postupiti u svakoj pojedinačnoj situaciji.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 6
Nemanja
Ovo se dobija na sudu kao dobar dan jer "radni sat" po kom se obračunava isplata zarade i "školski čas" nisu jedno te isto.
Zimski raspust, za vreme kog nema nastave za učenike, je radan za sve zaposlene u školi, ne obračunava im se zarada kao da su na godišnjem odmoru nego redovno.
Dalje, jedini pravni način za umanjenje zarade jeste da se pokrene disciplinski postupak od strane direktora prema zaposlenom, u kom isti mora nedvosmisleno da dokaže da je zaposleni uradio nešto što predstavlja povredu radne obaveze. Isti podrazumeva i izvođenje dokaza i davanje izjava svedoka iz kolektiva, tako da tamo gde imaš više od dva nastavnika u obustavi (tj, u svakoj školi), piši u startu propalo, jer se svodi na rekla-kazala.
I na kraju, u tekstu koji komentarišeš a nisi ga pročitao lepo piše da zarade nisu isplaćene ni zaposlenima koji NISU u nastavi - spremačicama, majstorima/domarima, sekretarima, računovođama, bibliotekarima, pedagozima, psiholozima...Kako će tvoja ćaci "logika" objasniti da npr, spremačica koja svaki dan čisti školu, bez obzira da li u istoj ima dece ili ne, neće dobiti naknadu za posao koji obavlja?!?
Миле
Klara
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar