
Evroposlanici pozvali Fon der Lajen da pošalje poruku o prelaznoj vladi u Srbiji
Grupa evroposlanika iz više političkih grupa pozvala je danas predsednicu Evropske komisije Ursulu fon der Lajen da preispita svoj najavljeni sastanak sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.

Foto: 021.rs
Pozvali su je da umesto toga pošalje jasnu poruku da je Srbiji potrebna prelazna vlada.
Sastanak šefice Komisije sa Vučićem sledeće nedelje šalje zabrinjavajući i štetan signal, s obzirom na dubinu i težinu političke krize u Srbiji, napisali su evroposlanici u pismu Fon der Lajen.
Oni navode da se u Srbiji poslednjih meseci održavaju najveći protesti u istoriji zemlje na kojima građani izražavaju ogorčenje zbog sistemske korupcije i nedavne tragedije u Novom Sadu koja je odnela 15 života.
Ti protesti predvođeni studentima ističu zahteve javnosti za odgovornošću, transparentnošću i demokratskim reformama, što su vrednosti iza kojih stoji EU.
U pismu u koje je agencija Beta imala uvid navodi se da je kredibilitet EU na Zapadnom Balkanu već ozbiljno narušen u poslednjih deset godina i da ne čudi što na protestima u Srbiji nema zastava EU, s obzirom na broj neodržanih obećanja ili na podršku Unije stabilokratiji u odnosu na demokratske standarde.
"Sastanak sa predsednikom Vučićem u ovoj kritičnoj fazi rizikuje dalje dodatno jačanje percepcije da EU ignoriše demokratsko nazadovanje i ozbiljno otuđenje građana Srbije od EU", navodi se u pismu koje su potpisali evroposlanici iz redova Zelenih, Obnovimo, Levice i socijaldemokrata.
Dalje se navodi da progon kredibilnih partnera u civilnom društvu, politički vođene radnje tužilaštva i navodna upotreba nezakonite tehnologije za kontrolu mase dodatno ističu ozbiljnost situacije i da je zato održavanje sastanka sa Vučićem u ovom trenutku veoma problematično i pogrešno.
"Stoga vas pozivamo da preispitate ovaj sastanak i umesto toga iskoristite trenutak da pošaljete jasnu i snažnu poruku u ime EU - Srbiji je pod hitno potrebna prelazna vlada izbornog poverenja i građanskog jedinstva kako bi se vratilo poverenje javnosti i postavili temelji za zaista poštene i slobodne izbore", navodi se u pismu poslanika Evropskog parlamenta.
Sve drugo bi, kako se ističe u pismu, bila "medveđa usluga" demokratskim težnjama naroda Srbije i položaju EU u regionu.
"Srbija pripada Evropi i upravo u ovakvim trenucima moramo da pokažemo, kroz naše delovanje, da zaista podržavamo vrednosti i principe (EU)", naveli su evroposlanici.
Oni su zaključili da građani Srbije zaslužuju glasnu i jasnu poruku iz Brisela da EU stoji uz njih u njihovoj borbi za vladavinu prava, demokratiju i odgovornost.
Među 31 potpisnikom pisma šefici Komisije su i Vladimir Prebilič, Gordan Bosanac, Andreas Šider, Marjan Šarec, Matjaž Nemec, Irena Joveva, Tomas Vajc, Tineke Strike, Tejs Rojten.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Evropska komesarka: Konstruktivan sastanak sa Vučićem, Srbija da bude orijentisana ka EU
19.03.2025.•
0
Evropska komesarka za proširenje Marta Kos izjavila je večeras da je predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću ponovo iznela očekivanja Brisela.
Skoro dva meseca od ostavke: Vlada je u tehničkom mandatu, šta sad?
19.03.2025.•
0
Poslanici Skupštine Srbije danas su konstatovali ostavku premijera Miloša Vučevića.
Svetska akademska zajednica podržala studente u Srbiji i osudila upotrebu "zvučnog oružja"
19.03.2025.•
0
Stotine profesora iz sveta, među njima neka od najpoznatijih imena, podržale su danas svoje kolege i studente u Srbiji.
Četvorica maloletnika opljačkala i teško povredila muškarca u Beogradu
19.03.2025.•
0
Protiv četvorice maloletnika biće podnete krivične prijave zbog sumnje da su u Beogradu opljačkali i teško povredili 56-godišnjaka.
Studenti u blokadi Biološkog fakulteta: Posledice narušenog stanja Pionirskog parka ćemo tek videti
19.03.2025.•
3
Studenti u blokadi Biološkog fakulteta Univerziteta u Beograduizrazili su zabrinutost u vezi sa trenutnim stanjem zaštićenog područja i prirodnog dobra — Spomenika prirode "Pionirski park".
Uhapšeni zbog prevare: Varali firme od Sremske Mitrovice do Požarevca
19.03.2025.•
2
Policija u Kraljevu uhapsila je B. M. (40), odgovorno lice Privrednog društva "Marex Co" doo Beograd, zbog
sumnje na krivično delo prevara u obavljanju privredne delatnosti u saizvršilaštvu.
Prosvetari predali dopise sindikatima: Vreme pokazuje da ne rade u našu korist
19.03.2025.•
0
Prosvetni radnici iz neformalne zajednice osnovnih i srednjih škola "Puls" predali su danas dopise u dva reprezentativna sindikata u Beogradu.
BIRN: Srpska policija 2023. godine koristila zvučno oružje za prisilno iseljavanje izbeglica
19.03.2025.•
6
Istraživački portal BIRN preneo je da je srpska policija već koristila "uređaj sličan oružju za proizvodnju zvuka" prilikom prisilnog iseljavanja izbeglica iz napuštenog objekta u predgrađu Sombora.
Srbija se uskladila sa četiri spoljnopolitičke odluke EU: Pogledajte koje dve su bile problematične
19.03.2025.•
0
Srbija se nije uskladila sa dve od šest novih spoljnopolitičkih odluka EU vezano za rusku agresiju na Ukrajinu, a jeste sa četiri koje se odnose na Siriju, Sudan, Zimbabve i Ukrajinu.
Dovoljan klik da neko izgubi prava: Više od 60.000 građana ostalo bez socijalne pomoći
19.03.2025.•
2
Prvog marta ove godine navršile su se tri godine od početka primena Zakona o socijalnoj karti.
Poverenica: Prošla godina protekla u atmosferi tuge i straha, sada još veće tenzije i podeljenost
19.03.2025.•
3
Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković objavila je izveštaj o stanju u toj oblasti za 2024. godinu.
Crveni krst Srbije prikuplja pomoć za porodice stradalih i povređenih u Severnoj Makedoniji
19.03.2025.•
1
Crveni krst Srbije pokrenuo je danas akciju prikupljanja novčane pomoći za porodice nastradalih i povređenih u požaru u Kočanima u Severnoj Makedoniji.
Obrenovčani priznali krivicu za napad: Gađali pomoćnika predsednika opštine jajima
19.03.2025.•
0
Dva muškarca iz Obrenovca, osumnjičena za napade na pomoćnika predsednika te opštine zaključili su sa Višim javnim tužilaštvom (VJT) u Beogradu sporazum o priznanju krivicu.
Odbornik Kreni-promeni koji se sumnjiči na napad na "studenta koji želi da uči" pušten na slobodu
19.03.2025.•
3
Novobeogradski odbornik pokreta Kreni-promeni Željko Latas pušten je danas na slobodu.
Tužilaštvo radi po nalogu "predsednika Ćacilenda": Vučić rekao šta je istina, oni potvrđuju
19.03.2025.•
19
Iz do sada prikupljenih izveštaja proizlazi da od strane svih organizacionih jedinica i pripadnika obezbeđenja protesta nije upotrebljen "zvučni top", saopštilo je Prvo osnovno tužilaštvo.
Prva presuda u slučaju "Ribnikar": Roditelji maloletnika i škola da isplate višemilonske iznose
19.03.2025.•
2
Viši sud u Beogradu danas objavio je danas prvostepenu presudu u slučaju "Ribnikar".
U Srbiji zbrinuto 30 pacijenata iz Kočana, njihovo zdravstveno stanje teško
19.03.2025.•
1
U vojnim i civilnim zdravstvenim ustanovama u Srbiji trenutno je zbrinuto 30 pacijenata koji su teško povređeni u požaru u Kočanima, u Severnoj Makedoniji, saopštilo je Ministarstvo odbrane Srbije.
Evroposlanica o Vučićevom ulasku na intenzivnu negu: Svi koji brane, da se zapitaju šta je s njima
19.03.2025.•
9
Evroposlanica Irena Joveva ocenila je danas da potrebna međunarodna, nezavisna istraga o tome šta je izazvalo paniku i stampedo učesnika protesta u Beogradu.
Društvo građevinskih konstruktera Srbije: Obustaviti potpisivanje projekata
19.03.2025.•
1
Društvo građevinskih konstruktera Srbije (DGKS) pozvalo je svoje članove i druge građevinske inženjere konstruktere na jednodnevnu obustavu potpisivanja projekata, u petak 21. marta.
Dačić o LRAD uređajima: Vodi se kao audio-oprema, jači zvučnik
19.03.2025.•
117
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić, govoreći o LRAD uređajima, kaže da je reč o tehničkim sredstvima za pojačavanje zvuka.
Komentari 5
Х
Bane
Slavica
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar