Španski list: Istorijska buna u Srbiji proklijala i u institucijama vlasti

Istorijska buna studenata i građana Srbije protiv "korumpiranog, klijentelističkog režima" ne popušta i njeno seme je proklijalo i u institucijama vlasti, piše španski list "Periodiko".
Španski list: Istorijska buna u Srbiji proklijala i u institucijama vlasti
Foto: 021.rs
"Periodiko" ukazuje na to da Rusija, Amerika, ali ni Evropska unija nisu podržali demonstrante u Srbiji i navodi da je "Evropska unija ušančena iza nemačkog stava da se očuva na vlasti osoba za koju se misli da je manje zlo".
 
Oni koji odlučuju u EU, kaže španski dnevnik, "veruju da (srpski predsednik Aleksandar) Vučić ima snage da održi stabilnost u regionu, naročito kad je reč o sukobu oko Kosova, a u doba ukrajinskog rata".
 
"Pomirljive izjave evropskih vođa u tom smislu su jako razočarale demonstrante u Srbiji" , predočava španski list.
"U Srbiji je nastala drugačija stvarnost, jer su se odrasli građani pridružili mladima, uprkos propagandnoj mašineriji i napadima vlasti, koje su optužene da su čak upotrebile zvučni top da bi razbile demonstrante", navodi "Periodiko".
 
U opširnoj analizi španskog lista dodaje se da, "uprkos tome, istraživanja javnog mnenja pokazuju da preko 60 odsto građana podržavaju proteste, a njima su se priključili široki slojevi društva".
"Priključili su se ne samo profesori, intelektualci, umetnici i poznate ličnosti, poput svetske zvezde Novaka Đokovića, već i rudari, radnici, učitelji, mali preduzetnici, taksisti, sindikalisti, radnici u sektoru usluga i poljoprivrednici, dakle razni slojevi društva i ugrađene su i teme koje ih tište, kao što je očuvanje prirodne sredine i sve veći jaz između bogatih i siromašnih", primećuje "Periodiko".
 
Španski dnevnik napominje da "buna još uvek nije uspela da razbije Vučićevu vlast, utemeljenu na klijentelističkom sistemu državnih zvaničnika, malih političkih šefova, onih koji drže poluge u ekonomiji i međusobno dele javno-privatna sredstva zemlje".
 
"Ta grupa nije većinska u Srbiji, ali još uvek se drži zbog nesposobnosti rasparčane opozicije da ponudi alternativu", dodaje "Periodiko".
 
U tekstu se primećuje da je ipak sve više protesta u nekim telima države, uključujući Radio Televiziju Srbije, o čemu posebno govori štrajk solidarnosti Darka Špera u Radio televiziji Vojvodine, koji je podržao studentske zahteve i osudio izveštavanje javne televizije koja širi propagandu vlasti.
 
"Periodiko" takođe navodi da je došlo i do štrajka u delu srpskog pravosuđa uz objašnjenje advokata Rodoljuba Šabića da su "sad stvari u zemlji dovedene do trenutka kad se mora dogoditi promena".

Španski list zaključuje rečima Šabića da je "sadašnji režim, što pokazuju ubedljivi svetski izveštaji i podaci, Srbiju je urušio među najkorumpiranije zemlje, sa jednom od najviših stopa organizovanog kriminala, najslabijim delovanjem pravne države, najgorim stanjem slobode štampe i pretvorio je u jednu od najsiromašnijih zemalja u Evropi".

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Fredy

    23.03.2025 18:20
    Hvala Špancima na širenju istine. Sve je lepo objašnjeno.
  • Slobodan

    23.03.2025 17:55
    Uzdrzanost EU u osudi aktuelnog rezima nas sve vise udaljava od EU. A EU ne zeli da u krajnjoj liniji anti EU rezim (zagovornici vojne intervencije na Kosovu a i Metohiji, ProPutinski rezim, i slicno) dodje na vlast. Gde je tu logika?
  • Das Auto

    23.03.2025 17:48
    Drekfreseri
    Manje zlo?
    Dakle ko god je na vlasti u Srbiji je zlo. Posledično je i sam narodama zlo?
    To dalje implicira da bi nemcima najviše odgovarala njihova vlast u Srbiji.
    Šarmantno.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Portparolka EU: Ne stojimo iza protesta u Srbiji

Evropska unija ne stoji iza protesta u Srbiji koji bi mogli da budu tema predstojeće radne večere predsednika Aleksandra Vučića i najviših zvaničnika Unije, izjavila je portparolka EK Paula Pinjo.