Bečki ekonomski institut očekuje promenu vlasti u Srbiji, a potom rast BDP-a

Bečki ekonomski institut očekuje promenu vlasti u Srbiji krajem ove ili početkom naredne godine, potom rast bruto domaćeg proizvoda (BDP).
Bečki ekonomski institut očekuje promenu vlasti u Srbiji, a potom rast BDP-a
Foto: Beta (Miloš Miškov)
"Nismo još objavili najnovije projekcije, trenutno ih spremamo, ali ćemo smanjiti prognoze za rast BDP-a ove godine, malo, a povećati iduće dve godine. To je zbog protesta i političkih promena - vidljivo je da je ekonomska aktivnost u prvom kvartalu malo usporila, ali su naša očekivanja takođe da će ili do kraja ove godine ili početkom sledeće doći do promene vlasti, pa će onda rast biti malo veći", rekao je ekonomista za balkanske zemlje u Bečkom institutu za međunarodne ekonomske studije Branimir Jovanović, a prenosi Nova ekonomija.
 
Dodao je i da globalna dešavanja, oko trgovinskog rata, svakako imaju uticaj na ekonomske pokazatelje u Srbiji.
Narodna banka Srbije (NBS) je u poslednja dva meseca smanjila devizne rezerve kojima se dinar brani od evra. Od početka 2025. godine do kraja februara, NBS je neto prodala 745 miliona evra, pri čemu je u januaru bila neto prodavac 420 miliona evra, dok je u februaru ova prodaja smanjena na 325 miliona evra. Prošle godine je delovala u suprotnom smeru pa je NBS je neto kupila 2,7 milijardi evra da bi održala kurs.
 
"Devizne rezerve su se malo smanjile u januaru i februaru, i dinar je malo oslabio, na 117,2 za evro. To je takođe zbog nepovoljnog ekonomskog stanja, ali ne očekujemo neke drastične promene. Ipak su rezerve na dobrom nivou - oko sedam meseci uvoza, što je puno više od grubog pravila da treba da budu bar tri meseca. Dinar će verovatno malo dodatno oslabiti, ali ne više od 117,5 za evro", rekao je Jovanović.
Ove godine Srbiju očekuje zaduživanje u vidu evroobveznica do dve milijarde evra, domaće emisije do 2,1 milijarde evra i zajmova iz komercijalnih izvora do 3,1 milijarde evra, što će stvoriti pritisak na ionako visok javni dug, a kada je u pitanju njegov udeo u BDP-u. Kada se smanjuje BDP, automatski udeo javnog duga u njemu raste. Srpska Vlada je i organizovala dva puta u jeku protesta emisije domaćih hartija od vrednosti.
 
"Fiskalno stanje takođe deluje stabilno. Deficit će verovatno biti malo viši nego što je ranije očekivalo, ali neće premašiti tri odsto BDP-a. Javni dug će porasti za jedan do dva procentna poena, ali će ostati ispod 60 odsto BDP-a", naveo je Jovanović.
 
Budžetski deficit za ovu godinu planiran je na tri odsto, ali su se davanja iz budžeta u međuvremenu znatno uvećala zbog nepredviđenih zahteva u vidu studentskih kredita, školarina, plata za obrazovanje, sankcija NIS-u i potencijalnih drugih.
 
S obzirom da zemlja ima savetodavan aranžman sa MMF-om koji zahteva da javni dug bude ispod 50 odsto BDP-a, ostaje da se vidi koliko će i da li ovaj plafon biti probijen, piše Nova ekonomija.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Selo

    27.03.2025 08:00
    U,bre!?!
  • Goran

    26.03.2025 18:38
    Do kraja godine
    U poslovnim krugovima Srbije predvidja se da ce Vucic najkasnije do kraja godine dati ostavku i otici iz Srbije. Svima je dosadio, ne moze od njega da se dise.
  • Сељак са 5 звезда

    26.03.2025 18:14
    Истина је 100 посто
    Истина је шта институт очекује, али има јако много кукоља, али би се то обистинило кад би скоро све из државне службе похапсили. Јако мало има поштених људи који нису руке укаљали. Село од 1000 становника треба ухапсити 3 човека ( председник месне заједнице +2 човека ), градић од 10000 требало би ухапсити 30 људи ( председник општине +29 људи ); град од 100000 људи( градоначелник +2999)...
    Не треба нам хапшење трговаца житом, одговорног у задрузи приватној, то треба после похапсити- то су ситни лопови. Ови први штете угледу државе и изазивају мржњу грађана и огорчење.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija