Slučaj "zvučnog topa": Šta može sud u Strazburu?

Evropski sud za ljudska prava zatražio je od Republike Srbije odgovore na pitanja o mogućoj upotrebi soničnog oružja na protestu u Beogradu.
Slučaj "zvučnog topa": Šta može sud u Strazburu?
Foto: 021.rs
U saopštenju koje je dostavio Beogradski centar za ljudska prava navodi se da je Srbiji dat rok da se do 31. marta ove godine izjasni o tome da li su korišćena nedozvoljena sredstva protiv demonstranata, koji je pravni osnov za navodno korišćenje takve vrste oružja i koje su mere zaštite od arbitrarne upotrebe takvih sredstava, prenosi Vreme.
 
U podnesku koji je upućen Sudu u Strazburu za izricanje privremenih mera, organizacije civilnog društva su ukazale na činjenicu da je tišina za stradale u Novom Sadu nasilno prekinuta upotrebom "još uvek nepoznatog i opasnog soničnog ili drugog sličnog sredstva, koje je izazvalo telesno povređivanje, veliko uznemirenje, paniku i stampedo okupljenih".
Dodaje se da se tim organizacijama javilo više od 4.000 građanki i građana Srbije koji su svedočili o tome šta se desilo i prijavili niz zdravstvenih tegoba, telesnih povreda, fizičkih i psihičkih problema i/ili simptoma.
 
Sud u Strazburu je takođe od građanki i građana koji su se obratili Sudu zatražio da, do 31. marta 2025. godine, dostave konkretne informacije, posebno u vezi sa zdravstvenim stanjem i posledicama po zdravlje koje su pretrpeli.
 
Šta sve može sud u Strazburu?
 
Marko Milanović, profesor međunarodnog prava na Univerzitetu u Redingu i bivši potpredsednik Evropskog udruženja za međunarodno pravo, objašnjava za Vreme kakve mere sud u Strazburu može da izrekne u ovom slučaju i kolike mogu biti posledice po Srbiju.
"Odluke Evropskog suda za ljudska prava, uključujući i one koje podrazumevaju neke privremene mere su obavezujuće za Srbiju i donose se na osnovu Člana 39 Poslovnika suda", pojašnjava
 
Kako dodaje, "u dosadašnjoj praksi, Srbija je ovakve odluke manje-više poštovala. Do sada su se odluke uglavnom donosile u slučajevima u kojima nekom licu preti deportacija".
 
Posledice koje Srbija može da snosi ukoliko ne ispoštuje odluke suda, jesu pre svega da sud u nekoj presudi utvrdi da je do kršenja odluke došlo i da zbog toga traži dodatnu naknadu štete. Druga posledica je da na dalje raspravu o slučaju vodi Komitet ministara Saveta Evrope.
 
"Ovaj komitet može da utvrdi da Srbija ne poštuje obaveze koje ima kao članica Saveta Evrope. Ako, u slučaju korišćenja soničnog oružja, Srbija ne da potpune i ispravne podatke, sud će izreći potrebne mere. Evropski sud nikako neće biti zadovoljan nepotpunim saopštenjem od dva paragrafa", navodi sagovornik nedeljnika Vreme.
 
Hitnost postupka
 
Milanović za Vreme dodaje da javnost mora imati u vidu da se radi o jednom veoma hitnom postupku, te da je ovakva vrsta postupka veoma retka.
 
Upravo zbog hitnosti, nevladine organizacije su se direktno obratile sudu u Strazburu, obično poslednjoj instanci u pravnim procedurama, do koje slučaj dolazi tek kada se iscrpe sve mogućnosti nacionalnih pravosudnih organa.
"Slučajevi ovakve tematike i ovolike političke osetljivosti, nisu nešto što je sud do sada imao u svojoj praksi u mnogo navrata. Ne možemo da predvidimo odluku suda, ali Srbija mora tu odluku da poštuje", ističe Milanović.
 
Zaključuje da čak i ukoliko sud u Strazburu ne donese nikakvu meru, to nužno ne znači da nema prostora za dalji rad na slučaju, niti da sigurno nije došlo do korišćenja soničnog oružja.
 
Za to vreme, predsednik Srbije tvrdi da je u Briselu u utorak najvišim zvaničnicima Evropske unije (EU) preneo da na protestu u Beogradu 15. marta "nije bilo upotrebe zvučnog topa" i da su srpske vlasti spremne da EU to proveri.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Koča

    27.03.2025 14:01
    Inovacije
    I to je bio poseban, AI zvuk, koji poštuje saobraćajne propise. Kako je to očigledno? Tako što je u tom momentu bilo zeleno svetlo, kretao se brzinom dozvoljenom u gradu i išao je samo do ivičnjake (jer svaki AI zvuk zna da ne sme da se vozi po trotoaru). Respekt
  • Koča

    27.03.2025 10:40
    Inovacije
    Prvo treba otkriti kako i koji zvuk može toliko sporo da se kreće. To će biti veliki napredak u nauci a ovo je jedan herojski doprinos tome. Zvuk koji se kreće oko 30-40 na sat može biti praktično primenjiv. Hoće li i sada probijanje brzine zvuka biti na oko 30-40 na sat i imaćemo nadzvučne automobile?
  • Da

    27.03.2025 07:15
    u Srbiji koja se diči junaštvom svojih predaka, ima junaka na funkcijama u MUP-u, interventnoj, bia, žandarmeriji, vojsci koji imaju m**a da javno kažu istinu ko, kako, zašto, po čijoj naredbi je upotrebio zabranjeno oružje protiv demonstranata koji su stajali odavajuci počast nevinim žrtvama, nebi bilo potrebe razglabati o medjunarodnim istragama fsb, fbi i praviti aferu na medjunarodnoj sceni. Pa "junaci" evo, poziva vas narod da "guknete" ili barem nazovite sami sebe pravim imenom - kukavica.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Predsednica Narodne skupštine podržala Informer

Predsednica Skupštine Srbije i funkcionerka vladajuće SNS Ana Brnabić ocenila je da je protest studenata i građana ispred Informera "nedopustiva vrsta pritiska i pretnji prema bilo kom mediju".