Počela inspekcijska kontrola fakulteta u blokadi: Evo do kad će trajati i kolike su kazne

Pomoćnik ministra prosvete za visoko obrazovanje Aleksandar Jović rekao je da je u utorak započet nadzor nad visokoškolskim ustanovama koje nisu odgovorile na dopis Ministarstva prosvete od 17. marta.
Počela inspekcijska kontrola fakulteta u blokadi: Evo do kad će trajati i kolike su kazne
Foto: 021.rs
U tom dopisu je Ministarstvo tražilo informaciju o tome da li se na fakultetima izvodi nastava i organizuju ispiti, a taj nadzor će, kako kaže, trajati do 25. aprila.
 
Jović je za Tanjug precizirao da su izdati nalozi u kojima je zatraženo od visokoškolskih ustanova šta treba da dostave Ministarstvu prosvete i u kom roku i da inspektori ne idu u te ustanove fizički.
Ministarstvu prosvete je ranije od 114 visokoškolskih ustanova na upit odgovorilo 68 fakulteta, 38 ih je zvanično obavestilo da zbog blokada studenata ne izvode predavanja u svojim ustanovama, a 46 nije poslalo odgovor.
 
"Od 46 ustanova koje nisu odgovorile na inicijalni dopis Ministarstva prosvete, na adrese 38 ustanova upućen je dopis kojim je tačno zatraženo šta treba da dostave i u kom roku. Neke ustanove su već juče, u toku dana, dostavile ono što je traženo od njih", rekao je Jović.
On je dodao da očekuje da će i pokrajinska inspekcija danas započeti nadzor nad osam ustanova koje su na teritoriji Vojvodine.
 
Na pitanje da li će se vršiti inspekcijski nadzor i nad fakultetima koji su odgovorili da su doneli odluku o štrajku, Jović je kazao da se i nad njima vrši specifičan nadzor uz pomoć inspekcije rada.
 
"Prema obaveštenjima koje smo dobili od tih ustanova, uočili smo da to nije štrajk u skladu sa Zakonom o štrajku i Uredbom o minimumu procesa rada na fakultetima i univerzitetima. U tom postupanju zatražili smo i pomoć inspekcije rada koja treba da utvrdi da li je štrajk u skladu sa zakonom ili nije, odnosno da li su ispunjene sve one norme koje su u skladu sa zakonom o štrajku, a naše je da utvrdimo da li je takva ustanova u minimumu procesa rada koja je definisana uredbom o minimumu procesa rada", objasnio je Jović.
 
Kako kaže, uočeno je da ustanove to nisu ispoštovale, pa se njima nalažu mere ili da uspostave rad ili da obezbede minimum procesa rada zavisno od toga da li je štrajk u skladu sa zakonom ili nije.
 
Na pitanje šta će se dalje dešavati ukoliko visokoškolske ustanove koje već nisu odgovorile ponovo ne odgovore na dopis, Jović kaže da Ministarstvo prosvete ne očekuje da ustanove neće odgovoriti na zahtev prosvetne inspekcije, ali je pitanje kakvi će odgovori biti.
 
"Ono što svaka ustanova mora da zna, prekršaj o kom se govori, a to je neodržavanje nastave, kažnjava se sa 200.000 do dva miliona dinara po visokoškolskoj ustanovi, odnosno za odgovorna lica od 50 do 150 hiljada dinara", rekao je Jović.
Navodeći da inspekcijski nadzor traje od 25. marta do 25. aprila ove godine, Jović ukazuje da je svaka ustanova pojedinačno dobila rok u kome treba da odgovori.
 
"U slučaju da ne odgovori, preduzimaće se dodatne radnje. Takođe, u zavisnosti od toga kakvi su odgovori, prosvetni inspektori će izdati odgovarajući zapisnik i naložiti mere ustanovama da otklone nepravilnosti", rekao je Jović.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Sadjanin

    27.03.2025 13:01
    Gde je prosvetna inspekcija da ispita silne doktorate nakon 6 meseci studiranja. Sada su vecina frizera, sofera, zidara doktori nauka na direktorskim pozicijama. Pozavrsavali trogodisnju srednju skolu pa doktorirali nakon pola godine, kako da ne.
  • Čiča

    27.03.2025 12:50
    @Istina
    Što "volem" ovakve dušebrižnike. Ispočetka kreneš usrano da sereš po celoj akademskoj zajednici, a onda kažeš studentima da paze koga biraju. Pa ako nisi znao ( a znao si) dekane je postavio upravo prCdnik. Oni i dalje ne slušaju niti svoje studente, niti profesore kao niti nenastavno osoblje. Šta to znači, pa rade onako kako im "centrala" kaže. E kada dekani popuste ili kada ih smenimo, onda će se odblokirati i rektorat pa možemo da idemo dalje. Saglasan sam da studenti trebaju da studiraju, ali pitanje je pod kakvim uslovima. Ovo sada je neizdrživo, jer su i škole i fakulteti devastirani, pokradeni i osiromašeni tako da retko koja/i ima poštenu laboratoriju. A šta misliš ko je kriv za sve to? Studenti sigurno nisu! Oni su budućnost Srbije. Hvala im na otvaranju očiju običnog i nesrećnog narod. Pod onim nesrećan, ne mislim na ove skotove i lopove privržene vrhuški.
  • @Profa

    27.03.2025 12:32
    O, sada smo posle pravljenja spiskova neistomišljenika stigli i do pravljenja spiskova onih koji rade svoj posao za koji su nadležni, a sve jer u ovom trenutku vam ipak ne odgovara da institucije rade svoj posao? Sa vama nam se smeši lepa budućnost.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Rektor Đokić: Univerzitet nije ispostava vlasti

Rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić poručio je da je "bilo i biće izazova koji se pred univerzitet postavljaju, kao što je bilo i biće pokušaja vlasti da univerzitet svedu na svoju ispostavu".