Prof. Milivojević: Režim je pao, ali je pitanje koliko ćemo se mrcvariti dok im to objasnimo

"To što još nije potvrđena optužnica za tragediju u Novom Sadu je najbolja slika ove vlasti i njenih pokušaja da po svaku cenu izbegne odgovornost."
Prof. Milivojević: Režim je pao, ali je pitanje koliko ćemo se mrcvariti dok im to objasnimo
Foto: Screenshot (Youtube/Dnevnik)
Tako je za N1 ocenila profesorka Fakulteta političkih nauka Snježana Milivojević.
 
"Oni su skupina koja je došla na vlast i koja na sve načine izbegava da se suoči sa posledicama svega što su činili. Čak i po cenu ljudskih života i kada to, kao sada, cepa naše društvo. Iza režima lične vlasti oni štite lične privilegije bez obzira na cenu koju društvo plaća i oni i iz tih okolnosti profitiraju. To je na dugi rok neodrživo. I bez obzira na to što svima nama, u normalnom svetu, sve to izaziva sentimente od besa pa do nade koju su studenti probudili, istorijski gledano režim je pao, a pitanje je samo kolika će biti cena i koliko ćemo se kao društvo mrcvariti pokušavajući da im objasnimo da ne mogu da izbegnu istorijsku odgovornost", rekla je Milivojević.
Veliki protest 15. marta je bio prelomni trenutak, i za profesorku Milivojević je tog dana počela "faza raspleta".
 
"Sve ranije strategije i selektivni teror koji je vlast primenjivala pre 15. marta, sve se promenilo kada je taj zvučni top 'oglasio' nameru vlasti da krene u radikalniju fazu. Vlast je ta koja radikalizuje proteste i konflikte, dok studenti i građani pružaju radikalno nenasilan otpor. Mislim da ceo set protestnih praksi koje studenti sve vreme sprovode govori o tome da oni ne žele nikome ništa da učine nažao i da na taj način, nenasilno, hoće da dođu do svojih ciljeva", rekla je u Milivojević.
Ona navodi i da sve što vlast radi radikalizuje otpor kod ljudi.
 
"Vidimo da ni jedna skupština ni jedne lokalne zajednice više ne može da se održi bez policije. Ova kriza je ušla u fazu policizacije i policija je sada ključni akter za funkcionisanje sistema. U pitanju jeste mala radikalizacija protesta građana od 15. marta, i mislim da je vlast beskrajno iznenađena ne samo jajima, već svim drugim što građani rade. Vlast je godinama mirno živela sama proizvodeći krize, pa ih je gasila. Sad su stavljeni u situaciju da ih zatiču krize koje ne mogu da kontrolišu", navodi profesorka.
 
Za prosvetne radnike kaže da su prvoborci, i da se nada da im pomoć i solidarnost koju dobijaju od drugih pomažu.
 
"Njima se sada pridružuju i univerzitetski profesori, tako da i te mere vlasti usmerene ka njima i nama ne pogađaju cilj", poručuje sagovornica N1.
Smatra da je u ovom trenutku teško reći ka čemu ide društvo jer, kako navodi, vlast pokušava da krizu rasplete, insistirajući na rekonstrukciji vlade ili izborima.
 
"To niko ne bi prihvatio i to ne bi smirilo proteste. A vreme teče. Vlast sigurno sanja mirnu zemlju i povratak u stanje stabilokratije u kojoj su svoje koruptivne mreže razvijali, ali je ta nasilnička vlast sada potpuno zatečena pred nenasilnim otporom. Sve što rade je pokušaj da kriminalizuju proteste, ali im to ne uspeva. Sada i nekim pokušajima rekonstrukcije vlade žele da premoste krizu. Imam utisak da oni sada idu i traže nekakve istaknute ljude u dijaspori da bi možda napravili neku SNS ekspertsku vladu, ali i to će samo biti razvlačenje vremena. U međuvremenu će nas zasipati formiranjem pokreta, davanja kredita za mlade...", objašnjava ona.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Selo

    28.03.2025 03:48
    Ne verujem.
  • Jovo

    27.03.2025 16:55
    Šta je naučnica! Razložno i pre svega nepristrasno. Kakva osoba od integriteta! Praštajte na cinizmu.
  • Alija Sirotanović

    27.03.2025 14:44
    Зар не би било нормално да се по који пут објаве ставови професора који не прихватају блокаде као легитимну и легалну борбу. Занимљиво би били да се чују рецимо професори Ч. Антић и В. Петров а и многи други који се појављују у јавности.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Rektor Đokić: Univerzitet nije ispostava vlasti

Rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić poručio je da je "bilo i biće izazova koji se pred univerzitet postavljaju, kao što je bilo i biće pokušaja vlasti da univerzitet svedu na svoju ispostavu".