Tako za
"Vreme" objašnjava vanredna profesorka Pravnog fakulteta
Vanja Bajović.
U slučaju da za predsednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom bude izdata Interpolova poternica, ukoliko bi se Dodik našao u Srbiji, o njegovom izručenju BiH odlučivao bi sud po Zakonu o međunarodnoj pravnoj pomoći u krivičnim stvarima, što između ostalog podrazumeva i da bi sud morao da ispita da li su ispunjeni uslovi koji se traže po zahtevu o ekstradiciji, kaže za Bajović.
Bajović za "Vreme" pojašnjava kako bi u slučaju da Interpol raspiše poternicu za Dodikom reagovala Srbija.
Objašnjava da je Crvena Interpolova poternica obeveštenje svim državama da se neka osoba traži zbog nekog krivičnog dela i da tu osobu treba locirati. Kada se locira osoba za kojom je izdata Interpolova poternica, država koja traži tu osobu, u ovom slučaju Bosna i Hercegovina, šalje zahtev za ekstradiciju državi u kojoj je osoba locirana, ali od države u kojoj se osumnjičeni nalazi zavisi da li će ga izručiti ili ne.
"Ako država ima potpisan ugovor o ekstradiciji, a Srbija jeste potpisnica evropske Konvencije o ekstradiciji, izručenje je obavezno u svim državama koje su potpisnice te konvencije jer je na to obavezuju odredbe Konvencije", kaže Bajović.
Međutim, naglašava, pored te konvencije u Srbiji se primenjuje i Zakon o međunarodnoj pravnoj pomoći u krivičnim stvarima.
"Po tom zakonu država Srbija ne izručuje svoje državljane. To je ranije bila ustavna odredba, ali je to brisano i ne stoji u važećem Ustavu. Ako bi se, eventualno, od Srbije zatražilo Dodikovo izručenje, onda bi Sud o tome odlučivao po Zakonu o međunarodnoj pravnoj pomoći u krivičnim stvarima, što između ostalog podrazumeva i da bi sud morao da ispita da li su ispunjeni uslovi koji se traže po zahtevu o ekstradiciji", kaže Bajović.
Zakon o međunarodnoj pravnoj pomoći u krivičnim stvarima dozvoljava da se odbije izručenje ako se radi o političkom ili vojnom krivičnom delu.
"Zato bi onda bilo pitanje kako bi naša sudska praksa tumačila delo koje se Dodiku stavlja na teret. Pretposatavljam da će oni to podvesti pod političko krivično delo i po tom osnovu odbiti izručenje", zaključuje Bajović.
Dačić: Dodik i Stevandić državljani Srbije
Potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da su Milorad Dodik i Nenad Stevandić državljani Srbije, dodajući da međunarodne poternice na koje se BiH poziva još nisu prošle kontrolu Generalnog sekretarijata Interpola u pogledu ispunjenosti uslova za njihovo objavljivanje, te da same ne predstavljaju osnov za postupanje.
"Republika Srbija čvrsto i odlučno štiti prava i interese svojih državljana, kako na domaćem, tako i na međunarodnom nivou. Naša država je posvećena očuvanju suvereniteta i ljudskih prava svojih građana, prepoznajući da je zaštita svakog pojedinca temelj naših međunarodnih obaveza", rekao je Dačić.
Dodaje da s obzirom na činjenicu da se radi o srpskim državljanima, Interpol Beograd je uputio Generalnom sekretarijatu Interpola protestnu notu jer je u zahtevima za raspisivanje međunarodnih poternica prekršen član 3. Statuta Interpola koji glasi:
"U Organizaciji je strogo zabranjena bilo kakva aktivnost ili intervencija u pitanjima ili slučajevima koji imaju političku, vojnu, versku ili rasnu pozadinu."
Generalni sekretarijat Interpola je potvrdio prijem protesta, i naveo da će ga uzeti u razmatranje, kao i da će o rezultatima razmatranja blagovremeno obavestiti srpsku stranu.
"Ističem da se Srbija u svakom trenutku zalaže za poštovanje međunarodnih normi, ali u isto vreme neće dozvoliti da se bilo koji pokušaj ugrožavanja prava naših državljana od strane drugih država ili međunarodnih tela. Srbija je odlučna da nastavi da se bori za svoja prava i prava svojih građana na globalnoj sceni, uz poštovanje međunarodnih pravnih okvira, u skladu sa sopstvenim vrednostima i principima", izjavio je Dačić.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 40
Rubin
Branislav
Sultan piceusti skuplja svoju gardu..
Лаки Лучијано
Уосталом, зар није председник Србије продао председника Милошевића и то за седамсто милиона долара !!! Наравно уз помоћ осталих издајника који су учествовали у завери против тадашњег председника Србије !!!?
Највећу улогу у томе је имао
и Војислав Шешељ , који је театрално отишао у Хаг ...
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar