Ipak, dodao je da je pitanje koliko se srpska vlast "obavezala" na eksploataciju litijuma.
"Pitanje je u kojoj meri su se naše vlasti javno ili prikriveno već obavezale, putem sporazuma ili memoranduma", rekao je Lopandić listu Danas.
Za EU, kako je dodao, kopanje litijuma predstavlja strateški interes, a srpska Vlada se pokazala kao "partner" obećanjem da će litijum prepustiti evropskim, a ne kineskim firmama.
"Srpska vlast uporno ignoriše stavove većinske javnosti, ali ova tema nije završena, jer će otpor kopanju u Jadru i dalje rasti", rekao je Lopandić, navodeći da postoje razni oblici protivljenja eksploataciji strateških minerala i u zemljama EU - od Portugala do Rumunije.
On je naveo da će izabrani projekti imati podršku u smislu lakšeg pristupa finansijama i "umrežavanja" u lance proizvodnje i prerade, koje podržava EU, kao i da je podrška zasnovana na propisu o kritičnim sirovinama EU i raznim aranžmanima kada su u pitanju treće zemlje.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 3
Petar
EK
Verovatno da stavljanje Jadra na listu ne obavezuje Srbiju ni na šta.
Ali, onda se postavlja pitanje zašto je dato odobrenje, ako je dato. Osim toga počelo bi, po običaju, zamajavanje i skretanje sa teme na neke druge, periferne stvari.
U svakom slučaju je najbitnije da li je RT-u dato odobrenje da Evropskoj komisiji prijavi projekat Jadar.
priroda
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar