
Studenti u blokadi Medicinskog fakulteta traže odgovornost zbog posete Vučića pacijentima iz Kočana
Studenti Medicinskog fakulteta u blokadi zatražili su odgovornost u KCS, zato što su 17. marta u jedinicu intenzivne nege neovlašćeno ušla lica koja su ugrozila privatnost pacijenta iz Kočana.

Foto: Instagram (Buducnostsrbijeav)
"17. marta 2025. godine, bez zaštitne opreme, u jedinicu intenzivne nege primljeni su predsednik Srbije Aleksandar Vučić, ministar zdravlja Zlatibor Lončar i novinarske ekipe, čime su grubo narušeni dostojanstvo, privatnost i zdravlje teško povređenih pacijenata, među kojima su i maloletni strani državljani", naglašavaju studenti Medicinskog fakulteta u blokadi.
Studenti Medicinskog fakulteta u blokadi su naveli da su "ova lica prekršila niz higijenskih mera" koje imaju za cilj zaštitu pacijenata od rizičnih faktora koji, kako su ukazali, "mogu da dovedu do ozbiljnog ugrožavanja zdravlja i života pacijenata".
Oni ujedno zahtevaju i pokretanje postupka za utvrđivanje odgovornosti i razrešenje direktora Kliničkog centra Srbije Jelene Drulović, direktora Urgentnog centra Marka Ercegovca i načelnika odeljenja intenzivne nege Dušana Micića.
Kako su objasnili, ostavke Drulović, Ercegovca i Micića traže jer su "oni omogućili odnosno nisu sprečili, neovlašćeni ulazak fizičkih lica na odeljenje intenzivne nege i to bez adekvatne zaštitne opreme".
Dodali su da je time "stvorena povećana opasnost po zdravlje i život imunokompromitovanih pacijenata".
Zatražili su i vanrednu spoljnu kontrolu kvaliteta stručnog rada Urgentnog centra kao i vanredni inspekcijski nadzor nad radom Urgentnog centra.
Od Zaštitnika građana zatražili su da sprovede postupak kontrole rada Urgentnog centra u vezi sa "povredom prava iz oblasti zdravstvene zaštite i ugrožavanjem zdravlja i života pacijenata".
kako su naveli, propusti, između ostalog, uključuju: nekorišćenje adekvatne obuće i odeće, nekorišćenje adekvatne zaštitne opreme za audiovizualnu opremu, nepravilno nošenje zaštitnog mantila, uklanjanje zaštitne maske prilikom davanje izjava za medije, dodirivanje pacijenata bez korišćenja zaštitnih rukavca.
"Na intenzivnoj nezi su se nalazili pacijenti čije ih stanje imunodeficijencije, nastalo zbog termičkog oštećenja kože, stavlja u ekstreman rizik od infekcija koje bi izvesno ugrozile njihovo zdravlje i život, a od kojih su posebno opasne i etički i profesionalno nedopustive preventabilne bolničke infekcije. Ovim propustima flagrantno su prekršena pravila medicinske struke i etike", naveli su oni.
Kako su istakli u saopštenju, fotografije i video zapisi koji prikazuju teško povređene pacijente objavljeni su u domaćim medijima.
"Napominjemo da su ovi pacijenti strani državljani, među kojima veliki broj maloletnih lica. Neki od zapisa dokazuju i pristup neovlašćenog lica temperaturnoj listi pacijenta, a koja predstavlja poverljiv medicinski dokument", istakli su oni.
Podsetili su i na to šta je tada izgovorio predsednik Srbije.
"Javnost je izjavom predsednika Republike Srbije za medije stekla uvid i u poverljive medicinske informacije koje su iznete na sledeći način:
'Imao sam priliku da obiđem lica koja su povređena u užasnoj tragediji u Kočanima u Severnoj Makedoniji. Ovde na Kliničkom centru leži devetoro njih. Ja sam obišao prethodno njih dvoje, onda smo zajedno obišli njih sedmoro. Poslednje lice koje smo obišli je u životnoj opasnosti, ostali nisu, iako to ne bi trebalo da se kaže. Stepen opekotina je od četiri posto, da ne bih plašio porodice, do mnogo višeg nivoa'", podsetili su studenti.
Oni su ukazali na, kako ističu, na dva stručna, pravna i etička prestupa, koji su ovom prilikom učinjeni.
"Prvi prestup odnosi se na ulazak predsednika Republike i brojnih članova novinarskih ekipa u jedinicu intenzivne nege jedne od najuglednijih zdravstvenih ustanova u Srbiji, i to bez odgovarajuće zaštite, čime je ugroženo zdravlje pacijenata sa opekotinama koji su podložni infekcijama. Jedna od fotografija pokazuje čak da predsednik Republike bez zaštitnih rukavica dodiruje takvog pacijenata", ističu.
"Podsećamo da je 13. januara 2025. godine, u cilju prevencije i kontrole širenja respiratornih infekcija, Centralna komisija za bolničke infekcije UKCS uvela zabranu poseta hospitalizovanim pacijentima na svim klinikama UKCS. Podsećamo i da je u članu 9 Zakona o pravima pacijenata (ZPP) propisano da pacijent ima pravo na blagovremenu i kvalitetnu zdravstvenu uslugu, u skladu sa svojim zdravstvenim stanjem i utvrđenim stručnim standardima. Pravo na kvalitet zdravstvene usluge podrazumeva odgovarajući nivo pružanja zdravstvenih usluga i humanog odnosa prema pacijentu. U članu 10 ZPP garantovano je pravo pacijenata na bezbednost u ostvarivanju zdravstvene zaštite i u tom smislu zdravstvena ustanova je dužna da se stara o bezbednosti u pružanju zdravstvene zaštite, kao i da kontinuirano prati faktore rizika i preuzima mere za njegovo sniženje", naglasili su studenti Medicinskog fakulteta u Beogradu u blokadi.
Zdravstvena ustanova i odgovorna lica u toj ustanovi koja dopuste da veliki broj neovlašćenih i neadekvatno obučenih lica uđe na odeljenje intenzivne nege i snima, fotografiše i, čak, dodiruje teške pacijente krše elementarna pravila struke i protokole u postupanju s imunokompromitovanim pacijentima, navode oni.
Drugi prestup, kako su kazali, tiče se javnog iznošenja podataka o zdravstvenom stanju pacijenata.
"Podsećamo da je Srbija potpisala i ratifikovala Konvenciju o lјudskim pravima i biomedicini, kojom je propisano da svako ima pravo na poštovanje privatnog života u vezi sa informacijama o svome zdravlju (član 10 Konvencije). Evropski sud za ljudska prava u svojoj praksi naročito insistira na zaštiti prava na poštovanje privatnosti u kontekstu zaštite podataka o zdravlju. Dužnost je države ne samo da obezbedi uslove za uživanje prava na dostojanstvo i privatnost, nego i da aktivno obezbedi da se ta prava NE povređuju", naglasili su u saopštenju.
"Podsećamo da je u članu 21 ZPP propisano da podaci o zdravstvenom stanju predstavljaju naročito osetljive podatke o ličnosti pacijenta. Te podatke su dužni da čuvaju svi zdravstveni radnici i saradnici, kao i sva druga lica zaposlena u zdravstvenim ustanovama i organizacijama zdravstvenog osiguranja, kojima su ti podaci dostupni isključivo zarad obavljanja njihove zakonom uređene delatnosti. Svako ko neovlašćeno, odnosno bez pristanka pacijenta ili zakonskog zastupnika, iznosi u javnost podatke o tuđem zdravstvenom stanju, odgovoran je za odavanje naročito osetljivih podataka", dodali su.
Navedena lica mogu biti oslobođena dužnosti čuvanja zdravstvenih podataka pacijenata samo na osnovu pismenog pristanka pacijenta, odnosno njegovog zakonskog zastupnika, ili na osnovu odluke suda (član 22 ZPP). Povreda obaveze čuvanja naročito osetljivih podataka o ličnosti pacijenta prekršajno je sankcionisana, takođe su podsetili studenti.
"Podsećamo i da je Kodeksom medicinske etike Lekarske komore Srbije (LKS) propisano da u profesionalnu tajnu spadaju sva saznanja lekara o pacijentu i o njegovom ličnom, porodičnom i socijalnom okruženju, kao i sve informacije u vezi sa utvrđivanjem, lečenjem i praćenjem bolesti do kojih je došao prilikom obavljanja poziva. Tajna se odaje samo u potrebnoj meri i samo odgovarajućoj osobi kojoj su te informacije potrebne radi sprečavanja posledica. Povrh toga, kada je to dopušteno, podaci o pacijentu mogu biti saopšteni samo na način na koji je anonimnost pacijenata obezbeđena. Pri tome, mora biti obezbeđeno poštovanje ličnog dostojanstva pacijenta. Smatramo da je odgovornost Lekarske komore Srbije da se bez odlaganja oglasi o beskrupuloznom kršenju svih profesionalnih i etičkih principa lekarske struke", ističu u saopštenju.
Zahteve studenata Medicinskog fakulteta u Beogradu u blokadi, prenosimo u celosti:
ZAHTEVAMO pokretanje postupka za utvrđivanje odgovornosti i razrešenje direktora UKCS prof. dr Jelene Drulović, direktora Urgentnog centra UKCS doc. dr Marka Ercegovca načelnika odeljenja intenzivne nege Urgentnog centra UKCS doc. dr Dušana Micića zbog toga što su omogućili odnosno nisu sprečili:
– neovlašćeni ulazak fizičkih lica na odeljenje intenzivne nege Urgentnog centra UKCS i to bez adekvatne zaštitne opreme, čime je stvorena povećana opasnost po zdravlje i život imunokompromitovanih pacijenata;
– neovlašćeni ulazak novinarskih ekipa na odeljenje intenzivne nege Urgentnog centra UKCS i fotografisanje i snimanje pacijenata koji su tamo zbrinuti, čime je povređeno lično dostojanstvo i stvorena povećana opasnost po zdravlje i život
imunokompromitovanih pacijenata;
– saopštavanje poverljivih medicinskih podataka o stanju pacijenata koji su smešteni na odeljenje intenzivne nege Urgentnog centra UKCS neovlašćenim licima, a koje je predsednik Republike Srbije izneo u javnost, čime je povređeno dostojanstvo pacijenata, miran porodičan život i pravo na privatnost tih pacijenata.
ZAHTEVAMO pokretanje prekršajnih postupaka protiv zdravstvene ustanove, odgovornih lica u zdravstvenoj ustanovi i zdravstvenih radnika koji su prekršili obavezu čuvanja naročito osetljivih podataka o ličnosti pacijenta suprotno odredbama čl. 21 i 22 ZOPP.
ZAHTEVAMO i da se izvrši vanredna spoljna kontrola kvaliteta stručnog rada Urgentnog centra UKCS u skladu sa članom 191 Zakona o zdravstvenoj zaštiti (ZZZ) te da se zaključak i preporuke o izvršenom nadzoru stave na uvid javnosti, uz poštovanje zaštite podataka o ličnosti.
ZAHTEVAMO vanredni inspekcijski nadzor nad radom Urgentnog centra UKCS te da se izveštaj o utvrđenim povredama i datim preporukama stavi na uvid javnosti u skladu sa članom 246 ZZZ i Zakonom o inspekcijskom nadzoru, uz poštovanje zaštite podataka o ličnosti.
ZAHTEVAMO da Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti bez odlaganja izvrši nadzor nad sprovođenjem Zakona o zaštiti podataka o ličnosti u Urgentnom centru UKCS, odnosno sprovede inspekcijski nadzor u skladu sa svojim ovlašćenjima iz člana 78 i 79 Zakona o zaštiti podataka o ličnosti.
ZAHTEVAMO da nas direktor Urgentnog centra UKCS i načelnik odeljenja intenzivne nege Urgentnog centra UKCS bez odlaganja obaveste o protokolima za postupanje u jedinicama intenzivne nege.
ZAHTEVAMO od predsednika Etičkog odbora UKCS da bez odlaganja sazove i održi javnu sednicu Etičkog odbora i da studentima Medicinskog fakulteta u blokadi i javnosti dostave pismeni nalaz i mišljenje o tome da li je 17. marta 2025. godine došlo do povrede Etičkog i Poslovnog kodeksa puštanjem neovlašćenih lica u jedinicu intenzivne nege Urgentnog
centra UKCS.
ZAHTEVAMO od Zaštitnika građana da u skladu sa članom 27 Zakona o zaštitniku građana sprovede postupak kontrole rada Urgentnog centra UKCS u vezi sa povredom prava iz oblasti zdravstvene zaštite i ugrožavanjem zdravlja i života pacijenata na dan 17. marta 2025. godine.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
RHMZ: Naredna četiri dana porast vodostaja Dunava i Save
31.03.2025.•
0
Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ) saopštio je da će vodostaji Save u naredna četiri dana biti u manjem porastu, sa prevazilaženjem granice vanredne odbrane od poplava kod Šapca.
Profesor iz Slovenije o lekarima, protestima: Srpske lekare godinama ponižavaju, treba da dignu glas
31.03.2025.•
0
O platama srpskih lekara, protestima studenata, podršku Vučiću iz Ljubljane, pričao je prof. dr Borut Štrukelj, profesor na Farmaceutskom fakultetu u Ljubljani.
Počinje isplata četvrtog kruga akontacije obeštećenja korisnicima restitucije
31.03.2025.•
0
Agencija za restituciju objavila je da danas, 31. marta za korisnike restitucije počinje isplata četvrtog kruga akontacije obeštećenja.
Vučić počinje konsultacije o mandataru, hoće li se opozicija odazvati: "Nema dogovora sa lopovima"
31.03.2025.•
16
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da će konsultacije o mandataru za sastav nove vlade početi danas, 31. marta.
Profesor Samardžić: Vlasti ne odgovara da ide na izbore - opozicija bi ih bojkotovala
31.03.2025.•
1
Profesor Fakulteta političkih nauka Slobodan Samardžić ocenio je da aktuelnoj vlasti više odgovara da formira vladu nego da ide na izbore te dodao da glasanje u postojećim uslovima ne bi imalo smisla.
DNEVNI KVIZ: 10 pitanja da testirate znanje
31.03.2025.•
2
Nova radna nedelja je pred nama, a tu je i 021.rs dnevni kviz znanja.
Vodostaj Save kod Šapca raste umereno: Vrh se očekuje ove nedelje
31.03.2025.•
0
Načelnik Odeljenja za vanredne situacije Šapca Ivan Spajić kaže da vodostaj Save u šabačkom području raste umereno, usled pojačanih padavina tokom prethodnih dana i većih poplava u Republici Srpskoj.
Tri osobe poginule, a četiri povređene u lančanom sudaru kod Donjeg Milanovca
31.03.2025.•
0
Tri osobe su poginule, a četiri su povređene u teškoj saobraćajnoj nesreći koja se dogodila oko pola dva na putu od Donjeg Milanovca ka Hidroelektrani Đerdap 1.
Protest u Nišu: "Napad na dekanku nije nasilničko ponašanje, već pokušaj ubistva"
30.03.2025.•
8
Profesor Filozofskog fakulteta u Nišu Dušan Aleksić rekao je da današnji napad na dekanku tog fakulteta Nataliju Jovanović nije nasilničko ponašanje na skupu, već pokušaj ubistva.
Udružena prosveta Srbije poziva na jednodnevnu obustavu nastave u znak podrške Nataliji Jovanović
30.03.2025.•
6
Udružena prosveta Srbije pozvala je sve radnike u prosveti i one koji nisu u obustavi nastave, da sutra, 31. marta obustave nastavu na jedan dan u znak podrške napadnutoj dekanici Nataliji Jovanović.
ProGlas: Napad na dekanku kulminacija ataka vlasti na sve segmente pobunjenog društva
30.03.2025.•
5
ProGlas i savez "SOS" saopštili su da je nasrtaj na dekanku Filozofskog fakulteta u Nišu Nataliju Jovanović "samo kulminacija višemesečnih ataka nosilaca vlasti na sve segmente pobunjenog društva".
Roglić: Leks specijalis o produžetku akademske godine moguć, ali zavisi od završetka blokada
30.03.2025.•
7
Dekan Hemijskog fakulteta u Beogradu Goran Roglić kaže bi donošenje leks specijalisa o produžetku akademske godine možda moglo da ima svrhu, ali da sve zavisi od toga kada će se završiti blokade.
FPN: Informer zloupotrebljava gradsku frekvenciju za vređanje studenata
30.03.2025.•
2
Uprava Fakulteta političkih nauka ocenila je da glavni i odgovorni urednik Informera Dragan Vučićević i drugi zaposleni "zloupotrebljavaju gradsku frekvenciju" za vređanje studenata i profesora.
Arhiv javnih skupova: 9.500 studenata na jučerašnjem protestu ispred Informera
30.03.2025.•
2
U protestnoj akciji "Dezinformer", koju su organizovali studenti Fakulteta političkih nauka ispred zgrade TV Informer, bilo je prisutno oko 9.500 studenata i građana, objavio je Arhiv javnih skupova.
Mali tvrdi da je Đilas kritikama na račun vlasti "stvorio kontekst društvene netrpeljivosti"
30.03.2025.•
13
Ministar finansija u tehničkoj Vladi Siniša Mali, optužio je predsednika SSP-a Dragana Đilasa, da je "kreator narativa nasilja u Srbiji".
U Žarkovu automobilom udaren muškarac tokom 16 minuta tišine
30.03.2025.•
2
U beogradskoj opštini Čukarica, danas je vozilom udaren muškarac tokom 16 minuta tišine za žrtve pada nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu.
Za jednu licencu špijunskog softvera i do 30.000 dolara: Ko plaća Pegazus da bi pratio novinare?
30.03.2025.•
1
Izraelska kompanija NSO Group koja proizvodi softver Pegazus navela je da se on koristi "isključivo od strane državnih obaveštajnih i policijskih agencija u borbi protiv kriminala i terorizma".
Dekanka Jovanović po izlasku iz bolnice: Optužujem jednu osobu - to je predsednik ove države
30.03.2025.•
37
Dekanka Filozofskog fakulteta u Nišu Natalija Jovanović koja je danas u tom gradu napadnuta nožem i zadobila ubodnu ranu, puštena je iz bolnice.
Vučić preti da policija mora da čuva poredak, a onda MUP štiti maskirane u Pionirskom parku
30.03.2025.•
4
Pritisak Aleksandra Vučića na pripadnike policije, kojima je na skupu u Leskovcu "pretio" da će svi koji ne budu "štitili poredak" dobiti otkaze, sve je jači.
MUP o napadu nožem na dekanku u Nišu: Osumnjičena privedena zbog nasilničkog ponašanja
30.03.2025.•
27
Niška policija uhapsila je S. C. (69) iz Niša zbog nasilničkog ponašanja na javnom skupu.
Komentari 5
Apsolutno
Odgovornost-zaboravljena rec,zanemarena a vazna
Čika
Marija
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar