Da li treba uskladiti julijanski i gregorijanski kalendar: Svaki deseti građanin protiv - iz inata

Uskrs ove godine pada na isti dan i po julijanskom i po gregorijanskom kalendaru.
Da li treba uskladiti julijanski i gregorijanski kalendar: Svaki deseti građanin protiv - iz inata
Foto: 021.rs
Usklađivanje kalendara podržava nešto više od 20 odsto ispitanih, rezultati su istraživanja koje je IPSOS obavio za RTS. Trećina nije razmišljala o tome. Da SPC ne treba da pređe na računanje vremena po gregorijanskom kalendaru smatra četiri od deset punoletnih građana Srbije.
 
Među pobornicima stava da ne treba usklađivati julijanski kalendar sa gregorijanskim dominira potreba da se očuva tradicija, identitet ili puka navika. No, trećina iskazuje i dozu inata, nacionalizma i potenciranja srpske osobenosti i kroz ovo protivljenje, pokazuje istraživanje. Jedan od razloga zbog kojih građani smatraju da ne treba uskladiti kalendare je i "iz inata" – čak jedanaest odsto.
Među zastupnicima ideje izjednačavanja kalendara preovlađuje potreba za iskazivanjem verskog zajedništva sa ostalim hrišćanskim svetom ali i praktični razlozi.
 
Tek polovina građana Srbije zna tačan datum kada se proslavlja Uskrs među pravoslavnim vernicima (20. april), pokazuje istraživanje IPSOS-a. Gotovo trećina ispitanika izjavljuje da ne zna tačan datum, dok njih 17 odsto daje netačan ili neprecizan odgovor (negde u maju ili aprilu).
Uskrs ove godine pada na isti dan i po julijanskom i po gregorijanskom kalendaru. Sveštenik Boško Savić kaže da u razgovoru o kalendarima treba razdvojiti praznovanje Uskrsa, julijanski i gregorijanski kalendar.
 
"Praznovanje Uskrsa je ustanovljeno 325. godine na Nikejskom saboru. I praznovanje Vaskrsa od početka je pravilo problem maloazijske prakse i rimske prakse u ranoj crkvi. Godine 155. sveti Polikarp Smirnski iz maloazijske Smirne odlazi u Rim da bi se dogovorio oko praznovanja Uskrsa i dogovara se ta praksa da se Uskrs uvek slavi u nedelju", kaže Savić.
 
Jeres koja je u ranoj crkvi slavila Uskrs u subotu je osuđena i počinje praznovanje u nedelju, priča sveštenik. Objašnjava da se zbog toga Uskrs praznuje dva puta.
 
"Imamo godišnje praznovanje Uskrsa koje se slavi kao što i svi znamo jednom godišnje i imamo nedeljno praznovanje Uskrsa jer svaka nedelja je mali Uskrs. I upravo to nedeljno praznovanje Uskrsa je ono što nas sve hrišćane ujedinjuje. I Rimokatolička crkva i sve pravoslavne crkve nedelju proslavljaju kao Mali Uskrs", istakao je sveštenik.
 
Što se tiče SPC i pogleda na gregorijanski kalendar, kaže da je to pitanje za Sabor SPC koji zaseda u maju, ali da ne može da se definiše jednim aktom.
 
"Postoje liturgijska praksa, postoje i bogoslovska pitanja samog praznovanja i usklađivanja", objasnio je sveštenik. Kako kaže, to nije samo astrološko pitanje jer bi u tom smislu mogao da se pomene i Milankovićev kalendar. 
Objašnjava da je stvar liturgijske prirode.
 
"Kada govorimo o praksi Rumunske crkve, Grčke crkve, mi tu imamo dosta sukoba u smislu Grčka crkva je prešla na gregorijanski kalendar, Sveta Gora i dalje slavi po julijanskom kalendaru. Onda imamo Rumunsku crkvu koja prelazi na gregorijanski kalendar, jedan određeni deo manastira nije tako lako prešao da slavi po gregorijanskom kalendaru. Kasnije je to ispravljeno", kaže jerej uz naglašavanje da promena može da dovede do određenih potresa u samoj crkvi.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Dule

    30.03.2025 18:46
    VASKRS
    Razlikovali be se od katolika po datumu Vaskrsa,ako bi uveli Milankovićev kalendar.
  • Gnjurac

    30.03.2025 14:22
    Nije nikakav problem da crkva koristi kalendar koji hoće i da po njemu određuje datuma praznika i ostale aktivnosti. Samo, ako ostane ovaj kalendar, već 2100 godine božić slavimo 8. januara
  • lu

    30.03.2025 13:12
    Grčka i Rumunska pravoslavna crkva, kao i mnoge druge, nikada nisu prešle na gregorijanski kalendar nego na Milankovićev kalendar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija