Profesor iz Slovenije o lekarima, protestima: Srpske lekare godinama ponižavaju, treba da dignu glas

O platama srpskih lekara, protestima studenata, podršku Vučiću iz Ljubljane, pričao je prof. dr Borut Štrukelj, profesor na Farmaceutskom fakultetu u Ljubljani.
Profesor iz Slovenije o lekarima, protestima: Srpske lekare godinama ponižavaju, treba da dignu glas
Foto: 021.rs (Ilustracija)
Štrukelj kaže da nikada ne bi radio u srpskom zdravstvu, ali bi se preselio u našu zemlju kad dočeka penziju, jer bi, kako kaže, sa svojim primanjima tada "kod nas živeo kao car".
 
Dr Štrukelj komentariše i kako se prate studentski protesti iz Slovenije.
"Svakodnevno pratimo proteste i podržavamo studente i kolege profesore koji su u štrajku. U regionu je generalno teška situacija, ali ako bismo se sada ujedinili na neki način, svi ciljevi bi bili ostvarivi", kaže prof. dr Štrukelj za Nova.rs.
 
Narod i struka u Sloveniji su uz studente u Srbiji, ali politika je nešto drugo, ističe on.
"Imali smo nedavno slučaj da je gradonačelnik Ljubljane podržao predsednika Srbije Aleksandra Vučića, ali to je samo zato što su drugovi. On to ne bi smeo da radi jer kao gradonačelnik mora da se drži profesionalno svog posla, nevezano za to sa kim se druži. Kao što ja naučni rad ne smem da mešam sa privatnim životom, niti ljude sa kojima sarađujem. Protesti studenata i građana poseduju kvantitet i kvalitet, pa ne sumnjam da će se nešto pozitivno izroditi iz svega ovoga", naglašava profesor Štrukelj.
 
Iako ga brine što će studenti medicine izgubiti jednu godinu, kaže da uvek postoji način da se propušteno nadoknadi.
 
"Gubi se cela jedna generacija lekara, što nije nimalo naivno. Međutim, mi slovenski narodi, generalno, pored radnih navika, imamo i neverovatan smisao za improvizaciju i inovativnost, tako da ne sumnjam da će se sve ovo završiti najpozitivnije po studente i građane, samo da prestanu hapšenja i maltretiranja", kaže profesor koji je ujedno i predsednik komisije za dodelu najprestižnije evropske nagrade u medicini "Medis awards".
 
"Lekare godinama ponižavaju"
 
On ističe i da se očekivalo od lekara i uopšte zdravstvenih radnika u Srbiji, da mnogo ranije dignu glas, pridruže se protestima i pobune, s obzirom na uslove u kojima rade i plate koje su mizerne.
 
"Neko će reći da je meni lako da pričam o situaciji i štrajkovima izdaleka, a lekari u Srbiji ne smeju da se odvaže na protest jer mogu da izgube pozicije, plate, sve ono za šta su do sada radili. Međutim, njih godinama ponižavaju i teraju ih da rade više poslova kako bi zaradili onoliko koliko zaslužuju. Studenti su im pokazali da sad nije vreme za povlačenje, već za napad", naglašava profesor Štrukelj.
 
Problemi u zdravstvu, kaže on, postoje u celom regionu, ne samo u Srbiji, ali dodaje da su kod nas plate toliko niske, da lekari iz Slovenije nikad ne bi došli ovde da rade.
 
"U Srbiji sada postoji elita, deo društva koji raspolaže sa mnogo novca u odnosu na daleko veći broj ljudi koji su siromašni i dosta im je svega. To nije slučaj samo u zdravstvu, već u svim branšama. Samo smena jednog čoveka će ovo promeniti, a znate o kome govorim", uz osmeh navodi sagovornik Nova.rs sa Univerziteta u Ljubljani.
 
"Srpski stručnjaci u samom vrhu, a rade za mizerne plate"
 
Takođe navodi da je poznata činjenica u svetu nauke, da i pored minimalnog ulaganja u naučna istraživanja i loših uslova za lekare u Srbiji, srpski stručnjaci su u samom svetskom vrhu po pitanju nagrada i nominacija za naučna dela.
 
"Srpski lekari godinama osvajaju nagrade za naučna dela. Oni su među najboljim naučnicima i lekarima ne samo za Srbiju, već za ceo svet, a rade za mizerne plate, što je sramota vaše države. Prvo što sistem mora da uradi je da im podigne platu, da stručnjaci koji rade od osam do pet, posle smene odlaze kući, a ne na drugi, privatni posao. Oni treba da rade za jednu ustanovu, državnu bolnicu, u kojoj dobijaju dovoljno visoke plate, da ne moraju da rade i privatno", objašnjava prof. dr Štrukelj.
 
Međutim, dodaje, zarade u Srbiji su toliko niske, da je dupli rad razumljiv. Inače, lekarima u Sloveniji od nedavno je zakonom zabranjeno da rade paralelno državno i privatno.
 
"Srpski lekari koji rade i privatno, dobro zarađuju, ali oni su non stop na poslu i rad sa pacijentima u državnoj ustanovi je onda upitan, jer su rastrzani na dve stolice. Mnogo lekara koje poznajem iz Srbije, srećem recimo na skijanju u Sankt Moricu, u Švajcarskoj i u drugim ekskluzivnim skijalištima Evrope. Pitam se, odakle im novac, ako je njihova plata oko 2.000 evra, nekima ni toliko? Pa jasno je da više rade i zarade privatno, ali šta je sa državnim poslom i sa pacijentima", ističe Štrukelj.
U Sloveniji su plate, kaže on, dovoljno visoke da privatna praksa nije neophodna.
 
"Specijalista sa 10 godina iskustva u Sloveniji prima oko 6.000 evra mesečno i to je među najvišim platama. Međutim, ako radi u privatnom sektoru, zarada je daleko veća, ali onda ne sme da radi i državno. Dobro je da postoji i privatan sektor, ali lekari treba da odaberu jedno ili drugo. Sedenje na dve stolice je pogubno za sistem, a pre svega za pacijente. Isto tako je nemoguće da ako lekarima država ne poveća plate, očekuju od njih da rade samo državno. Sve to povlači jedno drugo", kaže slovenački profesor.
 
"Nikad ne bih došao da radim u Srbiji za državnu platu, posebno ne u zdravstvu. Ipak, često dolazim u posetu i rekao sam sebi da bih mogao da kupim neku vikendicu u Sopotu ili bilo gde u prirodi, kad budem penzioner. Kod vas bih, siguran sam, sa mojom penzijom od oko 3.000 evra živeo kao car", zaključuje prof. dr Štrukelj za Nova.rs.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Seka

    31.03.2025 23:56
    Bravo za Štrukelja. Samo je zaboravio da kaže da su lekari korumpirani, i uzimaju mito.Nisu to male sume na mesečnom, godišnjem nivou.
    Dodatno i tezgare privatno, pa lepu sumu skupe.
  • Sremac

    31.03.2025 11:56
    Tačno u metu. Ali mi uvek radimo u korist svoje štete, mislim i ovoga puta. Lekari su ovde najbrojniji u partijama. Ljudi, dozovite se pameti, ne kolje se vo za šniclu. Možda ipak ima nade...
  • NNunited

    31.03.2025 11:53
    ...
    Лекари добили топли оброк и регрес да ћуте... хвала на подршци. Показали сте да више волите коверту и рад у државној/приватној пракси, него болје сутра.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Kamioni na prelazu Šid čekaju oko pet sati

Teretna vozila na graničnom prelazu Šid na izlazu iz Srbije čekaju oko pet časova, a na Batrovcima i Kelebiji se zadržavaju oko dva sata, saopštio je Auto-moto savez Srbije (AMSS).