Telefonski razgovor Makrona i Vučića: "Uobičajena diplomatija" u jeku protesta

Telefonski razgovor predsednika Francuske i Srbije koji se, zvanično, bavio bilateralnim odnosima dve zemlje u vreme dok u Srbiji već pet meseci traju protesti, izazvao je različite reakcije javnosti.
 Telefonski razgovor Makrona i Vučića: "Uobičajena diplomatija" u jeku protesta
Foto: Beta/AP
 
Naklonost dvojice predsednika motivisana je s jedne strane političkom podrškom koju Emanuel Makron pruža Aleksandru Vučiću, a s druge strane - ekonomskim aspektom, s obzirom na to da francuske kompanije poslednjih godina dobijaju unosne poslove u Srbiji.
 
Dok u Srbiji traju petomesečni protesti, nekoliko dana posle sastanka sa predsednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen, predsednik Srbije Aleksandar Vučić telefonski je razgovarao sa kolegom iz Francuske, Emanuelom Makronom.
 
Obojica predsednika su se očekivano pohvalno izjasnila o sastanku, čime je nastavljena "idila" u odnosima dva predsednika, iako se po mnogim pitanjima dve zemlje veoma razlikuju, poput spoljne politike, slobode medija, vladavine prava.
Prvi pogled, pre rafala i ćiriličnog tvita
 
Na prvi pogled, neočekivana naklonost i često pokazana prisnost dvojice predsednika motivisana je s jedne strane političkom podrškom koju Makron pruža Aleksandru Vučiću.
 
S druge strane, francuske kompanije dobijaju unosne poslove u Srbiji. U pitanju su poslovi vredni i milijarde evra, gde je Srbija po pravilu "mlađi partner", odnosno najveći deo profita odlazi partnerima iz Francuske.
 
Podsetimo, Makron je prošli put došao u Srbiju u avgustu, usled višemesečnih protesta protiv iskopavanja litijuma, odnosno odluke Ustavnog suda i pravnog oživljavanja projekta "Jadar".
 
Srbija je i po ceni od tri miljarde evra kupila 12 francuskih aviona, marke "rafal". Francuske kompanije Suez i Vinci construction grands projects potpisale sa Srbijom memorandum o razumevanju za izgradnju i upravljanje prvim beogradskim postrojenjem za prečišćavanje otpadnih voda u Velikom Selu gde je već ranije započeta gradnja ovakve fabrike.
 
Kompanija "Veolia" je partner u spalionici otpada u Vinči, Vansi je zakupio aerodrome Beograd na 30 godina, a Francuska je izabrana kao partner kada je u pitanju nuklearna energija, ali i izgradnja metroa u Beogradu, projekta vrednog više milijardi evra.
 
Francuska kompanija "Elžis" bila je jedna od zaduženih za nadzor nad arhitektonskim poslovima na rekonstrukciji Železničke stanice u Novom Sadu, čija se nadstrešica urušila 1. novembra, usled čega je život izgubilo 16 ljudi a jedna osoba je u teškom stanju.
 
Zbog ove tragedije, izbili su protesti koji traju pet meseci, a razgovor dvojice predsednika se desio u danima pojačanog nasilja nad građanima Srbije, ni 24 sata pošto je, prethodno targetirana dekanka Filozofskog fakulteta u Nišu, napadnuta nožem, piše N1.
Drugi pogled, kroz diplomatsku vizuru
 
Politikolog Aleksandar Đokić je u izjavi za N1 rekao da ponašanje predsednika Francuske Emanuela Makrona daje jasan legitimitet vlastima u Srbiji i na prilično direktan način baca u zasenak pitanja manjka demokratije i problematične izbore sa primećenim nepravilnostima.
 
Prema rečima Vuka Vuksanovića, višeg istraživača Beogradskog centra za bezbednosnu politiku (BCBP), moguće je da su bilateralne teme bile na dnevnom redu, ali je, kako navodi, mnogo veća šansa da su se razgovori odnosili na krupna pitanja.
 
"To je primera radi litijum, ali i želja Pariza da pokaže evropsko i francusko liderstvo u vreme velike političke krize u Srbiji", kaže Vuksanović.
 
Politikolog Aleksandar Đokić smatra da su kupovina "rafala", izgradnja metroa u Beogradu uz podršku francuskih kompanija poput Alstoma, projekti za preradu otpadnih voda i potencijalna saradnja u sferi nuklearne energije "svakako bili visoko na agendi".
 
On, poput Vuksanovića, ne isključuje da je razgovor mogao mogao imati i širu agendu, poput evropskih integracija Srbije, situacije na Zapadnom Balkanu ili geopolitičkih pitanja, uključujući odnose sa Rusijom i stav Srbije prema sankcijama.
 
Vreme razgovora "nije slučajno"
 
"Makron je u svom tvitu pomenuo evropski put Srbije i kontakte Vučića u Briselu, što sugeriše da je fokus delimično bio na političkim temama, a ne samo na ekonomiji. Tema protesta u Srbiji upadljivo nije bila prisutna", navodi Đokić.
 
Bojana Zorić istraživačica iz "EU instituta za bezbednosne studije", koji se nalazi u Parizu i Briselu, ističe da vreme ovog razgovora nije slučajno i da je više povezan s trenutnom situacijom u Srbiji nego sa "posao kao i obično" stavom (business as usual) s obzirom da su se, poslednjih godinu-dve, dve države poslovno još više zbližile. 
 
Ona podseća na to da je Evropski sud za ljudska prava zatražio od Republike Srbije da se izjasni po pitanju navoda da je protiv učesnika protesta 15. marta u Beogradu korišćeno zvučno oružje.
 
"Informacije o tim navodima su stigle i do Brisela, ali i do Pariza i ostalih zemalja članica. Takođe smo videli da je predsednik Vučić u dva navrata posetio Brisel u poslednje dve nedelje. Detalji tih razgovora nam nisu poznati, o njima znamo samo ono što pročitamo u vestima i na društvenim medijima", kaže Zorić.
 
Aleksandar Đokić kaže da se vreme razgovora, u trenutku kada u Srbiji traju protesti, može delimično tumačiti kao indirektna politička podrška Vučiću, ali ne nužno eksplicitna. 
 
Ovaj razgovor i tvit na ćirilici, mogu se videti kao gest dobre volje prema Vučiću, dodaje Đokić.
 
"Na unutrašnjem planu, razgovor sa Makronom Vučiću donosi politički kapital jer može da ga predstavi kao dokaz međunarodnog priznanja i podrške, što mu pomaže da ojača poziciju usred studentskih protesta i kritike opozicije", kaže Đokić.
 
Makronova ćirilica na Iksu: Građanima važniji stav o vladavini prava
 
Vuksanović je povodom obraćanja predsednika Makrona na ćirilici na mreži Iks, podsetio da je bilo slično 2019. godine na Kalemegdanu, kao i da su ćiričnim pismom pisani i tvitovi tokom njegove posete Beogradu 2024. godine.
 
"Iako je pisanje na ćirilici i na srpskom, simpatičan primer javne diplomatije, za populaciju koja protestuje zbog situacije u zemlji mnogo je važnije kakav stav Francuska pokazuje prema demokratiji i vladavini prava u zemlji, a to ne postoji u javnim porukama. Evidentno je da Pariz još uvek tretira režim u Beogradu kao sagovornika, dok ignoriše građane koji protestuju", smatra Vuksanović.
 
Zorić kaže da joj se čini da je objavom na ćirilici Makron pokušao da pošalje poruku celokupnoj populaciji u Srbiji, a ne samo zvaničnicima na engleskom ili francuskom jeziku. Stoga bi ovo isto tako mogao biti odgovor predsednika Makrona, čitajte između redova, "sve čujemo i vidimo", dodaje.
 
Zorić poziva na oprez kada je u pitanju ocena ovog razgovora kao podrška Vučiću, ali da „ne možemo biti sigurni ni u šta na osnovu jedne objave“. S druge strane, ona podseća da je po diplomatskoj hijerarhiji sagovornik predsednika Makrona, zaista predsednik Vučić, što je uobičajena linija komunikacije između dva najviša državna zvaničnika.
 
"Bez obzira na situaciju i odnos između država, diplomatski kanali komunikacije moraju postojati. To najbolje možemo videti na primeru pokušaja postizanja mira u Ukrajini. Ono što je sigurno je da jedna objava predsednika Makrona može ići i u jednom i u drugom smeru", ocenjuje Zorić.
 
Ideja Evrope će dodatno biti oslabljena
 
Kako ističe Vuksanović, predsednik Vučić i njegova koalicija su u ovom trenutku fokusirani na izbore, a cela njihova spoljna politika se svodi isključivo na to da osigura da ključni međunarodni akteri, uključujući i Evropu, ne postanu njihov problem ili protivnik, kako bi se fokusirali na unutrašnje probleme.
 
On kaže da Makronova podrška Vučiću ide uz činjenicu da ne postoji energična poruka Evrope povodom trenutne političke krize u Srbiji i protesta, što će dodatno da oslabi evropski prestiž i kredibilitet u zemlji.
 
"Taj prestiž je već bio ugrožen dosadašnjim krizama u Evropi, zapostavljanjem Balkana od strane Brisela, kao i anti-EU kampanjom koju srpska vlast sprovodi od 2014. godine. Sada će ideja Evrope dodatno biti oslabljena činjenicom da dok Evropa retorički promoviše liberalne vrednosti, ćuti u trenutku kada se odvija borba za te vrednosti u Srbiji, čime narušava imidž vrednosnog i normativnog projekta", zaključuje Vuksanović.
 
Đokić navodi da za građane koji podržavaju evropske integracije, ali ne i Vučićev režim, ovakav stav Makrona ali i EU može biti dvosmislen i frustrirajući.
 
"S jedne strane, Makronov poziv da Srbija nastavi evropski put može ih ohrabriti jer potvrđuje da EU i dalje vidi Srbiju kao deo tog procesa. S druge strane, činjenica da se podrška izražava kroz Vučića, bez osvrta na probleme demokratije ili proteste, može izazvati razočaranje. Građani mogu osetiti da EU, uključujući Makrona, daje prednost stabilnosti i geopolitičkim interesima nad demokratijom, čime se indirektno podržava Vučićeva vlast, što je u suprotnosti sa njihovim vrednostima", kaže Đokić.
Zorić smatra da po onome što je ona videla dosad, da su to što su studenti digli glas, ali i dobar deo građana Srbije, nije počelo zbog evropskih integracija kao takvih, nego zbog unutrašnjeg akumuliranog nezadovoljstva prema vladajućim strukturama u državi.
 
Kako kaže, tek kasnije se to nezadovoljstvo preusmerilo i prema Evropskoj uniji zbog nedostatka reakcije od strane Evropske komisije i evropskih lidera.
 
"U počecima protesta niko nije mogao predvideti da će protesti trajati evo već pet meseci. Ono što su građani Republike Srbije uspeli postići je to da se njihov glas pročuo i izvan granica te je i te kako dospeo i do Brisela. Meni se čini da je ovo došlo do tačke kad jednostavno nema povratka u scenario gde bi se protesti mogli ugasiti preko noći. Stoga je isto tako pitanje vremena na koji način će se dalje društveno-politički artikulisati. Ako se to dogodi, sigurna sam da u tom slučaju odgovor čelnika Evropske unije neće izostati", zaključuje Zorić.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Ptica Ebdo

    01.04.2025 08:58
    Francuska ima iskustva
    možda se raspituje za sredstvo protiv ptica rugalica koje je zašpušilo usta onima koji su se izrugivali drugima podižući sebe na viši nivo samo u suprotnom smeru od onog kom pripadaju.Jesu li i Ebdoovci skakali dok su se izrugivali drugima.
  • Fuj

    01.04.2025 07:27
    Čudno
    Makron, izgleda nema pametnija posla od razgovora sa nepomenikom.
  • Aleksej

    01.04.2025 07:24
    Srbistan
    Makaron samo da proveri da li i dalje kupujemo njihov nuklearni otpad. Ako ne, da postave nekog drugog ko hoce da kupi.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Kamioni na prelazu Šid čekaju oko pet sati

Teretna vozila na graničnom prelazu Šid na izlazu iz Srbije čekaju oko pet časova, a na Batrovcima i Kelebiji se zadržavaju oko dva sata, saopštio je Auto-moto savez Srbije (AMSS).