Evropski sud za ljudska prava dobio odgovor države Srbije o zvučnom topu

Evropski sud za ljudska prava obavestio je organizacije civilnog društva da je primio odgovor Srbije u vezi sa navodima o mogućoj upotrebi soničnog oružja na protestu u Beogradu 15. marta.
Evropski sud za ljudska prava dobio odgovor države Srbije o zvučnom topu
Foto: Pixabay
Sud u Strazburu je naveo da je odgovor primio u ponedeljak, 31. marta, i pozvao organizacije civilnog društva da do  8. aprila dostave komentare na odgovor države. 
 
Ovaj sud je pozvao i Republiku Srbiju da, u istom roku, do 8. aprila, dostavi svoje komentare na podnesak koji su organizacije civilnog društva sudu dostavile u ponedeljak, 31. marta, kojim su Sud obavestile o zdravstvenom stanju podnosilaca zahteva.
Podsetimo da je Evropski sud za ljudska prava 24. marta od Republike Srbije tražio da se izjasni o tome da li su na protestu u Beogradu 15. marta korišćena nedozvoljena sredstva protiv demonstranata, koji je pravni osnov za navodno korišćenje takve vrste oružja i koje su mere zaštite od arbitrarne upotrebe takvih sredstava.
 
"Naše organizacije će nastaviti da pomažu građanima u utvrđivanju istine o događaju od 15. marta, štiteći njihova prava i interese u postupcima pred međunarodnim i domaćim telima. Iz tog razloga, uprkos jasnom interesovanju javnosti za sadržaj odgovora Republike Srbije, u ovoj fazi postupka nove informacije objavićemo nakon 8. aprila, pošto podnesemo komentare na odgovor države", navodi se u saopštenju koje su potpisali Inicijativa za ekonomska i socijalna prava A11, FemPlatz, Beogradski centar za ljudska prava, Komitet pravnika za ljudska prava, Crta i Građanske inicijative.
Nedeljnik Vreme objavio je da je američki FBI odbio da komentariše navode da je pozvan da se uključi u istragu moguće upotrebe zvučnog oružja u Beogradu dok su ruski operativci navodno već stigli u Srbiju.
 
Nedeljnik dodaje da se "srpski državni vrh više puta hvalio da će uključiti FBI i ruski FSB u istragu dešavanja u Ulici kralja Milana od 15. mara, kada je nešto, što su očevici opisali kao huk i talas vazduha, raspolutilo masu posred ulice".
 
"Mnogi kritičari vlasti ubeđeni su da je u pitanju sonično ili vazdušno oružje, zabranjeno u Srbiji, dok su predsednik Srbije Aleksandar Vučić i predstavnici vlasti više puta to nazivali lažima", podseća se.
 
Prvo osnovno tužilaštvo u Beogradu formiralo je predmet, ali je odmah posle incidenta ponovilo tvrdnje policije, vojske i BIA da "niko ne poseduje takvo oružje".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Samo jako

    02.04.2025 08:14
    Pumpaj
    Teret dokazivanja je na onome ko optužuje, tako je barem u anglosaksonskom pravu.
    Nećete valjda reći da preferirate ruski model prava?
    Izvolite, dokazujte pa kako bude.
  • Opaaaaa

    02.04.2025 00:58
    Hapsiii bagruuu
  • Hmeljomir

    01.04.2025 22:12
    Nešto mi govori da se na ove u Strazburu vlast nije brecala u stilu "Pa šta?".

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija