Šta je Srbija potpisala sa Mađarskom: Vojni savez i odgovor na sporazum komšija ili nešto drugo?

Ministri odbrane Srbije i Mađarske potpisali su dokument koji je poslednjih dana u medijima najavljivan kao početak vojnog saveza te dve zemlje.
Šta je Srbija potpisala sa Mađarskom: Vojni savez i odgovor na sporazum komšija ili nešto drugo?
Foto: Beta/AP /Darko Vojinović)
Takođe je najavljivan kao odgovor na vojni sporazum između Hrvatske, Albanije i Kosova. 
 
Ipak, juče potpisan dokument tiče se već potpisanih sporazuma i ne sadrži nikakve elemente vojnog saveza.
 
Juče je potpisan Plan bilateralne saradnje Ministarstva odbrane Srbije i Ministarstva odbrane Mađarske za 2025. godinu. Kako je rekao predsednik Srbije Aleksandar Vučić, tim dokumentom je dogovoreno 79 zajedničkih aktivnosti dva ministarstva odbrane, što je, prema njegovim rečima, dvostruko više od 2023. godine.
O potpisivanju neke vrste sporazuma Srbije i Mađarske u javnosti se govori od potpisivanja Deklaracije o jačanju odbrambene saradnje Hrvatske, Albanije i Kosova. Kako su prorežimski mediji pisali, odgovor na ovu deklaraciju trebalo je da bude vojni savez Srbije i Mađarske.
 
Ipak, kako vojni analitičar Aleksandar Radić za Danas ističe, sporazum koji su potpisali ministri odbrane Srbije i Mađarske podrazumeva konkretne aktivnosti na vojnoj saradnji i oslanja se na okvirni sporazum koji su te dve države potpisale 2023. godine.
 
"Većina medija je objavila da je taj sporazum sada potpisan, ali sporazum o strateškoj saradnji je potpisan još 2023. godine, a godišnji planovi saranje se potpisuju svake godine", tvrdi Radić i dodaje da različite okolnosti utiču na to što se takvi sporazumi ne potpisuju pravovremeno.
Međutim, kako on ističe, Mađarska po tome nije izuzetak, ali dodaje da je značaj saradnje sa Mađarskom bitan zato što je sada sastanak na nivou ministara odbrane došao ubrzo nakon hrvatskog sporazuma sa Tiranom i Prištinom, odnosno kao njegova protivteža.
 
"Ali ne postoji novi suštinski dokument, znači za sad nije predstavljeno ništa što bi trebalo da oblikuje neku formu savezništva između Mađarske i Srbije koja bi bila protivteža vojnoj saradnji Hrvatske, Albanije i Kosova", pojašnjava sagovornik beogradskog lista.
 
Govoreći o potencijalnom sporazumu koji bi mogao da predstavlja protivtežu Deklaraciji koju su potpisale Hrvatska, Albanija i Kosovo, Radić kaže da je to samo "nešto buduće, najava nečega što bi moglo da se desi".
 
"Pravna platforma za sada potpisan sporazum koji je zapravo redovni godišnji plan jeste Sporazum o unapređenoj strateškoj saradnji u oblasti odbrane iz 2023. godine", tvrdi Radić i dodaje da taj dokument ne izlazi van okvira drugih dokumenata koje Srbija ima sa drugim zemljama koje su u dobrim odnosima sa Srbijom.
 
Ovim planom, tvrdi sagovornik Danasa, definiše se korišćenje sporazuma koji omogućava kretanje snaga, formalno-pravne procedure prilikom ulaska i izlaska pripadnika vojnog osoblja, prenosa tehnike i naoružanja.
 
"Za par godina je vrlo razvijena vojno-tehnička saradnja zato što je na nivou ministarstva odbrane dogovoreno da Srbija preuzme deo viškova naoružanja i vojne opreme iz Mađarske, a da zauzvrat obezbedi recimo novu municiju", pojašnjava Radić.
 
Kako ističe, reč je pragmatičnoj vojno-tehničkoj saradnji u kojoj dve strane na nivou ministarstava dogovaraju nešto ozbiljnije jer postoji mogućnost da jedna temlja kupi sredstva koja se proizvode u drugoj.
Komentarišući činjenicu da se u medijima piše o vojnom savezu Mađarske i Srbije, on naglašava da trenutni sporazum definiše vojnu saradnju koja nije specifična i ne sadrži elemente koji bi čak i u najslobodnijoj formi mogli biti protumačeni kao savez.
 
"Jer, pre svega, Mađarska je članica NATO, kao i Hrvatska i Albanija. To je potpuno druga forma organizacije i modela kroz koji se sarađuje u odnosu na saradnju Mađarske i Srbije koja je neutralna zemlja", pojašnjava sagovornik Danasa.
 
On ističe da se u postojećem sporazumu govori o konkretnim vojno-tehničkim temama, “gde imamo kretanje tehnike i novca.
 
"Vojno-vojnu saradnju smo definisali, a sad ostaje ono što je zapravo najbitnije za vlast, a to je stvoriti sliku u javnom mnjenju da postoji neka posebna forma saradnje. Da li će doći do toga, to još ne znamo, ali očigledno je da će ova vest da prostruji kao nešto što bi trebalo da predstavlja tu sliku", zaključuje ovaj sagovornik beogradskog lista.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Zuza

    03.04.2025 01:09
    Opasne igre vlasti sa Madjarskim? Jesil zato hteli kao nekakvu deklaraciju Vojvodina? Opasna igra Mnogo.Hoće da nas uvede u NATO da bi NATO mu čuvao fotelju da im odradi sve šta je obećao.
  • Nemanja

    02.04.2025 15:08
    @Dobrivoje

    Mnogo je smešno što kao primer navodiš litijaška plemena, kao da stav ovdašnjih građana prema profitnoj organizaciji vračeva nije dijametralno suprotan njihovom.
  • Dobrivoje

    02.04.2025 13:24
    Vučić uvodi Srbiju u Nato, i ukida vojnu neutralnost Srbije !
    To se dešava jer Vučić zauzvrat hoće da ga Nato štiti od studentsko-narodnih protesta jer ni Srpska policija ni vojska više neće prstom da mrdnu za Vučića koji je izdajnik.

    Samo Vučić neka pogleda kako je prošao Milo Đukanović koji je isto tražio od Nato-a da u CG spreče litije. I šta se desilo u CG, uporne litije su srušile Mila i poništile ZAKON O VEROISPOVESTI zbog kojih su litije i počele u CG.

    Tačnije primer CG i litija i Mila pokazuju da Nato ne može da spasi Vučića od pada, jer je ceo narod Srbije na protestima protiv njega, gotov je !

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija