Među novim građanima Srbije, kako navodi
Nedeljnik, sada su četiri tajkuna čije poslovanje u poslednjim godinama odražava ponašanje ruske poslovne elite nakon uvođenja globalnih sankcija, "a koje se ogleda u premeštanju njihove imovine".
Kako su naveli, reč je o Olegu Bojku čije se lično bogatstvo procenjuje na oko 1,5 milijardi dolara, Sergeju Lomakinu "teškom" 1,2 milijarde dolara, kao i Evgeniju Stršalkovskom i Juriju Kušnerov, čija procena imovine nije javno poznata, ali se pretpostavlja da iznosi više stotina miliona dolara.
Nedeljnik piše da je podatke o njihovom prijemu u državljanstvo Srbije pronašao pretražujući odluke Vlade, objavljene u Službenom glasniku, a sve je potpisao premijer u tehničkom mandatu Miloš Vučević.
U svim odlukama se navodi da su postali državljani na osnovu člana 19, stav 1. i 3, Zakona o državljanstvu, odnosno da je formalni razlog za dodelu pasoša "interes za Republiku Srbiju".
Taj nedeljnik je podsetio da su srpske pasoše ranije dobli i bivša premijerka Tajlanda Jingluk Šinavatra 2019. godine kada se nalazila na poternici tajlandskih vlasti, bivši premijer Rumunije Viktor Ponta nakon što je u svojoj zemlji 2018. godine optužen za korupciju, kao i nekadašnji pripadnici palestinskog Fataha Muhamed Dahlan, Samir el Mašaravi i Sufijan Abu Zejida.
"Baš kao i u tim slučajevima, ni sada nije poznato kakav interes ima država Srbija od primanja ruskih oligarha u državljanstvo, baš kao što se ne zna ni da li oni imaju poslovne interese u Srbiji. Kada se pogledaju njihove biografije, ispostavlja se da niko nikada nije poslovao sa Srbijom, niti je ikada zabeleženo da su dolazili u zemlju", navodi Nedeljnik.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 18
realnost
Hm
Miljan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar